Strona główna » Zrealizowane projekty z funduszy norweskich

Zrealizowane projekty z funduszy norweskich

dodane przez: Marta L
Zrealizowane-projekty-z-funduszy-norweskich

Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG.

 

Badania naukowe – Program Homing (Powroty) – projekty badawcze we wszystkich priorytetach realizowane przez młodych doktorów powracających do Polski

Przedmiotem Programu jest zwiększenie atrakcyjności prowadzenia badań w Polsce we współpracy z zagranicznymi instytucjami badawczymi w celu zapobiegania odpływowi młodych polskich naukowców z polskich instytucji badawczych.

Program Homing (Powroty) utworzono w celu zachęcenia młodych, zdolnych naukowców do ich powrotu do kraju, przy jednoczesnym wsparciu nawiązywanej przez nich międzynarodowej współpracy naukowej. W ramach programu młodzi doktorzy otrzymują stypendia, a także środki na realizację projektu badawczego i kontynuację współpracy zagranicznej nawiązanej przed powrotem do Polski. Przy realizacji programu Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zawarła porozumienie o współpracy z kilkoma instytucjami zagranicznymi. Dzięki temu uczestnicy mogą otrzymać dodatkowe środki. Partner norweski współuczestniczy ponadto w procedurze oceny wniosków naukowców ubiegających się o udział w programie.

Dla dr Iwony Pileckiej z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie powrót do Polski, po siedmioletnim pobycie w zagranicznych ośrodkach naukowych, stanowił trudną decyzję. Zajmuje się ona dziedziną biologii molekularnej i fizjologii komórki po doktoracie uzyskanym w Ludwig Institute for Cancer Research w Uppsali (Szwecja) i podoktorskim stażu w Serono Pharmaceutical Research Institute w Genewie.

– Program Homing stanowi w moim przekonaniu zachętę do podjęcia decyzji o powrocie młodych naukowców do kraju, a tym samym efektywnie zapobiega procesowi tzn. drenażu mózgów. Swoje stypendium przeznaczyłem na implementację nowych obszarów badawczych na rodzimym Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej oraz kontynuowanie współpracy z partnerami amerykańskim z Lawrence Berkeley National Laboratory w dziedzinie syntezy nanomateriałów przy użyciu plazmy mikrofalowej – mówi dr inż. marek Marcinek.

 

Źródło: materiały pochodzą ze strony eog.gov.pl
Fot: freeimages.com

Podobne artykuły