Strona główna » Polska Wielkanoc w Norwegii

Polska Wielkanoc w Norwegii

dodane przez: Wojtek P
Polska-Wielkanoc-w-Norwegii

Polska Wielkanoc w Polskiej Szkole w Bergen

W Polskiej Szkole w Bergen bardzo ważnym aspektem jest pielęgnowanie zwyczajów, tradycji oraz świąt. Dlatego tak ważnym dla rodziców, uczniów i nauczycieli było wspólne spotkanie wielkanocne, które w tym roku odbyło się 1 kwietnia.

Tego dnia wszyscy członkowie społeczności szkolnej zasiedli przy stołach obficie zastawionych wyśmienitymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców. Wspaniały świąteczny klimat oraz dająca pierwsze oznaki swojego przybycia Wiosna sprawiły, że spotkanie przebiegało w niezwykle sympatycznej oraz radosnej atmosferze.

Ku zaskoczeniu i nieskrywanej uciesze wszystkich uczniów do Polskiej Szkoły zawitali Zajączek oraz Kurczaczek wielkanocny.  Niespodziewani goście przybyli wraz z niespodziewaną ilością upominków. Słodkości starczyło dla wszystkich bez względu na wiek.

Zajączek oraz Kurczaczek dołączyli do grona świętujących, dzięki czemu mogli wysłuchać przygotowanej piosenki pt.” Święta Wielkanocne z Jajkiem i Zającem” w wykonaniu grupy 4-latków prowadzonych przez panią Agnieszkę i Mariannę. Nietuzinkowa charyzma Zajączka i Kurczaczka doprowadziły do wspólnych zabaw, między innym pomaganie Kurczaczkowi w zapełnieniu koszyczka wielkanocnego.

Swieta-Wielkanocne-z-Jajkiem-i-Zajacem

I co ważne, w tym roku po raz pierwszy uczniowie naszej szkoły mieli niepowtarzalną okazję wykonać swoje własne pisanki malowane woskiem. Tę prawdziwie polską tradycję przeniosła na grunt szkoły jedna z mam.

– To było mnóstwo pracy, ale i radości – mówi Olga Giak, która przez cały dzień nadzorowała i pomagała dzieciom w wykonaniu tradycyjnych wielkanocnych pisanek. – Ich zaangażowanie w to, by pisanki były oryginalne i ładne było niesamowite.

Jesteśmy bardzo szczęśliwi, iż pomimo tak wielu obowiązków oraz szybkiego tempa życia, udało nam się wyhamować choć na moment i usiąść wspólnie przy jednym stole. Bez wątpienia  takie wydarzenia mocno jednoczą społeczność polską. Ten dzień zapisał się w naszej pamięci jako wyjątkowo udany.

 

Tekst: Karolina Nymka
Fot. Olga Giak
Źródło: Polska Szkoła w Bergen (polskaszkolawbergen.no)

Podobne artykuły