Strona główna » Uwolnienie porwanych członków załogi statku Szafir

Uwolnienie porwanych członków załogi statku Szafir

dodane przez: Marta L
Uwolnienie-porwanych-czlonkow-zalogi-statku-Szafir

Uwolnienie porwanych członków załogi statku „Szafir”

 

Informujemy, że pięciu polskich marynarzy, których 27 listopada uprowadzono u wybrzeży Nigerii, zostało uwolnionych. Są bezpieczni, cali i zdrowi. Wkrótce powrócą do kraju. Obecnie znajdują się pod opieką polskich służb konsularnych w Nigerii.

Wcześniej do Polski wrócili wszyscy pozostali członkowie jedenastoosobowej załogi statku „Szafir”, którzy obecnie po trudnych, dramatycznych przeżyciach przebywają ze swoimi rodzinami. Marynarze oraz ich rodziny otrzymają ze strony państwa także w kraju dalsze wsparcie, w tym pomoc psychologiczną.

Kwestia porwanych polskich marynarzy oraz doprowadzenie do szczęśliwego finału tej sprawy było priorytetem dla polskich władz oraz dla armatora – spółki Euroafrica, która prowadziła żmudne i trudne negocjacje z porywaczami.

Od 27 listopada aktywnie działał rządowy, międzyresortowy zespół kryzysowy, który koordynował prace polskich służb państwowych oraz był w stałym kontakcie z armatorem oraz odpowiednimi służbami nigeryjskimi. Niezwłocznie podjęte zostały działania na rzecz uwolnienia porwanych, zapewnienia bezpieczeństwa załodze statku i pomocy w bezpiecznym powrocie do kraju. Przez cały czas na miejscu w Nigerii obecny był polski konsul, a zespół udzielał wsparcia armatorowi we współpracy z nigeryjskimi władzami. W stałym kontakcie z rodzinami były ponadto urzędy wojewódzkie.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczerze dziękuje władzom Nigerii, które zarówno na szczeblu centralnym, jak i lokalnym udzieliły polskim władzom oraz amatorowi wszelkiej pomocy.

Źródło: msz.gov.pl
Fot: freeimages.com

Podobne artykuły