Strona główna » Polacy są winni bankom ponad 41 mld zł

Polacy są winni bankom ponad 41 mld zł

dodane przez: Marta L
Polacy-sa-winni-bankom-ponad-41-mld-zl

2,5 mln Polaków ma przeterminowane długi i nie daje sobie rady ze spłatą rat kredytów na bieżąco

 

Szacuje się, że Polacy są winni bankom ponad 41 mld zł. Ekonomiści ostrzegają, że bardzo łatwo i w krótkim czasie można wpaść w spiralę zadłużenia. Polacy często zaciągają pożyczki i biorą kredyty, których nie są w stanie spłacić. Są kuszeni licznymi promocjami i nieświadomi ich konsekwencji nie potrafią się im oprzeć.

– W Polsce mamy blisko 2,5 mln osób, które mają przeterminowane długi, tzn. takie, których raty nie są regulowane na bieżąco, są opóźnione powyżej 30 dni. Saldo zadłużenia tych osób wynosi ponad 41 mld zł. Ale jeśli spojrzymy na strukturę tego zadłużenia, to 2/3 tych długów, czyli aż 67 proc., to kwoty nieprzekraczające 5 tys. zł, czyli można powiedzieć, że zadłużenie większości osób jest relatywnie niskie – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Michał Szafrański, autor bloga Jak oszczędzać pieniądze.

Zdaniem Michała Szafrańskiego w Polsce praktycznie nie istnieje edukacji finansowa. Jest lekceważona zarówno przez nauczycieli, jak i rodziców. W konsekwencji młodzi ludzie nie potrafią umiejętnie gospodarować swoimi pieniędzmi, dlatego często swój życiowy start zaczynają od zadłużenia.

– Wchodząc w dorosłe życie, popełniamy różne błędy. Im więcej zarabiamy, tym więcej wydajemy. Nie umiemy korzystać z takich instrumentów, jak karty kredytowe, przez co wpadamy w długi i w momencie, w którym zaczyna nam brakować na spłatę kart kredytowych, wpadamy w spiralę zadłużenia – tłumaczy Michał Szafrański.

63 proc. Polaków przyznaje, że w młodości nie uzyskali wystarczającej wiedzy na temat zarządzania swoimi finansami. Zaległości może pomóc nadrobić specjalny program przygotowany przez Michała Szafrańskiego.

– Uczę oszczędzania i prowadzenia budżetu domowego. Podpowiadam, jak zwiększać przychody i w jaki sposób spłacić zadłużenie. To jest kurs, który pomaga osobom zadłużonym bądź ślizgającym się na krawędzi zadłużenia nauczyć się, w jaki sposób mądrze gospodarować swoimi finansami i jak uporać się z długami – mówi Michał Szafrański.

Kurs trwa 5 tygodni i jest bezpłatny. Wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej Pokonajswojedlugi.pl.

– Bardzo duży dział tego kursu poświęcony jest problematyce samej obsługi długów i wychodzenia z zadłużenia. Jak ułożyć długi, jak je zinwentaryzować, czyli jak dowiedzieć się, ile tych długów tak naprawdę mamy. W jaki sposób ułożyć hierarchię ich spłacania, które są ważniejsze, a które mniej ważne. W jaki sposób rozmawiać z windykatorami, w jaki sposób rozmawiać z wierzycielami tak, żeby obsługa tych długów przebiegała w miarę sprawnie, nawet w tej trudnej sytuacji, kiedy nie radzimy sobie z regulowaniem na bieżąco naszych zobowiązań – wyjaśnia Michał Szafrański.

Michał Szafrański prowadzi blog finansowy Jakoszczedzacpieniadze.pl. Przekazuje podstawową wiedzę na temat zarządzania finansami, doradza tym, którzy wpadli w finansową pułapkę, i podpowiada, jak zainwestować oszczędności.

– Ten kurs jest oparty na moich doświadczeniach w pracy z osobami zadłużonymi. Przez ostatnie trzy lata udało mi się pomóc wielu takim osobom. Mam od nich sygnały, że dzięki tym zaleceniom i wskazówkom, które otrzymali na moim blogu, a także dzięki indywidualnym konsultacjom udało im się z powodzeniem zastosować wszystko w praktyce. Dzisiaj są osobami, które są albo bez długów, albo są na dobrej drodze do tego, żeby ich nie mieć – mówi Michał Szafrański.

Wielu osobom zadłużonym wydaje się, że nie mają na czym oszczędzać i trudno będzie im zdobyć dodatkowe pieniędzy na spłatę długów.

– Najczęstszy przykład, który stosuję, to zweryfikowanie tego, ile płacisz za rachunek telefoniczny. I okazuje się, że często osoby, które mają problemy finansowe płacą bardzo wysokie rachunki, np. przekraczające 100 zł miesięcznie abonamenty. A przecież takie same usługi można mieć już za 29 zł miesięcznie. Kiedy pokazuję źródła takich oszczędności, okazuje się, że nawet w bardzo skromnych budżetach wynoszących np. 1,5-2 tys. zł miesięcznie można wygospodarować dodatkowe kilkadziesiąt bądź nawet kilkaset złotych na spłatę długów – dodaje Michał Szafrański.

Ponad 60 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony agencji informacyjnej Newseria Lifestyle
Fot: lifestyle.newseria.pl

Podobne artykuły