Historyczny wzrost norweskich nakładów na pomoc humanitarną
‘Rząd proponuje największy jak dotąd budżet na pomoc humanitarną. Ostre, przebiegające na dużą skalę kryzysy na Bliskim Wschodzie i w Afryce sprawiły, że ten wspólny wysiłek stał się konieczny. Zwiększamy budżet humanitarny Norwegii na 2016 rok o jeden miliard koron’, powiedział Minister Spraw Zagranicznych Børge Brende.
W projekcie norweskiego budżetu na rok 2016 środki na pomoc humanitarną wyniosą 4,8 mld koron.
Wojna w Syrii doprowadziła do katastrofy humanitarnej. Z kraju wysiedlono ponad 7,5 mln Syryjczyków, a ponad 4 mln z nich uciekło do krajów sąsiadujących. Dwie trzecie obywateli tego kraju potrzebuje pomocy humanitarnej. Od 2011 roku Norwegia jest jednym z największych darczyńców pomocy humanitarnej; w bieżącym roku norweska pomoc humanitarna na głowę mieszkańca na rzecz ofiar konfliktu w Syrii jest druga co do wielkości.
‘Syryjski kryzys stopniowo się pogarsza i nie ma śladu jakiegokolwiek rozwiązania w najbliższej przyszłości. 1,5 mld koron z naszego budżetu przeznaczymy na pomoc dla Syrii i jej krajów sąsiednich, w tym Iraku, i jesteśmy gotowi jeszcze zwiększać tę pomoc. Dzięki proponowanej kwocie możemy znacznie zintensyfikować nasze wysiłki na rzecz mieszkańców Syrii, zarówno w ich własnym kraju, jak i w krajach sąsiednich. Dodatkowo, będziemy nadal wzmacniać ochronę ludzi, którzy opuścili swe domy oraz starać się sprostać wyzwaniom, stawianym przez migrację w basenie Morza Śródziemnego i w Europie’, powiedział Minister Brende.
Proponowany ogólny budżet pomocowy wynosi 33,6 mld koron i odpowiada 1% szacowanego dochodu narodowego brutto (DNB) w 2016 roku. Norwegia jest jednym z trzech krajów OECD (dwa pozostałe to Luksemburg i Szwecja), które osiągnęły założony cel, jakim są wydatki na pomoc humanitarną sięgające 1% DNB.
Priorytetem budżetu pomocowego na 2016 r. są: pomoc doraźna i humanitarna, edukacja, opieka zdrowotna, pomoc dla Ukrainy, rozwój sektora prywatnego i bezpieczeństwo światowe.
Źródło: amb-norwegia.pl
Fot: freeimages.com