Strona główna » Polacy są również narażeni na chorobę legionistów

Polacy są również narażeni na chorobę legionistów

dodane przez: Marta L
Polacy-sa-rowniez-narazeni-na-chorobe-legionistow

I ty jesteś narażony na chorobę legionistów

 

W czasie upałów lubimy chłodzić się klimatyzacją. Niestety, często zapominamy o utrzymywaniu odpowiedniej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w pokoju a tym na zewnątrz. Powinna ona wynosić 6–10°C. Skutkiem jej niezachowania może być szok termiczny, który osłabi nasz organizm. To jednak niejedyne zagrożenie związane z używaniem klimatyzacji.

Osoby pracujące w klimatyzowanych pomieszczeniach są znacznie bardziej narażone na infekcje dróg oddechowych. „Wynika to z faktu, że klimatyzacja to idealne miejsce do rozmnażania dla grzybów i bakterii. Jedną z groźniejszych jest Legionella pneumophila” – zaznacza w wywiadzie dla serwisu infoWire.pl dr Agnieszka Dmowska-Koroblewska z Centrum Medycznego MML. Co ciekawe, bakterię tę odkryto w 1976 r. po zjeździe weteranów wojennych w Filadelfii, kiedy to – zagnieżdżona w hotelowej klimatyzacji – wywołała epidemię, która objęła ponad 200 osób. 34 poniosły śmierć. Z powodu tego wydarzenia chorobę nazwano chorobą legionistów.

Nawiew suchego powietrza z klimatyzacji drażni błonę śluzową dróg oddechowych i w konsekwencji pozbawia je warstwy ochronnej. „Brak zabezpieczenia ułatwia drobnoustrojom penetrację do śluzówki, co sprzyja rozwojowi choroby” – zauważa ekspertka.

Żeby zwiększyć szanse na uniknięcie zakażenia, należy przede wszystkim regularnie, co najmniej dwa razy w roku, czyścić klimatyzację. W profilaktyce ważne jest również stosowanie nawilżaczy powietrza. Działają one na drogi oddechowe, dzięki czemu układ rzęskowy – nieustannie oczyszczający nos, gardło oraz krtań z drobnoustrojów – funkcjonuje prawidłowo. Innym sprawdzonym sposobem jest rozwieszanie mokrych ręczników na kaloryferach.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Inwestor
Fot: inwestor.newseria.pl

Podobne artykuły