Strona główna » Muzeum Warszawy OdNowa – otwarcie

Muzeum Warszawy OdNowa – otwarcie

dodane przez: Piotr B
Muzeum-Warszawy-OdNowa

Dzieje Warszawy w nowej odsłonie – “Muzeum Warszawy OdNowa”

Już w maju tego roku, w 11 kamienicach na Rynku Starego Miasta odrestaurowanych przy wsparciu funduszy norweskich, otworzy się na nowo Muzeum Warszawy. Na zwiedzających czekać będzie wspaniała wystawa stała, biblioteka, czytelnia i kino, a także punkt widokowy.

Muzeum zaprezentuje nową wystawę główną Rzeczy warszawskie w postaci 21 gabinetów tematycznych m.in. gabinetu syren warszawskich, suwenirów, pocztówek, planów i map oraz w gabinetu archeologicznego, rozmieszczonych na 5 piętrach 11 zmodernizowanych kamienic. Będzie to przypieczętowanie 4-letnich, intensywnych prac zespołu kuratorek i kuratorów, a także całego zespołu Muzeum.

W dwudziestu jeden gabinetach znajdą Państwo rzeczy – świadków i uczestników historii miasta. Stają się one pretekstem do opowiedzenia historii swoich właścicieli i twórców, przełomowych wydarzeń i długotrwałych procesów. Nie opowiadamy jednej historii. Nie snujemy jednej narracji. Podczas wędrówki po jedenastu staromiejskich kamienicach, w swoim tempie i wybraną przez siebie trasą, każdy może z pomocą tych rzeczy ułożyć własną opowieść o Warszawie – zapowiedział podczas konferencji prasowej Jarosław Trybuś, Zastępca Dyrektora ds. Merytorycznych Muzeum Warszawy.

W zbiorach Muzeum znajduje się 300 000 takich świadków przeszłości: oryginalnych przedmiotów, które były uczestnikami wydarzeń składających się na dzieje Miasta Stołecznego. Muzeum przygotuje na wystawę główną w sumie ponad 7 300 eksponatów ze swoich zbiorów.

Wśród najciekawszy okazów znajduje się zachowana do dziś klamka z wyrzeźbioną Syrenką wraz z okuciem. Została ona uratowana w czasie powstania warszawskiego przez stróża miejskiego ratusza. Przed wojną zdobiła wejście do ratusza. Przeczuwająć najgorsze, co też nastąpiło i Pałacyk Jabłonowskich został spalony, stróż wyrwał klamkę z drzwi i ukrył ją. W kolekcji znajduje się również wzruszający list małego chłopca opatrzony rysunkiem napisany do kuzynów w październiku 1939 roku.. Chłopczyk przedstawił na obrazku swój dom, stojący w ogniu po bombardowaniach z 25 września 1939 roku i płonącą Warszawę. Jak zaznaczył Dyrektor Trybuś, rysunek ten pełniej i głębiej oddaje realia tamtych czasów, niż setki opracowań historyków.

Projekt Muzeum Odnowa [odnowa.muzeumwarszawy.pl] objął modernizację, konserwację i digitalizację zabytkowych obiektów, a także realizację nowej wystawy głównej. Budynek muzeum został również dostosowany dla osób niepełnosprawnych ruchowo: zamontowane zostały zarówno windy, jak i podnośniki czy podesty. Trwają prace nad tym, by w przyszłości dostosować w ten sposób wszystkie kondygnacje. Muzeum będzie także przyjazne dla czworonogów.

Podczas konferencji prasowej Ambasador Klepsvik podkreślił bogactwo historii Warszawy i znaczenie nowego Muzeum. Jestem dumny, że Norwegia, chociaż nie jest członkiem UE, jest częścią wspólnego rynku europejskiego poprzez porozumienie o Europejskim Obszarze Gospodarczym i dzięki funduszom norweskim może przyczyniać się do tak ważnych projektów. Fundusze Norweskie wspierają Muzeum Warszawy od blisko dekady. Kilka lat temu odnowione zostały warszawskie piwnice staromiejskie w pięciu lokalizacjach. Powstało wówczas Centrum Interpretacji Zabytków oraz teatr Małego Widza. Nowe Muzeum stanowi ważny punkt na mapie stolicy. Cieszę się, że już wkrótce powróci w pełnej okazałości. Będzie ono nowoczesną placówką prezentującą historię i doświadczenia Warszawy, ale nie będą to tylko fakty, ale żywe świadectwo wydarzeń i przemian, które zachodziły w tym mieście na przestrzeni 700 lat – mówił.

Wystawę będzie można zwiedzać przemierzając gabinety tematyczne w dowolnej kolejności, aby samodzielnie ułożyć własną opowieść o stolicy. Dzięki nowej ekspozycji będzie można obejrzeć i zrozumieć 700 lat historii Warszawy.

Muzeum przygotowało również bogaty program dla dzieci i dla dorosłych, spacery po Starówce, otwarte warsztaty weekendowe dla rodzin z dziećmi Zajrzyj do muzeum, a także warsztaty z rysunku ćwiczące uważność. Dla osób, które chciałyby poszerzyć wiedzę o prezentowanych na wystawie eksponatach, wydawnictwo Muzeum Warszawy przygotowało książkę Rzeczy warszawskie. Szczegółowy grafik dostępny będzie na stronie Muzeum – www.muzeumwarszawy.pl

Muzeum Warszawy zostało powołane w 1936 roku. Jego siedzibą główną jest 11 zabytkowych kamienic przy Rynku Starego Miasta, wpisanych od 1980 roku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzeum Warszawy to także dziewięć oddziałów, w tym Muzeum Warszawskiej Pragi, Centrum Interpretacji Zabytku i Muzeum Drukarstwa.

Projekt OdNowa, obejmujący modernizację, konserwację i digitalizację zabytkowych obiektów muzeum, a także realizację nowej wystawy głównej, wsparty został kwotą ponad 10 mln PLN z funduszy norweskich. Zwieńczeniem projektu będzie otwarcie Muzeum Warszawy w nowej odsłonie 26-28 maja 2017 roku.

 

Źródło: Ambasada Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: amb-norwegia.pl

Podobne artykuły