Strona główna » Tydzień Edukacji Globalnej – wystawa

Tydzień Edukacji Globalnej – wystawa

dodane przez: Marta L
Tydzien-Edukacji-Globalnej-wystawa

Jak wygląda praca polskiej położnej w Tanzanii lub wolontariuszki, która uczyła matematyki w tym kraju można przekonać się w warszawskim Ośrodku Debaty Międzynarodowej.

 

O ich działaniach opowiadają dwie wystawy prezentowane w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej.

Wystawa zatytułowana „Położna w świecie kobiet Sukuma” pokazuje pracę polskiej położnej Moniki Nowickiej w przychodni w Bugisi w Tanzanii. Dzięki programowi Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Wolontariat polska pomoc” położna realizowała tam projekt „Dar Życia”. Ekspozycja w ODM prezentuje też codzienne życie w Afryce, piękno i bogactwo tego kontynentu, ale przede wszystkim jego mieszkańców. Bugisi to mała miejscowość w północno-zachodniej Tanzanii, gdzie przy misji katolickiej prężnie rozwija się pomoc medyczna i edukacja miejscowej ludności.

„Pisząc po raz pierwszy projekt Dar Życia nie miałam pojęcia, że to dopiero początek mojej długiej drogi w Tanzanii. Nie wiedziałam, że ta służba da mi aż tyle radości. Nie wiedziałam, że projekt będzie strzałem w dziesiątkę. Nie wiedziałam, że potrzeby będą tak duże” – pisze Monika Nowicka w swojej książce o pracy w Afryce. Położna pracowała w Bugisi trzy lata i zaangażowała się w życie kobiet Sukuma. Była z nimi nie tylko w radosnych chwilach, gdy rodziły swoje dzieci, ale też podczas różnych trudnych sytuacji, kiedy na świat przychodziły wcześniaki lub gdy umierał ktoś chory na AIDS.

W ODM można również obejrzeć wystawę fotografii zatytułowaną „Matematyka dla życia” autorstwa Jolanty Kazak, która przez trzy lata uczyła matematyki w Tanzanii, również w ramach programu MSZ „Wolontariat polska pomoc”.

Obie wystawy można oglądać do 28 listopada 2014 roku od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 17.00 w ODM przy ul. Kruczej 38/42 w Warszawie.

W ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 2014 Ośrodek Debaty Międzynarodowej oraz Departament Współpracy Rozwojowej zapraszają również na spotkania 20 i 22 listopada. Dwudziestego listopada o godz. 12.00 odbędzie się spotkanie pod hasłem „Wolontariusze bez granic i barier wiekowych w krajach Globalnego Południa” , a o godzinie 14:30 „Wolontariusze w krajach Globalnego Południa. Poznaj świat pomagając”, którego gościem będzie Monika Nowicka. Z kolei 22 listopada o godzinie 11.00 odbędzie się spotkanie dla dzieci pt. „Bajkowy świat: podróż do Ameryki Południowej”.

 

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony msz.gov.pl

Fot: msz.gov.pl

Podobne artykuły