Strona główna » „Warszawa, Warsze” – wystawa startuje

„Warszawa, Warsze” – wystawa startuje

dodane przez: Tomasz G
Warszawa-Warsze-wystawa-startuje

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na „Warszawa, Warsze”

W piątek 28 marca 2014 r. Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie otwiera nową wystawę, poświęconą przedwojennej żydowskiej Warszawie i jej mieszkańcom. Wystawa potrwa do 30.06.2014. Wystawie będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych.

Wspólnie zanurzymy się w świat Nalewek i Muranowa – rozbrzmiewający językiem jidysz i tętniący życiem kramów, sklepów i warsztatów rzemieślniczych. Odwiedzimy eleganckie okolice ulicy Senatorskiej, centrum życia kulturalnego Polaków o żydowskich korzeniach oraz inteligenckie Tłomackie, gdzie kultywowano kulturę i tradycje żydowskie w zeuropeizowanym wydaniu. Ostrożnie zagłębimy się w szemrane okolice Gnojnej i placu Żelaznej Bramy.

Odwiedzimy też żydowski mikrokosmos warszawskiej Pragi, o którym do dziś przypominają nam nazwy: Szmulowizna, Targowa, Wołowa…

Nie zapomnimy oczywiście o żydowskiej Wiśle, która z jednej strony była szlakiem handlowym dla żydowskich kupców pośredniczących w handlu zbożem i produktami leśnymi a z drugiej – miejscem kąpieli warszawskich Żydów.

Na wystawie „Warszawa, Warsze” zasmakujecie stolicy, której dziś już nie ma: siądziecie w klubokawiarni, by poczytać przedwojenne żydowskie gazety i zanucić szlagiery warszawskiej ulicy, jak choćby „Bal na Gnojnej”. Tu także obejrzycie filmy, zdjęcia i dzieła sztuki oraz przedmioty kultu wytworzone w znanych warszawskich pracowniach złotniczych.

Reklamy i szyldy, nieraz dwujęzyczne (po polsku i w jidysz) przypomną o tym, jak głęboko Żydzi byli wrośnięci w tkankę miasta.

Na wystawie pokażemy, jak Żydzi kształtowali Warszawę, ale też, jak Warszawa wpływała na Żydów. Wspólnie odkryjemy wielokulturowe oblicze miasta od początku jego dziejów do wybuchu II wojny światowej.

TWÓRCY WYSTAWY:

Kurator: Ewa Małkowska-Bieniek
Komisarz organizacyjny: Joanna Fikus
Projekt wystawy: Brandy Design
Realizacja: Daniel Zieliński

Realizacja filmu: Arkadiusz Dybel

Wystawie będzie towarzyszył bogaty program wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, więc śledźcie uważnie naszą stronę – będziemy o nich informować z wyprzedzeniem.

Wystawa będzie prezentowana od 28 marca do 30 czerwca 2014 r. w godzinach otwarcia muzeum.

Wystawa jest realizowana w ramach projektu „Żydowskie dziedzictwo kulturowe”, komponent „Oblicza różnorodności”.

Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

http://www.jewishmuseum.org.pl/pl/wydarzenie/warszawa-warsze

Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: sxc.hu

Polecamy również:

Prace norweskiego fotografika Rune Erakera w Polsce
Laureaci konkursu „Wybitny Polak w Norwegii 2014″
– Nadchodzące wydarzenia w Norwegii
– Atrakcje turystyczne Warszawy

Podobne artykuły