Strona główna » Polsko-norweskie obrady okrągłego stołu

Polsko-norweskie obrady okrągłego stołu

dodane przez: Marta L
Polsko-norweskie-obrady-okraglego-stolu

Obrady polsko-norweskiego „okrągłego stołu”

 

Polsko-norweskim rozmowom na temat nowej transzy funduszy norweskich, współpracy w dziedzinie energii, środowiska oraz badań i innowacji, 21 kwietnia w Warszawie, przewodniczyła wiceminister Henryka Mościcka-Dendys.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: sekretarz stanu w MSZ Norwegii Ingvild Næss Stub, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Marceli Niezgoda oraz delegaci polskich i norweskich ministerstw spraw zagranicznych, infrastruktury, gospodarki, środowiska, oraz paliw i energii. W rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

– Norwegia jest silnym partnerem Polski, zarówno w relacjach dwustronnych jak i wielostronnych, a także w polityce bezpieczeństwa. Ważna i stabilna jest nasza współpraca w zakresie energetyki – podkreśliła wiceminister Mościcka-Dendys.

– Dzięki bardzo efektywnemu zarządzaniu, Polska jest naszym najlepszym partnerem w realizacji projektów z funduszy norweskich. Chcielibyśmy, by współpraca nad nimi w kolejnej transzy 2015-2020 jeszcze lepiej odzwierciedlała potrzeby rozwojowe Polski – zaznaczyła Ingvild Næss Stub.

Rozmowy dotyczyły projektów wzmacniających efektywność energetyczną, rozwój technologii przyjaznych dla środowiska i spełniających wymogi europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej. Za szczególnie istotne uznano współpracę w dziedzinie badań i innowacji, w tym nauk inżynieryjnych.

Norwegia przewiduje również poszerzenie współpracy w zakresie transgranicznych projektów m.in. z Ukrainą, zwłaszcza w formule Funduszy Współpracy Dwustronnej. Jako nowy obszar współpracy w dziedzinie projektów z funduszy norweskich wskazano też naukową współpracę na Arktyce. – Doceniamy silną obecność naukową Polski i wyniki prac Stacji Polarnej na Svalbardzie – stwierdziła min. Stub.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Podobne artykuły