Strona główna » Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich

Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich

dodane przez: Marta L
Projekty-ktore-zostaly-zrealizowane-z-funduszy-norweskich

Projekt: Kulturowe dziedzictwo

 

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie

Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie to przykład projektu, u którego podstaw leży turystyka kulturowa. Przedsięwzięcie, wykorzystując Koziołka Matołka jako symbol polskiej kultury dziecięcej, miało na celu przekształcenie Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek.

Centrum kryje w sobie bibliotekę z czytelnią i księgarnią, salę kinową i teatralną. Dookoła budynku rozprzestrzenia się ogród ekologiczny z altanami oraz kuźnią, upamiętniającą słynnych kowali z bajki „120 Przygód Koziołka Matołka”. Nad stawem znajduje się mini amfiteatr. Na najmłodszych (i nie tylko) czeka m.in. multimedialna i interaktywna wystawa Bajkowy Świat. Organizowane tu będą różnego rodzaju warsztaty – artystyczne, twórcze, z animacji, teatru. Planowane są tu także targi literatury dziecięcej i młodzieżowej, występy teatrów, seminaria i konferencje.

Otwarte na początku 2010 r. Centrum Bajki cieszy się dużym zainteresowaniem. Ma szansę stać się znakiem rozpoznawczym regionu, przyczyniającym się do rozwoju województwa świętokrzyskiego. Innymi przykładami projektów turystyki kulturowej są Europejskie Centrum Ceramiki w Bolesławcu, czy Międzynarodowe Centrum Dialogu w Krasnogrudzie.

 

Fot: Zdjęcia przekazane przez beneficjenta
Źródło: Serwis funduszy norweskich i funduszy EOG (eog.gov.pl)

Podobne artykuły