Strona główna » Współpraca sądowa pomiędzy Norwegią a Polską

Współpraca sądowa pomiędzy Norwegią a Polską

dodane przez: Marta L
Wspolpraca-sadowa-pomiedzy-Norwegia-a-Polska

Polska jest największym beneficjentem funduszy norweskich, a jednym z obszarów priorytetowych jest sektor sprawiedliwości.

 

“Nie ma wątpliwości, że szeroka współpraca sądowa pomiędzy Norwegią a Polską w ramach tych dotacji stanowi unikalną platformę dialogu politycznego. Polska jest kluczowym graczem w UE, a ten dobry dialog dwustronny jest bardzo cenny dla Norwegii “, powiedział w Warszawie sekretarz Stanu Vidar Brein-Karlsen.

Sekretarz Stanu Vidar Brein-Karlsen odwiedził Warszawę 22 października br.. Złożył wizytę w jednym z warszawskich aresztów śledczych, a także otworzył polsko-norweską konferencję ekspercką na temat upowszechniania stosowania kar nieizolacyjnych i środków probacji. Polska od wielu lat podejmuje wyzwania związane z systemem więziennictwa i w ostatnim czasie zrobiła ogromne postępy w tym zakresie. Jednakże wciąż zmaga się z dużą na tle europejskim populację więźniów, ograniczeniami w przestrzeni oraz infrastrukturą. Norwegia poprzez fundusze norweskie finansuje siedem projektów realizowanych przez Służbę Więzienną, które kładą nacisk na szkolenia i edukację dla więźniów, a także personelu więziennego, zwiększenie wykorzystania alternatyw do sankcji, jak również modernizację urządzeń i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Polska Służba Więzienna współpracuje także z Norweską Akademią Kształcenia Służby Więziennej.

Fundusze norweskie wspierają także inne obszary z zakresu wymiaru sprawiedliwości, w tym sądownictwo, a także przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet. Polska od 2004 roku otrzymała 4,7 mld PLN z funduszy norweskich. W obecnym okresie finansowania około 120 mln PLN przeznaczono na wymiar sprawiedliwości i współpracę sądową.

“Ta dwustronna współpraca między Norwegią a Polską przynosi obopólne korzyści. Jesteśmy pod wrażeniem osiągnięć Polski w ostatnich latach”, powiedział Vidar Brein-Karlsen.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony amb-norwegia.pl
Fot: amb-norwegia.pl

Podobne artykuły