Strona główna » Zasiłek rodzinny w Norwegii

Zasiłek rodzinny w Norwegii

dodane przez: Tadeusz A
Zasilek-rodzinny-w-Norwegii

Zasiłek rodzinny w Norwegii – sprawy socjalne

ZASIŁEK RODZINNY ORAZ DODATEK DO ZASIŁKU RODZINNEGO (ZASIŁEK OPIEKUŃCZY) NA MAŁE DZIECKO.

Kto może się starać o zasiłki rodzinne?

Każdy, kto pracuje w Norwegii ma prawo do pobierania zasiłków rodzinnych na swoje, bądź adoptowane dzieci w Norwegii lub Polsce. Zasada jest prosta – za każdy pełny miesiąc legalnej pracy w Norwegii tj. płacenia norweskiego „ZUS-u” (nor. trygdeavgift), uzyskuje się prawo do zasiłku za tenże miesiąc. Innym, ważnym kryterium, na podstawie którego przyznawany jest zasiłek jest zameldowanie w Polsce pod tym samym adresem co dziecko. Należy również pamiętać, iż pobieranie zasiłku w Polsce nie przeszkadza, aby starać się o niego także w Norwegii. Norweskie świadczenia zostaną automatycznie pomniejszone o te z Polski.

Ile wynoszą zasiłki rodzinne?

Zasiłek rodzinny podstawowy (nor. barnetrygd) na dziecko w wieku od 0 do 18 lat wynosi 970 NOK miesięcznie.
Dodatek do zasiłku rodzinnego (nor. kontantstøtte) na małe dziecko pomiędzy 13 a 23 miesiącem życia wynosi 6.000 NOK miesięcznie – stawka ta obowiązuje od 1 sierpnia 2014 roku i dotyczy dzieci, które nie korzystają ze żłobka. Dzieci pozostawiane w żłobku poniżej 19 godzin tygodniowo również mają prawo do dodatku w wysokości 3.000 NOK. Natomiast maluchy, które przebywają w żłobku powyżej 20 godzin tygodniowo nie mają już prawa do dodatku.

Samotnemu rodzicowi należy się tzw. „rozszerzenie zasiłku” w wysokości: 970 NOK.

Zasiłki rodzinne są w Norwegii kwotami wolnymi od podatku, a wypłacane zostają w ostatni roboczy dzień miesiąca.

Czy można ubiegać się o zasiłki wstecz?

Tak. O zasiłek podstawowy można ubiegać się aż do trzech lat wstecz, natomiast o dodatek na małe dziecko do trzech miesięcy wstecz.

Jak długo czeka się na rozpatrzenie sprawy?

Podaniami o zasiłki rodzinne zajmuje się norweski Urząd Pracy i Spraw Socjalnych (NAV), a wg oficjalnych informacji procedura wypłacenia świadczeń na dzieci przebywające w Polsce potrwać może do 12 miesięcy.

Autor: Małgorzata Wincel NORLINK – www.norlink.pl
Zdjęcie: livarte.pl

NORLINK pomoże Państwu w całej procedurze ubiegania się o zasiłki rodzinne. Zapraszamy!

Podobne artykuły