Strona główna » Święta w Polsce i na emigracji

Święta w Polsce i na emigracji

dodane przez: Tomasz G
Swieta-w-Polsce-i-na-emigracji

Święta w Polsce i na emigracji – jak to wygląda z polakami
Serwis Poloniusz.pl zapytał Polaków o sposoby spędzania świąt Bożego Narodzenia.

Jak wynika z analizy ponad 700 wypowiedzi respondentów mieszkających w Polsce i poza nią,

Boże Narodzenie to wciąż dla nas święta, które w miarę możliwości spędza się w rodzinnym gronie w domu, a nie w ciepłych krajach lub na nartach (tę ostatnią, wakacyjną opcję wybrało tylko nieco ponad 1,5% wszystkich ankietowanych).

Co ciekawe, deklaracje odnośnie przyjazdu na święta do Polski różnią się od faktów: póki mieszkamy w kraju, póty zarzekamy się, że w razie wyjazdu będziemy wracać na święta do Polski (połowa respondentów), po wyjeździe natomiast już tylko 1/3 z nas myśli o przyjeździe do kraju z tej okazji. Ta grupa tym bardziej zmniejsza się, im dłużej pracujemy za granicą: 37% świeżo upieczonych emigrantów przyjeżdża na święta do Polski, a po trzech latach robi tak jedynie 28%. Za granicą więcej z nas spędza Boże Narodzenie w pracy (prawie 11% w porównaniu z ponad 4% pracujących w święta w Polsce).

wykres-1-Swieta-w-Polsce-i-na-emigracji

oraz

wykres-2-Swieta-w-Polsce-i-na-emigracji

Jeśli chodzi o kupowanie prezentów, tutaj także widać różnice. 38% przepytanych przez nas Polaków mieszkających w Polsce twierdzi, że nie kupuje prezentów, bo nie ma na nie pieniędzy – za granicą grupa ta zmniejsza się o ponad połowę. W dodatku grupa Polaków, których stać na prezenty z górnego pułapu cenowego – powyżej 1000 zł, za granicą zwiększa się ponad 4 razy (18% vs. 4% tej samej grupy Polaków mieszkających w Polsce).

wykres-3-Swieta-w-Polsce-i-na-emigracji

W naszej sondzie poprosiliśmy także Polaków o świąteczne życzenia dla Polski – mówi szef serwisu, Łukasz Kuncewicz. Odzew na tę prośbę przerósł nasze oczekiwania – przesłało je ponad 300 osób! Życzenia, które do nas napłynęły, dostarczają wielu emocji. Są w nich nie tylko pretensje do życia w kraju, do rządzących, ale także wzruszające przesłania:

„Życzę sobie i wszystkim Polakom pracy ośmiogodzinnej. Większych pensji, żeby wciąż nie liczyć, czy mogę iść do kina lub teatru i zjeść to, na co mam ochotę, a nie tylko to, na co mnie stać! Poczucia, że jestem cywilizowanym człowiekiem i mogę żyć na luzie, a nie jak niewolnik”.

„Drodzy Rodacy, niech nasz polski chleb zostanie w Polsce, emigracja niech nas nie dotyczy – tego życzą wciąż mało zarabiający Polacy z Podhala”.

„Życzę Polsce tolerancji, mądrych rządzących i szczęśliwych ludzi”.

„Wszystkim Rodakom życzę, by nadchodzące święta było im dane spędzić w gronie najbliższych, przy suto zastawionym stole, by prezenty cieszyły nie tylko dzieci… Życzę, by nadchodzący nowy rok przyniósł wiele radości, by rodziny nie musiały żyć w rozłące z dala od siebie… Życzę, by moi

Rodacy nie zapominali o tym, co najważniejsze: że pieniądze nie zastąpią nam rodziny i przyjaciół.

Czasami warto przystopować. Wesołych Świąt!”

Sonda została przeprowadzona na grupie 779 respondentów (444 Polaków mieszkających i pracujących poza Polską oraz 355 mieszkających w Polsce i myślących o wyjeździe do pracy za granicę) w dniach 10–12 grudnia 2014 roku.

Fot: freeimages.com

Podobne artykuły