Strona główna » Norweska wystawa plecionkarska Viva Basket

Norweska wystawa plecionkarska Viva Basket

dodane przez: Marta L
Norweska-wystawa-plecionkarska-Viva-Basket

Co plecie Krzywy Komin?

 

Dowiesz się we Wrocławiu na wystawie plecionkarskiej „Viva Basket!” – „Niech żyje kosz!” (13.03-20.05) oraz warsztatach polskiego (14-15.03) i norweskiego (11-12.04) plecionkarstwa w ramach projektu wspartego z funduszy norweskich. Norweskie warsztaty poprowadzi gość z Norwegii!

Czy wiecie, że Król Norwegii przyznaje medale plecionkarzom za zasługi na polu dziedzictwa kultury? Stowarzyszenie Serfenta z Polski oraz dwie norweskie instytucje: Muzeum Sunnhordland i Sore Skogen zadały sobie sporo trudu, by przybliżyć zainteresowanym plecionkarstwo – tę twórczą formę używania własnych rąk.

Partnerzy przeprowadzili badania etnograficzne w obu krajach, starając się udokumentować twórców i ich prace, a także dotrzeć do kolejnych plecionkarzy i odkryć dla szerszego odbiorcy dzieła ich rąk. W ten sposób stało się możliwe ukazanie całego bogactwa i różnorodności w zakresie wyplatania.

Przeprowadzono również wyprawy terenowe, podczas których nakręcono serię filmów dokumentalnych, odbyły się zajęcia z plecionkarstwa, plener artystyczny i warsztaty. Celem tych działań było odejście od utartych skojarzeń związanych z plecionkarstwem i pokazanie, że chociaż technika pozostaje niezmienna, interpretacja, forma czy użyte materiały wciąż ewoluują.

W swych działaniach partnerzy nie tylko wymienili się – między sobą, z uczestnikami warsztatów i publicznością – wiedzą i doświadczeniem, ale doszli też do wniosku, że plecionkarstwo to uniwersalny język, wspólny dla ludzi na całym świecie, gdyż te same techniki i materiały funkcjonują w różnych zakątkach świata od tysięcy lat.

Celem projektu jest też przygotowanie materiałów pod wpisy na Krajowe Listy Niematerialnego Dziedzictwa Kultury UNESCO.
Od 13 marca do 25 maja br. wystawa będzie gościć w CRZ Krzywy Komin.

W ramach wystawy odbędą się dwudniowe warsztaty polskiego i norweskiego plecionkarstwa, a także warsztaty dla dzieci.

Harmonogram:

13 marca 2015 godz. 17.00 – wernisaż Viva Basket w CRZ KK. Na wystawie można obejrzeć filmy powstałe podczas wypraw terenowych. Podczas wernisażu 13 marca 2015 o 17:00 odbędzie się pokaz wyplatania – co odważniejsi będą mogli spróbować swych sił.

14-15 marca – plecionkarstwo polskie – warsztaty

11-12 kwietnia – plecionkarstwo norweskie, a także warsztaty dla dzieci.

Prowadząca: Anne Holth Larsen

Wyplatania z korzeni brzozy nauczyła się od swojej matki kiedy miała około dziesięciu lat. Plecie też z wierzby i innych materiałów. Poza tym używa rybiej skóry do tworzenia torebek czy portfeli. Jest liderką Rogaland Husflidslag – organizacji zajmującej się sztuką i rzemiosłem.

WARSZTATY BEZPŁATNE – NIE MUSISZ POSIADAĆ DOŚWIADCZENIA PLECIONKARSKIEGO!

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony amb-norwegia.pl
Fot: freeimages.com

Podobne artykuły