Strona główna » Złote Krzyże Zasługi wręczone

Złote Krzyże Zasługi wręczone

dodane przez: Piotr B
zlote-krzyze-zaslugi

Odznaczenie Złotymi Krzyżami Zasługi

Złote Krzyże Zasługi przyznane Pani Halinie Siedlickiej-Rud i jej Małżonkowi Panu Ole Rud zostały uroczyście wręczone w Ambasadzie RP w Oslo.

Obydwa odznaczenia zostały nadane na wniosek Ministra Spraw Zagranicznych przez Prezydenta RP B. Komorowskiego za zasługi w działalności na rzecz Polaków przebywających w Norwegii.

Pani Halina Siedlicka-Rud, która odebrała swoje odznaczenie oraz odznaczenie w imieniu zmarłego Małżonka podkreśliła, że ich wieloletnia działalność wynikała z przyjętych zasad życiowych i z reagowania na potrzeby innych. Jest przekonana, że Mąż byłby bardzo szczęśliwy, gdyby mógł być tutaj i podziękować osobiście. Pani Halina wspominała społecznikowską naturę męża, który spontanicznie angażował się zawsze tam, gdzie widział możliwość działania i niesienia pomocy – aktywnego zarówno w polityce samorządowej jak i w działaniach na rzecz spraw polskich. Pani Halina, animator wyjazdów studyjnych i kontaktów polsko-norweskich, jest nadal związana ze swoją macierzystą uczelnią SGGW, od lat wspierając jej współpracę z norweskimi partnerami i opiekując się przyjeżdżającymi praktykantami.

Odznaczenia zostały wręczone przez chargé d’affaires Radcę Ministra Mariana Siemakowicza.

Krzyż Zasługi

Ustanowiony w 1923 r. nadawany jest osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.

Dzieli się na trzy stopnie:

I stopień Złoty Krzyż Zasługi,

II stopień Srebrny Krzyż Zasługi,

III stopień Brązowy Krzyż Zasługi.

http://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/ordery-i-odznaczenia/odznaczenia/krzyz-zaslugi/

 

Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: KPRP – Ambasada RP (oslo.msz.gov.pl)

Podobne artykuły