Strona główna » Wybory parlamentarne 2013 w Norwegii

Wybory parlamentarne 2013 w Norwegii

dodane przez: Tomasz G
wybory-norwgia

Norwegia już żyje zbliżającymi się wyborami. Kto jest najbliżej wygranej i co najważniejsze partie mają do zaoferowania Polakom mieszkającym w Norwegii, przeczytacie w naszych dwóch wywiadach z ich przedstawicielami.

9 września obywatele Norwegii wybiorą nowy parlament. Stortinget zyska 169 nowych posłów reprezentujących 19 województw. Prawo głosu w wyborach parlamentarnych mają pełnoletnie osoby posiadające norweski paszport, w tym kilka tysięcy wyborców pochodzenia polskiego. W wyścigu do miana partii rządzącej najbardziej liczą się dwa ugrupowania: będąca obecnie u władzy Arbeiderpartiet – czyli Partia Pracy premiera Jensa Stoltenberga, oraz Høyre czyli Prawica Erny Solberg. Przedstawicielom obu zadaliśmy te same pytania.

Z ramienia Partii Pracy (Arbeiderpartiet) opowiedział nam Per Gunnar Dahl z Biura Wyborczego w Oslo.

Partia Pracy: Chcemy kontynuować naszą politykę imigracyjną

ATS: Co zwycięstwo waszej partii w nadchodzących wyborach będzie oznaczać dla imigrantów w Norwegii?

– Per Gunnar Dahl: Rząd złożony z Partii Pracy, Norweskiej Partii Centrum (Senterpartiet,  w skrócie Sp) oraz Socjalistycznej Lewicy (Sosialistisk Venstreparti, w skrócie SV) jest pozytywnie i otwarcie nastawiony do imigrantów zarobkowych z rozszerzonej Unii Europejskiej. Imigranci zarobkowi przybywający do Norwegii powinni otrzymywać takie samo wynagrodzenie i pracować w takich samych warunkach, co miejscowi. Powinni również otrzymywać wyczerpujące informacje na temat swoich praw i obowiązków.

ATS: Z jakich powodów wyborca o polskich korzeniach powinien oddać głos właśnie na waszą partię?

P. G. D: Rząd zamierza usprawnić politykę imigracyjną tak, by uczynić system bardziej przyjaznym dla jej beneficjentów. Chcemy sprawić, by aplikacje były rozpatrywane szybciej, a informacje dla imigrantów były całościowe i jeszcze bardziej przydatne. Polityka imigracyjna powinna dać firmom możliwość zatrudniania wykwalifikowanych pracowników z zagranicy stosownie do potrzeb. Widzimy potrzebę, by działo się to w sposób nieskomplikowany i efektywny, bez zbędnych procedur. Liczymy na to, że planowane udogodnienia sprawią, iż norweskie przedsiębiorstwa będą w stanie zachęcić pracowników o wysokich kompetencjach do podjęcia zatrudnienia w Norwegii.

ATS: Czego mieszkający w Norwegii imigrant może się spodziewać po wygranej waszego największego politycznego rywala?

P. G. D: Nasz rywal ma inne spojrzenie na prawa pracownicze i przewiduje zmiany, które uczynią warunki pracy trudniejszymi. Żeby powiedzieć to bardziej konkretnie – obawiamy się, że wzrośnie liczba kontraktów krótkoterminowych, a zmaleje ochrona przeciwko dumpingowi socjalnemu i wykorzystywaniu pracowników przez pracodawców.

ATS: Jak jest obecnie polityka imigracyjna Partii Pracy?

P. G. D: Życzeniem rządu jest zachowanie zrównoważonego i kontrolowanego poziomu imigracji, a także konsekwentnej polityki dotyczącej azylantów. Kompleksowa polityka imigracyjna ze swoją integralną częścią, jaką jest przyjmowanie uchodźców, jest głęboko zakotwiczona w międzynarodowych obowiązkach Norwegii. W razie wygranej zamierzamy kontynuować tą samą politykę imigracyjną, jaką znacie Państwo z ostatnich czterech lat.

Już wkrótce wywiad z przedstawicielem partii Høyre.

 

Fot: sxc.hu

Źródło: materiały pochodzą ze strony pomoc-w-norwegii.com

Podobne artykuły