Wieczór poświęcony Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu w Litteraturhuset
Niezwykła historia życia Rotmistrza Pileckiego, jego dokonania i raporty z obozu w Auschwitz zostały opowiedziane i przypomniane we fragmentach filmu w Litteraturhuset w Oslo.
Rotmistrz Witold Pilecki, był jedynym człowiekiem, który dał się wysłać do Auschwitz (19 września 1940), aby tam zorganizować sieć oporu i wzajemnej pomocy oraz poinformować sojuszników o tym, co naprawdę wydarzyło się za drutami, tam gdzie “praca czyni wolnym”. Jego raporty o Auschwitz, które zostały przemycone z obozu, były pierwszymi dokumentami o obozie, który dotarły do sojuszników w Londynie w 18 marca 1941 r. Pilecki uciekł z obozu w 26 kwietnia 1943 r. Walczył w Powstaniu Warszawskim w 1944 roku, po tym zaś jak powstanie zostało zdławione, był znowu więźniem w obozie koncentracyjnym, tym razem w KL Murnau.
Po wojnie Pilecki pozostał lojalny wobec polskiego rządu na emigracji w Londynie. Pilecki wrócił do Polski w grudniu 1945 r. aby zebrać dowody i ujawnić prawdę nt. komunistycznych zbrodni wobec polskich patriotów i państwa polskiego. W ten sposób pragnął walczyć z wrogiem narodowym numer dwa, komunistycznym reżimem Stalina. Pilecki został aresztowany przez służbę bezpieczeństwa, torturowany, skazany na śmierć za zdradę państwa i stracony w 25 maja 1948 r.
Książki o Pileckim są wydane we Francji, Anglii, Japonii, Włoszech i Polsce.
Program wieczoru był dwuczęściowy – po odczycie wygłoszonym przez Danutę Palinską i Josteina Sæbøe, został pokazany fragment filmu o Pileckim.
Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: oslo.msz.gov.pl