Strona główna » Wyjedź na ferie zimowe za granicę – o czym należy pamiętać

Wyjedź na ferie zimowe za granicę – o czym należy pamiętać

dodane przez: Tomasz G
wyjedz-na-ferie-zimowe-za-granice

O czym należy pamiętać wyjeżdżając na ferie zimowe za granicę?

Rozpoczął się czas wyjazdów zimowych. Ze względu na kapryśną aurę w kraju wiele osób wybiera wyjazdy zagraniczne, często samochodem. Co warto wiedzieć na temat przepisów obowiązujących w danym kraju, żeby uniknąć przykrych niespodzianek? Poniżej kilka przydatnych informacji na ten temat.

Austria

Ograniczenie prędkości: na terenie zabudowanym 50 km/h, niezabudowanym 100 km/h, na autostradach i drogach ekspresowych 130 km/h. W wielu miastach to ograniczenie jest większe i wynosi 30 km/h. W przypadku pojazdów z łańcuchami śniegowymi jest to 50 km/h.

Przewożenie dzieci: do 14 roku życia i o wzroście poniżej 150 cm z wykorzystaniem urządzenia zabezpieczającego dostosowanego do ich wzrostu i wagi, jeśli są wyższe niż 150 cm, muszą zapinać normalne pasy bezpieczeństwa. Dzieci powyżej 14 roku życia i wyższe niż 135 cm mogą korzystać z trzypunktowych pasów bezpieczeństwa, o ile pas nie biegnie po szyi dziecka.

Opony zimowe: obowiązkowe pomiędzy 1 listopada a 15 kwietnia lub dłużej, jeśli na drogach nadal utrzymuje się pokrywa śnieżna, błoto pośniegowe lub lód. Kierowcy muszą śledzić prognozę pogody i kiedy powstaje gołoledź, posiadanie opon zimowych jest obowiązkowe.

Światła mijania: w okresach osłabionej widoczności powinny być włączone również w porze dziennej, ale obecnie w Austrii nie ma już obowiązku jazdy z włączonymi światłami przez całą dobę cały rok.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kierowcy: apteczka, trójkąt ostrzegawczy oznakowany EC27, kamizelka odblaskowa spełniająca normę EN 471 (należy ją założyć wysiadając nawet w celu rozstawienia trójkąta ostrzegawczego).

Łańcuchy śniegowe: obowiązkowe w wypadku takiego oznakowania, muszą być zamontowane przynajmniej na dwóch kołach napędowych. Można je stosować tylko wtedy, gdy jezdnia jest całkowicie lub prawie całkowicie pokryta śniegiem lub lodem. Opony z kolcami są dopuszczalne między 1 października a 31 maja.

Zakaz używania antyradarów.

Czechy

Ograniczenie prędkości: 50 km/h na terenie zabudowanym, 90 km/h na niezabudowanym oraz 130 km/h na autostradach.

Przewożenie dzieci: do 36 kg i 150 cm wzrostu w urządzeniach zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi.

Opony zimowe: obowiązkowe przy temperaturze poniżej 4 stopni Celsjusza oraz od 1 listopada do 31 marca lub dłużej przy złej pogodzie. Minimalna głębokość bieżnika – 4 mm.

Światła mijania: obowiązek jazdy przez cały rok.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kierowcy: kamizelka odblaskowa EN 471 (musi być przechowywana w kabinie, nie w bagażniku), trójkąt ostrzegawczy, komplet zapasowych żarówek i bezpieczników, apteczka.

Łańcuchy śniegowe: konieczne tylko w przypadku ekstremalnej pogody lub gdy nakazują to znaki, opony z kolcami zabronione.

Zakaz przewożenia urządzeń antyradarowych oraz obowiązek wyłączania funkcji „ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS.

Francja

Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h w terenie niezabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.

Przewożenie dzieci: do lat 10 w foteliku dziecięcym lub z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń zabezpieczających dostosowanych do wieku i wagi dziecka. Przepisy nie precyzują minimalnego wzrostu dziecka, którego osiągnięcie gwarantuje bezpieczne użytkowanie standardowych pasów dla dorosłych. Dlatego też zaleca się stosowanie cenzury 150 cm, wprowadzonej przez odpowiednią Dyrektywę UE.

Opony zimowe: obowiązkowe na odcinkach górskich (Alpy) oraz tam, gdzie regulują to znaki.

Światła mijania: obowiązek jazdy przez cały rok, obowiązkowe przy słabej widoczności z powodu warunków atmosferycznych (mgły, śniegu lub deszczu).

Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, zestaw zapasowych żarówek, kamizelka odblaskowa EN 471, jednorazowe testy alkoholowe, apteczka jest zalecana.

Łańcuchy śniegowe: obowiązkowe zgodnie z oznakowaniem pionowym, opony z kolcami dozwolone od 11 listopada do ostatniej niedzieli marca, jednak okres ten może zostać przedłużony ze względu na warunki atmosferyczne.

Zakaz korzystania z antyradarów, należy również wyłączać funkcje „ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS oraz nie używać urządzeń z monitorami, innych niż GPS, w zasięgu wzroku kierowcy.

Niemcy

Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 100 km/h w terenie niezabudowanym, rekomendacja 130 km/h na drogach ekspresowych i autostradach.

Przewożenie dzieci: do lat 12 i poniżej 150 cm wzrostu w foteliku dziecięcym lub z wykorzystaniem odpowiednich urządzeń zabezpieczających. Jeśli w pojeździe nie ma miejsca na trzecie urządzenie zabezpieczające na tylnym siedzeniu, to dziecko powyżej 3 roku życia może być zapięte samym pasem bezpieczeństwa.

Opony zimowe: obowiązkowe (lub całoroczne z oznaczeniem M+S) w przypadku śniegu, gołoledzi lub szronu. Bieżnik co najmniej 1,6 mm głębokości.

Światła mijania lub dzienne: zalecane w ciągu dnia, obowiązkowe przy słabej widoczności z powodu mgły, śniegu lub deszczu, również w tunelach. Niedopuszczalna jest jazda wyłącznie na światłach pozycyjnych.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, apteczka i gumowe rękawiczki, zestaw zapasowych żarówek.

Łańcuchy drogowe: wymagane w ekstremalnych warunkach, gdy nakazują to odpowiednie znaki drogowe. Opony z kolcami zakazane.

Zakaz korzystania z antyradarów oraz obowiązek wyłączania funkcji „ostrzegaj przed radarami” w urządzeniach nawigacji GPS.

Słowacja

Ograniczenie prędkości: podobne, jak w Czechach, ale na drogach ekspresowych 100 km/h, na autostradach między 90 a 130 km/h.

Przewożenie dzieci: do lat 12 i 150 cm wzrostu nie mogą podróżować z przodu i muszą być przewożone w urządzeniach zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi.

Opony zimowe: oznakowane M&S, obowiązkowe przy zaśnieżonej lub oblodzonej drodze, minimalna głębokość bieżnika 3 mm.

Światła mijania: obowiązkowe przez cały rok.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kierowcy: kamizelka odblaskowa przechowywana w kabinie, trójkąt ostrzegawczy, apteczka.

Łańcuchy śniegowe: dopuszczalne, ale tylko przy grubej warstwie śniegu, opony z kolcami zabronione. Łańcuchy są dozwolone w górach i gdy nakazują znaki obowiązkowe.

Słowenia

Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 90 km/h w terenie niezabudowanym, 110 km/h na drogach ekspresowych i 130 km/h na autostradach.

Przewożenie dzieci: do 150 cm wzrostu z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi, wyższe dzieci mogą korzystać ze standardowych pasów bezpieczeństwa.

Opony zimowe: obowiązkowe między 15 listopada a 15 marca, a poza tym okresem, w zimowych warunkach pogodowych (podczas opadów śniegu, gołoledzi) samochody osobowe muszą być wyposażone w opony zimowe na wszystkich kołach lub opony letnie na wszystkich kołach oraz łańcuchy śniegowe w bagażniku. Minimalna głębokość bieżnika 3 mm.

Światła mijania: obowiązkowe przez całą dobę cały rok.

Obowiązkowe wyposażenie pojazdu i kierowcy: kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, apteczka pierwszej pomocy, zapasowe żarówki, gaśnica.

Łańcuchy śniegowe: obowiązkowe od 15 listopada do 15 marca lub dłużej, w zależności od warunków, jeśli pojazd nie ma kompletu opon zimowych M&S. Zakazane są opony z kolcami.

Szwajcaria i Liechtenstein

Ograniczenie prędkości: 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym, 100 km/h na drogach ekspresowych i 120 km/h na autostradach.

Przewożenie dzieci: do 12 roku życia i wzroście do 150 cm z wykorzystaniem urządzeń zabezpieczających dostosowanych do ich wzrostu i wagi.

Opony zimowe: kierowca utrudniający ruch na drodze z powodu braku opon zimowych zostanie ukarany mandatem. Minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm.

Światła mijania: obowiązkowe przez całą dobę cały rok.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu: apteczka pierwszej pomocy, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy w kabinie pasażerskiej.

Łańcuchy śniegowe: obowiązkowe w wypadku oznakowania, przynajmniej na osi napędowej. Auta z oponami z kolcami nie mogą poruszać się po autostradach ani drogach szybkiego ruchu, poza wybranymi odcinkami A13 i A2.

Zakaz posiadania nawet wyłączonych antyradarów, w przypadku urządzeń GPS ostrzegających przed kontrolami radarowymi, funkcja ta musi być na stałe wyłączona.

Włochy

Ograniczenie prędkości: na terenie zabudowanym 50 km/h, niezabudowanym 90 km/h, na drogach ekspresowych 110 km/h oraz na autostradach 130 km/h. Kierowcy ze stażem do 3 lat od zdobycia uprawnień nie mogą przekraczać 90 km/h poza terenem zabudowanym i 100 km/h na autostradzie.

Przewożenie dzieci: do 36 kg wagi i 150 cm wzrostu w urządzeniach zabezpieczających – fotelikach lub podwyższeniach i pasach. Mniejsze dzieci, do 18 kg wagi ciała, w fotelikach a noworodki do 10 kg w foteliku odwróconym przeciwnie do kierunku jazdy.

Opony zimowe: władze poszczególnych prowincji mogą wprowadzać obowiązek według własnej oceny. Są one obowiązkowe w regionie Val d’Aoste. Minimalna głębokość bieżnika 1,6 mm.

Światła mijania: obowiązkowe również w dzień poza terenem zabudowanym lub przy słabej widoczności, również w tunelach. Tylne światło przeciwmgielne można włączać jedynie przy widoczności poniżej 50 m lub intensywnych opadach deszczu/śniegu.

Obowiązkowe wyposażenie samochodu: trójkąt ostrzegawczy, kamizelka odblaskowa, łańcuchy w dolinie Val d’Aosta.

Łańcuchy śniegowe: w dolinie Val d’Aosta obowiązkowe od 15 października do 15 kwietnia lub dłużej, zależnie od warunków; w pozostałych regionach zgodnie z międzynarodowym oznakowaniem mającym zastosowanie od 1 listopada do 1 kwietnia. Używanie opon z kolcami dozwolone w okresie od 15 listopada do 15 marca przez pojazdy do 3,5 tony, jeśli tak nakazują znaki.

W Europie obowiązek zakładania opon zimowych w określonych terminach pod pewnymi warunkami istnieje w krajach takich, jak Czechy, Francja, Niemcy, Luksemburg, Rumunia, Słowenia, Szwajcaria. Ściśle określone terminy wprowadziły Austria, Chorwacja, Estonia, Finlandia, Włochy, Łotwa, Litwa, Słowacja, Szwecja i Norwegia.

– Pamiętajmy, że dostosowanie opon do pory roku to nie tylko przestrzeganie przepisów, ale przede wszystkim dbanie o nasze własne bezpieczeństwo. Kiedy będziemy hamować w nagłej sytuacji, kilka metrów krótszej drogi hamowania może ocalić nam zdrowie i życie – podsumowuje Piotr Sarnecki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony: infowire.pl
fot: własność redakcji

Podobne artykuły