Strona główna » Praca w Norwegii – na co zwracać uwagę?

Praca w Norwegii – na co zwracać uwagę?

dodane przez: Marta L
Praca-w-Norwegii-na-co-zwracac-uwage

Ostatnimi laty Norwegia stała się bardzo popularnym kierunkiem obieranym przez Polaków wybierających się na emigrację w celach zarobkowych. Kraj Wikingów w szczególny sposób upatrzyli sobie nasi młodzi rodacy, którzy wyjeżdżają na północ w trakcie wakacji, by móc dorobić podczas prac sezonowych. Tak jak w przypadku wyjazdów do innych państw, bardzo łatwo jednak wpędzić się w mniejsze lub większe kłopoty. O czym pamiętać i na co zwracać uwagę podczas poszukiwań pracy w Norwegii.

Ofert pracy w Norwegii nie brakuje. Wystarczy przejrzeć portale internetowe, które skupiają ogłoszenia w sprawie pracy w tym właśnie kraju (np. tutaj: http://praca.money.pl/praca_za_granica/praca;w;norwegii,lokalizacja,5.html), by zobaczyć, że zajęcie znaleźć tam może naprawdę spora liczba naszych rodaków. Zanim jednak spakujesz walizki i wylecisz do Norwegii, sprawdź, na co zwrócić uwagę w trakcie wertowania kolejnych ogłoszeń i przy samym podpisaniu umowy z pracodawcą.

1. Znajomość języka

Nie ukrywajmy, w Polsce osób, które potrafią się posługiwać po norwesku jest jak na lekarstwo. Pracodawcy z Norwegii zdają sobie z tego sprawę, więc nie wymagają od potencjalnych kandydatów do pracy, by znali oni ich ojczystą mowę. Jednak znajomość angielskiego to podstawa do podjęcia legalnej i dobrze płatnej pracy. Jeśli więc masz kłopot z porozumiewaniem się po angielsku, możesz mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia lub samym życiem w zupełnie obcym kraju.

2. Legalność

Szukając ofert pracy, zwróć koniecznie uwagę, czy pracodawca oferuje Ci umowę i legalne zatrudnienie. Dzięki nim, po podjęciu pracy, należeć będą Ci się wszelkie ubezpieczenia i inne profity, które zdecydowanie notowane są na Twoją korzyść. To oczywiście również gwarant, że nie zostaniesz wyrzucony na bruk w ciągu kilku dni i pozbawiony należnego wynagrodzenia.

3. Zakwaterowanie

Warto zwrócić uwagę na to, czy dany pracodawca oferuje swoim pracownikom zakwaterowanie. Jeśli nie, wówczas sam będziesz musiał zadbać o to, by mieć w Norwegii dach nad głową. A znalezienie mieszkania w Norwegii nie należy do najłatwiejszych czynności. Jest to więc bardzo istotna kwestia, o jaką należy zadbać już na samym początku procesu poszukiwania pracy w kraju Wikingów.

4. Referencje

Norwegia to kraj, gdzie zdecydowanie patrzy się na wykształcenie i nabyte umiejętności. Nie warto zatem koloryzować w CV i aplikować do branż, w których nie mamy żadnego obycia. Zwróć szczególną uwagę na to, czego oczekuje dany pracodawca. W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto również wcześniej zadać kilka konkretnych pytań, które upewnią nas, czy dane ogłoszenie na pewno jest przeznaczone dla nas.

Oczywiście powyższe rady dotyczą osób, które szukają pracy z Polski i myślą o dłuższym wyjeździe emigracyjnym. Studenci, chcący dorobić podczas wakacji, bardzo często wyjeżdżają w ciemno, szukając zatrudnienia już w samej Norwegii. Przed podjęciem decyzji o wyjeździe, warto dopytać się o szczegóły pracy w tym kraju kogoś, kto ma w tym względzie większe doświadczenie. Dobrze jest również przewertować internetowe fora, pełne praktycznych porad.

Artykuł opracowany przez portal Money.pl

Autor: W. Chentkiewicz

Podobne artykuły