Strona główna » Czy Polacy są eko

Czy Polacy są eko

dodane przez: Marta L
Czy-Polacy-sa-eko

Czy Polacy są eko? Zobacz, co się stanie, jak będziesz oszczędzać jeden kubek dziennie przez 40 lat

 

Na całym świecie wyrzuca się rocznie setki miliardów kubków jednorazowego użytku. Większość z nich wyprodukowana jest z papieru. Oszczędzając jeden kubek dziennie przez 40 lat, pomoglibyśmy zachować: 6 drzew, 672 kilogramy drewna, 86 kilogramów śmieci oraz 18 dni energii dla zasilenia domu . Czy Polacy są świadomi ekologicznie i co robią dla ochrony środowiska?

Ekoświadomi Polacy
Jak wskazują badania przeprowadzone dla Starbucks, tematy ekologii nie są Polakom obce. Aż 63% społeczeństwa deklaruje, że korzystanie z przedmiotów przyjaznych środowisku ma dla nich znaczenie. W grupie badanych kobiet, 67% odpowiedziało, że troska o naturę jest dla nich ważną kwestią. Zaś wśród mężczyzn takie samo zdanie miało 59%. Wiek nie ma znaczenie – i starsi i młodsi jednakowo twierdzą, że przykładają wagę do ochrony środowiska. Co interesujące, największą świadomość ekologiczną wykazują mieszkańcy wsi (66%).
Produkty wielokrotnego użytku jako sposób na ochronę środowiska
Stan naszego otoczenia zależy w dużej mierze od aktywności każdego z nas. Twierdzi tak połowa naszego społeczeństwa . Jednym ze sposobów na ochronę środowiska jest korzystanie z produktów wielokrotnego użytku. Spośród ankietowanych aż 63% stwierdziło, że zna takie produkty. Najbardziej rozpoznawalnymi przedmiotami wielokrotnego użycia są materiałowe torby na zakupy. Wyróżniło je 88% osób w grupie respondentów. Z kolei butelki wielokrotnego użytku wskazało 64% badanych. Trzecie miejsce w tym rankingu zajęły kubki do kawy wielokrotnego użytku – ich znajomość zadeklarowała ponad połowa badanych. Niemal co czwarty Polak kojarzy ekologiczne pieluchy dziecięce.

Znajomość ekologicznych przedmiotów wielokrotnego użytku

wykres 1

Tańsza kawa w „ekokubku”
U Polaków wzrasta nie tylko świadomość produktów, które są przyjazne środowisku, ale również poziom korzystania z nich. Choć wciąż najpopularniejsze są ekologiczne torby, co piąty z nas korzysta z kubków do kawy wielokrotnego użytku. Dzięki takim zwyczajom możemy lepiej chronić środowisko naturalne. Produkcja czterech papierowych kubków to 373 gramy dwutlenku węgla . Dane światowe wskazują, że do wytworzenia 16 milionów kubków papierowych w USA zużywa się 0,5 miliona kilogramów plastiku, 15 miliardów litrów wody, 6,5 miliona drzew i produkuje 114 milionów kilogramów odpadów .

Polacy, którzy sięgają po kubki do kawy wielokrotnego użytku to zazwyczaj ludzie młodsi, między 15. a 24. rokiem życia (23%). Zwykle są to mieszkańcy miast, którzy częściej piją kawę poza domem.

Używanie ekologicznych przedmiotów wielokrotnego użytku

wykres-2

Badanie TNS przeprowadzone na zlecenie Starbucks w dniach 23.05-28.05.2014 r. na próbie ogólnopolskiej, losowo wybranej, reprezentatywnej grupie 1000 mieszkańców Polski w wieku 15 i więcej lat.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony ekonews.com.pl

Fot: ekonews.com.pl

Podobne artykuły