Strona główna » Międzynarodowy Dzień Demokracji

Międzynarodowy Dzień Demokracji

dodane przez: Marta L
Miedzynarodowy-Dzien-Demokracji

Przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego – to przewodnie hasło tegorocznego Międzynarodowego Dnia Demokracj

 

Tegoroczne hasło ma skłonić do refleksji nad udziałem obywateli w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Ma także zwrócić uwagę na zagrożenia i wyzwania stojące obecnie przed społeczeństwem obywatelskim w wielu regionach świata m.in. w kontekście ograniczeń nakładanych na organizacje pozarządowe.

Polska w ciągu ostatniego ćwierćwiecza zdołała przeprowadzić szereg kluczowych zmian, które pozwalają nam dziś funkcjonować w warunkach nowoczesnej demokracji. Dzięki udanej transformacji Polska aktywnie wspiera budowanie społeczeństwa obywatelskiego w demokratyzujących się państwach. Włączamy się w międzynarodowe działania prowadzone pod egidą ONZ, UE czy Rady Europy. Jesteśmy aktywnym członkiem Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji, którego najważniejszym celem jest wspieranie społeczeństwa obywatelskiego. Angażujemy się ponadto w działania Wspólnoty Demokracji.

Jednym z najważniejszych corocznych wydarzeń jest również organizacja konferencji „Warszawski Dialog na rzecz Demokracji”, w której udział biorą m.in. wybitni obrońcy praw człowieka i działacze społeczni. W tym roku konferencja odbędzie się w dniach 22-24 października pod hasłem „Democracy at the crossroads? Current threats and opportunities”.

Ustanowiony w 2007 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych dzień obchodzony jest corocznie 15 września – w tym roku już po raz ósmy.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Zachęcamy do przeczytania przesłania Sekretarza Generalnego ONZ z okazji Międzynarodowego Dnia Demokracji: http://www.un.org/en/events/democracyday/2015/sgmessage.shtml

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Podobne artykuły