Strona główna » Podatek w Norwegii – Norlink rozlicza!

Podatek w Norwegii – Norlink rozlicza!

dodane przez: Tadeusz A

Podatek w Norwegii – metody rozliczenia się z fiskusem oraz ulgi podatkowe dla Polaków

W Norwegii rozliczają się osoby, które pracują dla zagranicznego pracodawcy oraz ci, którzy kwalifikują się na ulgi podatkowe oraz 2 klasę podatkową. O ulgach oraz klasach podatkowych piszemy w drugiej części artykułu, najpierw wyjaśnijmy jak można się w Norwegii rozliczyć z podatku.

W kraju fiordów istnieją dwie metody rozliczenia podatku. Pierwsza z nich to rozliczenie za pomocą długopisu na indywidulanym druku, który otrzymuje się pocztą z norweskiego Urzędu Skarbowego (Skatteetaten) na początku kwietnia. Druk ten nazywa się: Selvangivelse (bokmål); Sjølvmelding (nynorsk); Tax return (angielski). Jest on już częściowo wypełniony, posiada bowiem dane podatnika,  wszystkich jego pracodawców wraz z sumą przychodu za dany rok podatkowy, koszty uzyskania przychodu oraz sumę zaliczki na poczet podatku. Jeśli ktoś posiada konto norweskie na druku rozliczenia wstępnego znajdzie też kwotę, która widniała na jego koncie dnia 31.12 danego roku, a ci wszyscy którzy wzięli pożyczkę w Norwegii, znajdą na nim sumę odsetek zapłaconych w ciągu roku.

Rozliczenie się w Norwegii

Bezpieczniejszą i szybszą niż tzw. „papierowa” jest druga metoda rozliczenia się z norweskim fiskusem. Polega ona na zalogowaniu się do swojego elektronicznego panelu podatnika za pomocą kodów dostępu. Każdy kto płaci podatek w Norwegii ma taki panel. „Wchodzi się” do niego przez portal altinn.no używając dowolnego typu kodów. Najpopularniejsze to kody MinID – głównie dlatego, iż umożliwiają także dostęp do Urzędu Pracy i Spraw Socjalnych (NAV), co jest szalenie przydatne np. podczas wystąpienia o zasiłek dla bezrobotnych (dagpenger). Wśród pozostałych, często używanych opcji, przede wszystkim należy wymienić tzw. kody jednorazowego użytku altinn (engangskode fra altinn-brev). Warto pamiętać, iż do obu urzędów można też logować się za pomocą swojego tokena bankowego – BANK ID.

Metoda elektroniczna jest nie tylko szybsza i bezpieczniejsza, ale też bardziej przyjazna dla Urzędu Skarbowego w Norwegii, który w ramach zachęcenia podatników do korzystania z niej, obiecuje wcześniejsze rozliczenia końcowe – informuje on mianowicie, że ostatnie zwroty podatku wpłyną na konta osobiste najpóźniej we wrześniu. Przypomnijmy w tym miejscu, iż w Norwegii istnieją cztery terminy wysyłania przez urząd rozliczeń końcowych: czerwiec, sierpień, wrzesień oraz  październik. W elektronicznym formularzu uzupełniamy dane wstawiając odpowiednie informacje w przygotowane okienka, czyli długopis zastępuje klawiatura komputera. Dokumenty poświadczające podane w rozliczeniu informacje dodaje się jako załączniki w formacie plików .pdf, .jpg lub podobnych formatach graficznych.

Ze względu na fakt, że rozliczenia wstępne są już częściowo wypełnione przez norweski US, moment od którego możemy się rozliczyć jest ograniczony – dla e-użytkowników (osób, które zarejestrowały się jako użytkownik elektroniczny urzędu, tym samym zrezygnowały z otrzymywania rozliczeń pocztą) rozliczenia ruszają zazwyczaj 19 marca, natomiast dla pozostałych system altinn umożliwia rozliczenia od północy 1 kwietnia. Termin rozliczeń mija oficjalnie 30 kwietnia, tutaj jednak pojawia się kolejna zaleta rozliczeń elektronicznych – za ich pomocą można się rozliczać aż do 31 maja każdego roku.

Co możemy zatem odliczyć jako pracownicy zagraniczni w Norwegii?

Przede wszystkim musimy sprawdzić, w której klasie podatkowej jesteśmy. Z wyjściowej klasy 1 do 2 przejść mogą osoby będące w związku małżeńskim, pod warunkiem, że w 2013 roku zarobki brutto ich współmałżonka nie przekroczyły 41 100 NOK (ok 20 600 PLN). Rozliczenie w 2 klasie podatkowej oznacza obniżenie podatku należnego o kwotę do 15 000 NOK, mówiąc prościej: kwota zwrotu podatku w 2 klasie podatkowej wzrosnąć może o 15 000 NOK (to, o ile wzrośnie zależy od przychodu).

Po ustaleniu, która klasa podatkowa nas obowiązuje należy rozeznać się w ulgach podatkowych. Najbardziej opłacalna ulgą podatkowa to odpis osoby dojeżdżającej do pracy w Norwegii, czyli tzw. “ulga pendlera”. Odpis ten należy się każdemu, kto samodzielnie ponosi koszty związane z pobytem w Norwegii (w całości lub częściowo) i dojeżdża do rodziny lub do samodzielnego mieszkania w Polsce.

Podstawowym warunkiem uzyskania tej ulgi jest liczba wizyt w Polsce w danym roku podatkowym. Osoba, będąca w związku małżeńskim, wystarczy, że udokumentuje trzy takie wizyty (w formie biletów, rezerwacji itp.), dzięki czemu będzie mogła odliczyć sobie: diety za każdy dzień pobytu, koszty mieszkania i prądu, jak również koszty podróży do Norwegii oraz koszty ponoszone z dojazdem do pracy w Norwegii. Sytuacja kawalera lub panny jest nieco bardziej skomplikowana. Według norweskiego prawa podatkowego osoby nie będące w związku małżeńskim muszą wracać do kraju ojczystego co trzy tygodnie (chyba, że stan ich zdrowia albo inne czynniki uniemożliwiły tak częste podróże). Dodatkowo, jeśli dana osoba ma skończone 22 lata to musi udokumentować, że posiada samodzielne mieszkanie w Polsce (własne lub wynajmowane), a jej mieszkanie/pokój w Norwegii nie jest większy niż 30m2 i ma do niego dostęp każdego dnia tygodnia.

Podatek w Norwegii – następna ulga

Kolejną ulgą jest tzw. „standardowa ulga dla pracowników zagranicznych” przeznaczona dla tych, którzy mają ograniczony obowiązek podatkowy. Ulga ta wynosi 10% przychodu, jednak nie więcej niż 40 000 NOK. Jest ona dostępna dla wszystkich pracowników, którzy utrzymują się na własny koszt w Norwegii i nie uzyskali rezydencji podatkowej w tym kraju.

Rezydentem podatkowym staje się każdy kto przebywał w Norwegii przez ponad 183 dni w jakimkolwiek okresie 12 kolejnych miesięcy w tym roku dochodowym, w którym długość pobytu przekracza wymienioną ilość dni lub przebywał w Norwegii przez ponad 270 dni w jakimkolwiek okresie 36 kolejnych miesięcy w tym roku dochodowym, w którym długość pobytu przekracza wymienioną ilość dni. Rezydencja podatkowa zaczyna obowiązywać w roku następującym po tym, w którym została ustanowiona.

Przepisy te oznaczają, że w ciągu 2 pierwszych lat pobytu w Norwegii zawsze można wybrać ulgę standardową.

Dodatkowo niektóre osoby mogą odpisać sobie odsetki od kredytu za granicą (czyli np. w Polsce).

Opracowanie: M. Wincel NORLINK

Aby uzyskać więcej informacji na temat rozliczeń podatkowych w Norwegii – przede wszystkim rodzaju dokumentów, jakie niezbędne są do uzyskania poszczególnych odpisów od podatku, zachęcamy do kontaktu z nami:

Podatek w Norwegii: norlink.pl , e-mail: biuro@norlink.pl , tel.: 535 198 244 lub (58) 352 43 93.

Fot: sxc.hu

Podobne artykuły