Przeprowadzka do kraju Wikingów – co warto wiedzieć
We współczesnym świecie ludzie coraz częściej wyjeżdżają za chlebem poza granice swojej ojczyzny. Niejednokrotnie zostawiają w kraju swoich bliskich, co może skutkować nawet całkowitym rozpadem więzów rodzinnych. Czy można jakoś temu zaradzić? Oczywiście!
Najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd z całą rodziną, jednak rozważając tę opcję, warto zdecydować się na emigrację do kraju, w którym warunki bytowe są sprzyjające. Jednym z takich państw jest Norwegia, oferująca nie tylko wysoką kulturę pracy i dobre zarobki, ale także przyjazny system pomocy socjalnej. Decydując się na przeprowadzkę do Skandynawii, należy się przyjrzeć wszystkim formalnościom, jakie należy spełnić.
Norwegia wchodzi w skład EFTA, które wraz z Unią Europejską tworzy Europejski Obszar Gospodarczy. Współpraca państw w ramach tego stowarzyszenia opiera się na swobodnym przepływie ludzi, towarów, kapitału i usług. Dzięki temu każdy z nas może legalnie przemieszczać się po terenie Norwegii, pracować tam lub założyć własną firmę, a także kupować nieruchomości i osiedlać się.
Podstawowe formalności przy przeprowadzaniu się
W ramach pobytu turystycznego, czyli bez dokonywania jakichkolwiek formalności, możemy w Norwegii przebywać przez okres maksymalnie 3 miesięcy. Nie musimy wówczas zgłaszać faktu pobytu, potrzebujemy natomiast ważnego paszportu. Jeżeli jesteśmy zainteresowani pracą w Skandynawii i mieszkaniem w niej przez okres dłuższy niż pół roku – po zgłoszeniu się do Norweskiego Dyrektoriatu Imigracji (Utlendingsdirektoratet) i zarejestrowaniu się w nim, mamy prawo poszukiwać zatrudnienia przez okres 6 miesięcy. Rejestracji możemy dokonać także przez internet, na stronie www.udi.no.
O fakcie zarejestrowania się, musimy poinformować lokalny komisariat policji (Politistasjon albo Lennsmannskontoret). Otrzymamy wówczas status rezydenta i powiązany z nim numer personalny (fødselsnummer lub personnummer) lub tzw. D-nummer. Jeśli nasz pobyt przedłuży się, należy zrezygnować z używania D-nummer i złożyć wniosek o wydanie numeru personalnego. Numery te są konieczne, jeśli chcemy założyć konto bankowe w Norwegii – tylko w ten sposób bowiem Urząd Podatkowy może nam oddać nadpłatę podatku.
Nieocenioną pomoc w załatwieniu wszystkich wymaganych formalności dla imigrantów stanowią Centra Obsługi Pracowników Zagranicznych (SUA), które łączą w sobie kompetencje:
- Inspekcji Pracy (Arbeidstilsynet),
- Policji (politiet),
- Urzędu Podatkowego (Skatteetaten)
- oraz Urzędu Imigracyjnego (UDI).
Obcokrajowcy, przyjeżdżający do Norwegii w celu podjęcia pracy, mogą uzyskać tu wszystkie niezbędne informacje oraz złożyć konieczne dokumenty, które rozpatrywane są w krótkim czasie.
Centra zlokalizowane są w Oslo, Stavanger i Kirkenes. Można w nich uzyskać świadectwo rejestracji (registeringsbevis), złożyć podanie o kartę podatkową (skattekort), a także uzyskać D-nummer/personnummer. W siedzibie Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych możemy również zdobyć meldunek i uzyskać numer personalny. Ponadto, otrzymamy tu informacje dotyczące identyfikatorów w branży budowlanej i sprzątającej, a także uzyskamy odpowiedź na pytania dotyczące chociażby płacy lub czasu pracy. Specjalnie dla Polaków, strona Centrum dostępna jest w języku polskim: www.sua.no/pl/. Dzięki temu, w łatwy sposób znajdziemy dokładne informacje na temat warunków, które muszą spełnić wszyscy chętni do podjęcia pracy w Norwegii.
Sprowadzenie rodziny do Norwegii
Po osiedleniu się w Norwegii i znalezieniu w tym kraju stałego zatrudnienia, warto pomyśleć o sprowadzeniu do siebie najbliższej rodziny. Może to zrobić każdy, kto legalnie pracuje i jest ubezpieczony. Najistotniejsze jest to, by członkowie rodziny pochodzili z krajów UE lub Szwajcarii, Islandii lub Liechtensteinu. Warto wiedzieć o tym, że jako członków rodziny traktuje się w Norwegii także osoby pozostające w związkach partnerskich i to niezależnie od ich płci. By udowodnić stały związek, należy przedstawić dowody przynajmniej dwuletniej, bliskiej relacji z drugą osobą. Może to być wspólne konto bankowe, adres zamieszkania lub korespondencja.
O uzyskanie odpowiedniego zezwolenia na pobyt w Norwegii, czyli „połączenie rodzin”, starać się musimy nie my, ale nasi najbliżsi. Ważne jest to, abyśmy, mieszkając i pracując w Norwegii, byli w stanie zapewnić sprowadzonym członkom rodziny utrzymanie oraz mieszkanie. Zezwolenie na łączenie rodzin, przyznane osobom dorosłym, daje m. in. prawo do pracy w Norwegii, prawo do swobodnego podróżowania z i do Norwegii, a także prawo do odnowy zezwolenia oraz do zezwolenia na niezależnej podstawie.
Ponadto, daje także podstawę do ubiegania się o zezwolenie na pobyt stały w Norwegii. Należy pamiętać, że zezwolenia wydawane są jedynie na czas określony. Na miesiąc przed upływem daty jego ważności należy więc złożyć wniosek na odnowienie zezwolenia, co pozwoli na zachowanie prawa do pracy, studiów itp. nawet wtedy, gdy dotychczasowe zezwolenie utraci już ważność. Dokumenty można złożyć na lokalnym komisariacie policji. Większość wniosków rozpatrywana jest pozytywnie. W razie jakichkolwiek wątpliwości, policja przesyła wniosek do UDI, gdzie jest on odrębnie rozpatrywany.
Niezłożenie wniosku we właściwym terminie skutkuje uznaniem pobytu w Norwegii jako nielegalnego. Oczekiwani na wydanie nowego zezwolenia, może się wówczas znacznie przedłużyć.
Pomoc w przeprowadzce i formalnościach
Kiedy już zdecydujesz się na przeprowadzkę do Norwegii albo chcesz sprowadzić do siebie najbliższą rodzinę, to wiedz, że nie musisz radzić sobie z tym na własną rękę. Fortis jako firma przeprowadzkowa pomoże zarówno przy samym przetransportowaniu dobytku, ale także przy załatwieniu wszelkich formalności prawnych związanych z zamieszkaniem w Norwegii. Więcej informacji znajdziesz na stronie o przeprowadzkach międzynarodowych z Fortis.
Fot: własność redakcji