Aż 86% Polaków ceni sobie wspólne posiłki z bliskimi Niestety, tylko 25% jada z nimi codziennie. Powód? Różny plan dnia członków rodziny oraz zbyt duża ilość pracy uniemożliwiają nam częste spotkania przy stole. Według badania „Polacy przy stole” ograniczony czas nie pozwala nam na długie delektowanie się atmosferą wspólnego posiłku. Zazwyczaj (u 83% badanych) trwa…
Kategoria: Ciekawostki

Norweskie przepisy ruchu drogowego
Norweskie przepisy ruchu drogowego – warto wiedzieć Norweskie przepisy ruchu drogowego jasno określają obowiązki wszystkich kierowców. Polskie prawo jazdy szanowane jest podczas wyjazdów turystycznych do Norwegii. Świateł mijania należy używać całorocznie niezależnie od pory roku, obowiązkowe jest także zapinanie pasów zarówno na siedzeniu kierowcy jak i pasażera. Norweskie przepisy ruchu drogowego nakazują przewożenie dzieci tylko…

Polacy zgłaszają coraz więcej wniosków patentowych
Polskie technologie mogą podbić świat. Konieczne jest jednak zbudowanie własnego wzorca innowacji Choć Polacy zgłaszają coraz więcej wniosków patentowych, także do Europejskiego Urzędu Patentowego, to na milion obywateli przypada ich zaledwie 12. Aby rozwój był możliwy, konieczna jest współpraca biznesu i nauki, nie można też bezkrytycznie przyjmować zachodnich wzorców, ale stworzyć własną wzorzec innowacji ugruntowany…

Pożegnanie zimy w Norwegii
Pożegnanie zimy w Norwegii we Fredrikstad, kolejne spotkanie 25.03.2017 Zajęcia zaczynamy planowo 9:30 trwają do 14:15 łącznie z zajęciami dodatkowymi. Tego dnia dzieci będą wykonywały Marzannę i symbolicznie pożegnamy zimę. Dzieci będą przystępowały do egzaminów szkolnych 06, maja. Nauczyciele w Norwegii na zajęciach dydaktycznych zaczynają przygotowania z uczniami. Będzie to wewnętrzny test szkolny weryfikujący zdobytą wiedzę….

Morsy z Polski w Tromso
Dzień czwarty Tromso Po dłuższej rozmowie z fiordami dostaliśmy zapewnienie, że już nie będę dotykały naszego internetu ale musimy je systematycznie głaskać (trudne zadanie bo wszyscy wiecie jaki one są wielkie). Plan na dzisiejszy dzień zrealizowaliśmy w 100% – po porannej kąpieli część grupy wybrała się na przejażdżkę zaprzęgiem reniferów, pozostali odbyli kilkugodzinny spacer po…

Polacy ubarwiają swoje CV
Blisko połowa Polaków ubarwia swoje CV. Kłamstwa dotyczą głównie znajomości języków obcych i doświadczenia zawodowego Lepsza niż rzeczywista znajomość języków obcych, bogatsze doświadczenie zawodowe oraz więcej umiejętności dodatkowych – to najczęstsze przekłamania w CV. Z badań wynika, że w procesie rekrutacji z prawdą mija się aż 44 proc. kandydatów. Kłamstwo ma jednak krótkie nogi, poza…

„Dzień Odblasków” wywodzi się z Norwegii
„Dzień Odblasków” po raz pierwszy w całym kraju 25 stycznia 2017 r. po raz pierwszy w całym kraju odbył się „Dzień Odblasków”. Idea przedsięwzięcia wywodzi się z Norwegii, gdzie takie przedsięwzięcie organizowane jest co roku. Udział w wydarzeniu wzięły wszystkie podmioty odpowiedzialne za bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Wydarzenie promowane było przez znanego rysownika i satyryka…

Jaki ma wpływ na nasze zdrowie cola
Co dzieje się w Twoim ciele przez 60 minut po wypiciu coli? Czarowi coli ulegamy od czasu do czasu wszyscy. Smakuje wybornie zwłaszcza w upalny dzień, wielu pobudzi do działania, a niektórym osobom przyniesie ulgę, kiedy przeholują z jedzeniem ( bez problemu osiągnie się efekt ”odbicia”, czy mniej elegancko brzmiącego beknięcia ). Cola króluje więc…

Święta na krańcach świata
I w kosmosie: polarne biegi i nieważkie prezenty Są badacze, którzy nie spędzą świąt i Sylwestra z najbliższymi, ale w laboratoriach… na krańcach świata. Astronauci na stacji kosmicznej w czasie świąt wręczą sobie nieważkie prezenty, a badacze na Antarktydzie uczczą Nowy Rok biegiem wokół stacji polarnej. Osobami, które w święta znajdą się pewnie najdalej od…

Aranżacje wnętrz w kobiecym stylu
Wnętrza z nutą kobiecości Aranżacje nowoczesnych wnętrz w kobiecym stylu wyróżniają się lekkością i zmysłowością. Paleta delikatnych barw, meble o subtelnym designie oraz efektowne dodatki tworzą niezwykle nastrojową, przytulną przestrzeń. Drzwi wewnętrzne MODERN DUO, SEMPRE VERSE i ASTRO firmy POL-SKONE to modele, które podkreślą urok tej klimatycznej stylizacji. Kreacja kobiecej przestrzeni opiera się na odpowiednim…

10 mln Polaków nie ma w domu ani jednej książki
Poziom czytelnictwa w Polsce wciąż niski. Do czytania chce zachęcić Polaków Biedronka Z raportu Biblioteki Narodowej na temat stanu czytelnictwa za 2014 rok wynika, że 10 mln Polaków nie ma w domu ani jednej książki, a 6,2 mln żadnej nie przeczytało. Najchętniej po lekturę sięgają uczniowie i studenci. Od czytania stronią zaś emeryci, mieszkańcy wsi…

Polacy coraz częściej sięgają po kawę
Polacy wypijają coraz więcej kawy poza domem. Najlepsze sieciowe kawiarnie notują 20-proc. wzrosty sprzedaży W ciągu dekady spożycie kawy wzrosło o blisko 80 proc. Choć większość z nas po filiżankę czarnego napoju sięga w domu, to coraz więcej osób odwiedza kawiarnie. Sieciowe kawiarnie notują nawet 20-proc. wzrosty. W tym roku wydatki w lokalach mogą wynieść…

Nagroda Nobla dla Juana Manuela Santosa
Pokojowa Nagroda Nobla 2016 przyznana Tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla, decyzją Norweskiego Komitetu Noblowskiego, otrzymuje Prezydent Kolumbii Juan Manuel Santos. Nagroda, warta 8 mln norweskich koron (ok. 932 tys. dolarów), zostanie uroczyście wręczona 10 grudnia w Oslo, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. Norweski Komitet Noblowski uhonorował Pokojową Nagrodą Nobla Prezydenta Kolumbii za jego ogromny wkład w…

Polonia w Norwegii – historia
Informacje o Polonii w Norwegii Obecność Polaków na ziemi norweskiej w przeszłości Polska i Polacy od dawna funkcjonowali w świadomości Norwegów. Polskie powstania narodowe XIX w. wzbudziły w Norwegii szerokie echo, falę sympatii, moralnego poparcia i dużej pomocy materialnej, udzielonej Polakom przez społeczeństwo norweskie. Świadectwem tego pozostały liczne polonika, rozsiane w twórczości najwybitniejszych ludzi pióra…

Czy Polacy powinni dbać o bezpieczeństwo swoich dokumentów
SMS uratuje przed złodziejem? Atmosfera gorącego lata, zatłoczone kurorty i pełne plaże sprzyjają zarówno naszej nieuwadze, jak i złodziejom. W takich warunkach łatwo o kradzież dowodu osobistego i wykorzystanie naszych danych osobowych w celu wyłudzenia kredytu. Szczególnie w tym okresie powinniśmy więc dbać o bezpieczeństwo naszych dokumentów. – Zjawisko prób wyłudzeń na czyjeś dane nie…

Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich
Projekt: Kulturowe dziedzictwo Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie to przykład projektu, u którego podstaw leży turystyka kulturowa. Przedsięwzięcie, wykorzystując Koziołka Matołka jako symbol polskiej kultury dziecięcej, miało na celu przekształcenie Pacanowa w Europejską Stolicę Bajek. Centrum kryje w sobie bibliotekę z czytelnią i…

Polacy tworzą własne appki przy użyciu Kinetise
Kinetise – stwórz sobie appkę Wkrótce każdy będzie mógł tworzyć aplikacje na telefony komórkowe. Przedsiębiorcy nie będą musieli już zatrudniać do tego celu wykwalifikowanych programistów. Narzędzie dostępne przez przeglądarkę internetową, które umożliwia własnoręczne tworzenie aplikacji nawet osobom, które w ogóle nie umieją programować, opracował start-up Kinetise. „W Kinetise została stworzona m.in. aplikacja PAP, która…

Zostań Siłaczem Społecznym z funduszami norweskimi
Zostań Siłaczem Społecznym Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło kampanię „Wyrównujemy szanse” i akcję „Zostań Siłaczem Społecznym”. Za pośrednictwem specjalnego serwisu www.silaczespoleczni.org, resort zachęca Polaków do zgłaszania instytucji opiekujących się osobami potrzebującymi pomocy, zagrożonymi nierównością i wykluczeniem społecznym. Kampania „Wyrównujemy szanse” promuje fundusze norweskie i EOG, których celem jest m.in. zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych między krajami i…

Czy Polacy dosyłają pieniądze dzieciom będącym na koloniach
„Kochani rodzice, przyślijcie pieniądze” I ty możesz dostać taką wiadomość od swojego dziecka przebywającego na koloniach. Aby tego uniknąć, należy dokładnie przemyśleć, ile dać mu pieniędzy i w jakiej formie. Zależeć powinno to nie tylko od tego, gdzie dziecko spędzi czas wolny, lecz także – jak radzi sobie z gospodarowaniem finansami. Rodzice wyjeżdżającego dziecka…

Polki mówią po angielsku lepiej niż Polacy
Kobiety mówią po angielsku lepiej niż mężczyźni Polacy znaleźli się w czołówce narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim, jak wynika z najnowszego raportu EF EPI badającego znajomość języka angielskiego w 70 krajach. Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji. Językiem angielskim posługują się lepiej jedynie mieszkańcy krajów skandynawskich, Holandii, Słowenii, Estonii i Luksemburgu. – Raport…

Dni wolne od pracy w Norwegii w 2016 roku
Dni wolne od pracy w Norwegii w 2016 roku – wykaz: 1 stycznia – Nowy Rok (Nyttårsdag) 24 marca – Wielki Czwartek (Skjærtorsdag) 25 marca – Wielki Piątek (Langfredag) 27 marca – Wielkanoc (Påskedag) 28 marca – Poniedziałek Wielkanocny (Andre påskedag) 1 maja – Święto Pracy (Første mai) 8 maja – Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi himmelfartsdag)…

Norweskie nakłady na pomoc humanitarną
Historyczny wzrost norweskich nakładów na pomoc humanitarną ‘Rząd proponuje największy jak dotąd budżet na pomoc humanitarną. Ostre, przebiegające na dużą skalę kryzysy na Bliskim Wschodzie i w Afryce sprawiły, że ten wspólny wysiłek stał się konieczny. Zwiększamy budżet humanitarny Norwegii na 2016 rok o jeden miliard koron’, powiedział Minister Spraw Zagranicznych Børge Brende. W…

Polacy szturmują szkoły nauki jazdy
Bum na naukę jazdy. Kto się spóźni nie zdąży zdać w tym roku Polacy szturmują szkoły nauki jazdy. W ostatnim czasie zainteresowanie kursami wzrosło i to znacząco, bo o ok. 30-40 proc. Powód? Zmiany, które wejdą od przyszłego roku sprawią, że kursanci m. in. będą musieli zaliczyć dodatkowe szkolenia. Większe zainteresowanie sprawia, że kursant…

Zrealizowane projekty z funduszy norweskich
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG. Badania naukowe – Program Homing (Powroty) – projekty badawcze we wszystkich priorytetach realizowane przez młodych doktorów powracających do Polski Przedmiotem Programu jest zwiększenie atrakcyjności prowadzenia badań w Polsce we współpracy z zagranicznymi instytucjami badawczymi w celu zapobiegania odpływowi młodych polskich naukowców z polskich instytucji…

Wkład Norwegii w społeczną i gospodarczą spójność Europy
Norwegia i UE zgodne co do funduszy norweskich i bezcłowych kontyngentów Norwegia i UE podjęły decyzję w kwestii kolejnego wkładu ze strony Norwegii w społeczną i gospodarczą spójność Europy. Jednocześnie norweski przemysł owoców morza ma mieć lepszy dostęp do rynku UE. „- Jest to bardzo dobre porozumienie. Fundusze norweskie i fundusze EOG przyczynią się…

Polacy inwestują w rynek systemów IT
Wartość rynku systemów IT dla przedsiębiorstw rośnie. Najszybciej usługi w chmurze Wartość projektów IT w obszarze zarządzania wydajnością przedsiębiorstw w Polsce to dziś ponad sto milionów złotych rocznie i nadal rośnie. Spośród wszystkich rodzajów oprogramowania najszybciej rosną usługi chmurowe – o kilkanaście procent rocznie. Na rynku wyróżniają się ci dostawcy, którzy oferują kompleksowe platformy….

Norweski rynek produktów mlecznych
Informacja nt. norweskiego rynku produktów mlecznych Z uwagi na wysoką ochronę celną, wewnętrzna politykę regulowania produkcji mleka (kwoty mleczne) oraz ograniczoną ilość firm zajmujących się dystrybucją produktów mlecznych (zcentralizowana logistyka) norweski rynek jest niemalże hermetyczny i zaistnienie na nim podmiotów zagranicznych oferujących swoje produkty jest bardzo utrudnione, bądź wręcz ekonomicznie nieopłacalne. Tine SA i…

Rynek kosmetyków w Norwegii
Rynek kosmetyków w Norwegii Populacja Norwegii jest stosunkowo nieliczna, wg danych na dzień 1 października 2012 r. (ostatnie dostępne dane Norweskiego biura Statystycznego) wynosiła 5.038 mln mieszkańców. Odnosząc do liczby ludności np. Polski wynoszącej 38.5 mln mieszkańców, rynek norweski jest niewielki. Jednak biorąc pod uwagę dochody per capita (w cenach bieżących) osiągane przez mieszkańców tego…

Badania DNA średniowiecznych Słowian
Biolodzy wkopują się w DNA Słowian Badania DNA średniowiecznych Słowian mogą wyjaśnić, czy chrystianizacja doprowadziła do istotnych zmian w populacji ludzi, którzy zamieszkiwali tereny Polski. Jednak odczytanie genomu sprzed tysiąca lat to nie bułka z masłem – opowiada PAP dr Martyna Molak-Tomsia. Czy osoby, których ciała znaleziono na danym stanowisku archeologicznym, były jakoś ze…

Polacy i ich aktywność fizyczna na urlopie
Aktywności fizycznej urlop nie dotyczy Wielu z nas wydaje się, że podczas urlopu „wreszcie możemy odpocząć” i nie robić prawie nic. Z aktywności fizycznej nie należy jednak rezygnować. Zamiast leżeć do góry brzuchem, warto spędzić wolne dni aktywnie. Sport powinno się uprawiać przez cały rok. Poprawia to samopoczucie, efektywność, a przede wszystkim przynosi korzyści zdrowiu….

Czy polscy seniorzy dbają o sen
Polscy seniorzy zadbają o swój sen Melatonina to naturalna substancja, która odpowiada za wewnętrzny zegar organizmu. Reguluje ona rytm dobowy, w którym funkcjonuje człowiek. W sytuacji, gdy melatoniny jest zbyt mało, taki rytm dobowy zostaje naruszony. Skutkuje to zaburzeniami snu, a w konsekwencji – bezsennością. Niestety, produkcja melatoniny spada wraz z wiekiem. Dlatego ruszyła kampania…

Norweg zjada 46 kg śledzi rocznie
Polacy jedzą coraz mniej śledzi. Prawie cztery razy mniej niż Norwegowie Michel Moran, juror polskiej edycji programu „MasterChef”, jest miłośnikiem śledzi i zachęca Polaków do ich jedzenia. W kraju ryba ta jest coraz rzadziej spożywana. W 2015 r. statystyczny Polak zjadał 1,94 kg śledzia, gdy tymczasem 13 lat temu 3,5 kg – wynika z danych…

Polacy i ich zakupu on-line
Czy będziemy kupować marchewkę on-line? Aż 90% zapytanych Polaków zdarza się, że muszą z braku czasu zrezygnować z zakupów artykułów codziennej potrzeby! A co piątemu zdarza się to często lub bardzo często. Gdybyśmy mogli zaoszczędzić czas przeznaczony na takie zakupy, zyskiwalibyśmy co najmniej 8 dodatkowych dni w ciągu roku! Czas zaoszczędzony na robieniu zakupów kobiety…

Czy Internet zmienia Polaków
Jak Internet zmienił życie Polaków? Wysyłając maila do urzędu, czy logując się do bankowego konta nie zastanawiamy się nawet jak bardzo Internet zmienił sposób, w jaki funkcjonujemy na co dzień. Rozpowszechnienie się korzystania z sieci jest jednym z czynników, które miały największy wpływ na kształt znanych nam stosunków społecznych. Międzynarodowy dzień Internetu to doskonały…

Polacy leczą grypę na własną rękę
Na szczepionki decydują się nieliczni Od 16 do 22 września zanotowano ponad 57 tys. zachorowań na grypę i jej podejrzeń. W kolejnych tygodniach – wraz z pogarszającą się pogodą – liczba ta będzie wzrastać. Tym bardziej że połowa Polaków leczy się samodzielnie. Na szczepienie wciąż decyduje się niewiele osób. Regularnie szczepi się 17 proc. Polaków…

Własny samochód to ulubiony wakacyjny środek lokomocji Polaków
Samochodem na wakacje? Cechy pożądanej nawigacji mobilnej, czyli podróż bez dodatkowych kosztów i błądzenia Własny samochód to ulubiony wakacyjny środek lokomocji Polaków – wszędzie nim dojedziemy, możemy spakować całą rodzinę i nie musimy się martwić spóźnieniem na pociąg lub brakiem miejsc siedzących. W tym roku aż 60% naszych rodaków planuje pojechać na urlop autem[1]….

Pamięć ofiar wypadków samochodowych w okręgu Buskerud
Upamiętnienie ofiar wypadków samochodowych w okręgu Buskerud Ambasador Stefan Czmur, wraz z przedstawicielami norweskich władz rządowych i lokalnych, oddał cześć pamięci ofiar wypadków samochodowych, do których doszło na terenie okręgu Buskerud. Wśród wspominanych ofiar wypadków był obywatel Polski. Ceremonia upamiętniająca osoby, które zginęły w wypadkach samochodowych w Buskerud w latach 2013-2015 odbyła się 10 stycznia…

Najczęściej wykorzystywany komunikator mobilny wśród Polaków to Facebook Messenger
SMS-y czy Facebook Messenger? Jak użytkownicy smartfonów wysyłają wiadomości SMS-y są nadal wiodącą formą komunikacji. Wygodę tę doceniają nie tylko posiadacze zwykłych telefonów, ale także użytkownicy smartfonów. Za co doceniają oni powiadomienia SMS i jakie komunikatory mobilne są wśród nich najpopularniejsze? Z przeprowadzonego przez platformę SerwerSMS.pl badania Komunikacja SMS w Polsce wynika, że posiadacze smartfonów…

Finał Konkursu Bożonarodzeniowego 2015 Fredrikstad / Norwegia
Finał konkursu W sobotnie przedpołudnie 12 grudnia 2015r. w Polskiej Społecznej Szkole Sobotniej im. Janusza Korczaka we Fredrikstad/Norwegia odbyła się niecodzienna wystawa – Finał II Międzynarodowego Konkursu Plastycznego pod tytułem „Ozdoby Świąteczne – Świąteczne ozdoby z mojego regionu” Na konkurs napłynęło 120 prac od 67 instytucji. Małe dzieła wykonane przez dzieci w wieku od…

Polak odbył samotny spływ Amazonką by pomóc chorym maluchom
Energetyczna wyprawa, by pomóc chorym dzieciom Aby pomóc chorym maluchom, Marcin Gienieczko odbył samotny spływ Amazonką. Ponadto przejechał rowerem przez Andy i biegł brzegiem oceanu. W ramach wyprawy Energa Solo Amazon Expedition pokonał 6800 km w 111 dni. Cel był jeden. Pomóc Fundacji Pomorskiego Hospicjum z Gdańska, które otacza opieką nieuleczalnie chore dzieci. Jak…

Polacy kończą prace nad innowacyjnym wózkiem inwalidzkim
Innowacyjny wózek inwalidzki z Politechniki Warszawskiej ma szansę podbić światowe rynki Politechnika Warszawska wraz z firmą GTM Mobil kończy prace nad innowacyjnym wózkiem inwalidzkim. Będzie on bezpieczniejszy i łatwiejszy w obsłudze dla osób, które mają mniej sprawne ręce. Twórcy pomysłu liczą, że pojazd zainteresuje klientów nie tylko w Polsce, lecz także poza granicami kraju….

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Tunezyjski Kwartet
Pokojowa Nagroda Nobla 2015 przyznana! Norweski Komitet Noblowski zdecydował, że tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego za wkład w budowanie pluralizmu demokratycznego w Tunezji. Nagroda, warta 972 tys. dolarów, została uroczyście wręczona 10 grudnia w Oslo, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla. 10 grudnia w Oslo przedstawiciele Kwartetu Tunezyjskiego odebrali…

Zwyczaje zakupowe Polaków
Prezenty gwiazdkowe – zwyczaje zakupowe Polaków Jakiego rodzaju upominki sprawiają nam największą radość? Ile osób zamierzamy w tym roku obdarować? Jakie kwoty planujemy przeznaczyć na świąteczne prezenty? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli klienci Groupon w Polsce. Badanie* dotyczące prezentów świątecznych zostało przeprowadzone także w 7 innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii,…

Oświadczenie w sprawie decyzji norweskiej Rady Etyki Mediów
Oświadczenie w sprawie decyzji norweskiej Rady Etyki Mediów z 24 listopada 2015 r. Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Oslo zwraca uwagę, że przekłamania historyczne godzące w dobre imię Polski są nie do zaakceptowania. W szczególności fałszywe sformułowania o rzekomych „polskich obozach koncentracyjnych / obozach śmierci” wymagają sprostowania na, zgodnie z przyjętą przez UNESCO definicją, „Niemiecki…

Nadal utrzymuje się modna biel i styl skandynawski
Na wysoki połysk proszę, czyli renesans lśniących podłóg Popyt na podłogi, a szczególnie panele, o wysokim połysku systematycznie rośnie. Po kilku sezonach dominacji laminatów o wykończeniach satynowych, a nawet ultramatowych, do łask wracają eleganckie, lśniące powierzchnie. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę decydując się na ich zakup i jak zaaranżować przestrzeń, by cieszyć się nią…

Polacy mogą już korzystać z platformy PLUS IP
Polscy naukowcy mogą już korzystać z platformy PLUS IP Polscy badacze mogą już korzystać ze strony internetowej Polsko-Amerykańskiego Programu Innowacji. To wspólna inicjatywa amerykańskiego Departamentu Stanu i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Platforma umożliwia współpracę i kontakt polskiej nauki z amerykańskimi inwestorami. PLUS IP (Poland – U.S. Innovation Program) to program wsparcia dla uczelni…

Mądry Polak przed szkodą
Pora zmienić opony Przy takim natężeniu ruchu drogowego kluczowe jest bezpieczeństwo kierowców, pasażerów i pieszych. Kiedy robi się chłodno i mokro na drogach, to szczególnie ważna kwestia. Co możemy zrobić, by zwiększyć bezpieczeństwo nasze, naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego? Pierwszym krokiem będzie wymiana opon na takie, które w temperaturach poniżej 7 stopni…

Wzrost liczby pasażerów na Lotnisku Chopina w Warszawie
12 miesięcy nieustannego wzrostu liczby pasażerów na Lotnisku Chopina w Warszawie! Ponad 1,1 mln osób zostało odprawionych na Lotnisku Chopina we wrześniu 2015 r. Wynik ten pozwala świętować nieprzerwany rok comiesięcznych rekordowych wyników w liczbie pasażerów, które jak szalone pną się w górę. We wrześniu na Lotnisku Chopina obsłużonych zostało 1,158 mln pasażerów, co…

Jak szkoła ma przyjmować i wspierać przybyszów z innych kultur
Lepsza szkoła – wielokulturowa Imigranci z innych krajów i polskie dzieci powracające z rodzicami z emigracji zarobkowej są cennym zasobem szkoły, a nie – w związku z trudnościami językowymi i zwyczajowymi – klasowym problemem. „Jak szkoła ma przyjmować i wspierać przybyszów z innych kultur?” – na to pytanie na 3. Kongresie Polskiej Edukacji odpowie…

Polacy to całkiem całuśny naród
#DAJCALUSA, czyli pocałunki w oczach Polaków Coca-Cola zbadała jak całują młodzi Polacy Pocałunek, buziak, całus, cmok. Ma wiele nazw i równie wiele znaczeń. Dowodzi tego najnowsze badanie Coca-Cola przeprowadzone za pośrednictwem Domu Badawczego IQS, w którym młodzi Polacy odpowiedzieli m.in. na pytania czym dla nich są pocałunki, jakie emocje wzbudzają, kogo i jak całują oraz…

W Norwegii wydobyto zestawy historycznych lawet
Historyczny sprzęt wojskowy z czasu II wojny światowej wrócił do Polski W Norwegii wydobyto i przekazano Polsce zestawy historycznych lawet Skoda służących do przewożenia uzbrojenia wojska polskiego z 1939 roku. Akcję wspierała Ambasada RP w Oslo. Dwa zestawy lawet do przewożenia moździerzy 220 milimetrów, zostały wydobyte przez norweskich wojskowych z jeziora Jernvatnet, 30 kilometrów od…

Sakralna Architektura Drewniana – fundusze norweskie
Projekty, które zostały zrealizowane z funduszy norweskich i funduszy EOG Projekt: Kulturowe dziedzictwo Sakralna Architektura Drewniana Dzięki funduszom norweskim i EOG odrestaurowano pięć kościołów drewnianych Archidiecezji Poznańskiej w miejscowościach: Brody, Bronikowo, Domachowo, Jeżewo i Zakrzewo koło Rawicza. Obiekty te zostały wytypowane do projektu przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków jako szczególnie cenne, zabytkowe obiekty architektury…

Czy Polacy korzystają z carpoolingu
Dojazd do pracy nie musi być drogi Osoby, które chcą zaoszczędzić na codziennych dojazdach do pracy i powrotach do domu, powinny pomyśleć o carpoolingu. Polega on na dzieleniu się z innymi ludźmi miejscem w samochodzie. Za pomocą specjalnej platformy można umawiać się na wspólne przejazdy. Jest to rozwiązanie nie tylko tanie, lecz także przyjazne dla…

Poznański Magazyn Targowy on-line
Czytaj on-line Poznański Magazyn Targowy Zapraszamy do lektury kolejnego wydania Poznańskiego Magazynu Targowego. Szczególnej uwadze polecamy informacje o nowym wydarzeniu w branży marketingowej – konferencji Golden Marketing, która odbędzie się w Sali Ziemi w dniach 29-30 września 2015. W tym wydaniu prezentujemy również program Polska Moda przygotowany z myślą o promocji polskich producentów odzieży….

Fundusze norweskie w sercu Polski
Stara Pomarańczarnia w Łazienkiach Królewskich od soboty świeci nowym blaskiem. Z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego i Minister Kultury Małgorzaty Omilanowskiej odbyło się właśnie jej wielkie otwarcie. Stara Pomarańczarnia, niegdyś zwana Wielką Oranżerią, to miejsce o unikalnym charakterze. Przy 18 mln PLN wsparcia z funduszy norweskich, ten przepiękny obiekt, znajdujący się w samym sercu jednego…

16 mln Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje
Polacy coraz chętniej jeżdżą na wakacje 16 mln Polaków wyjedzie w tym roku na wakacje. To o milion więcej niż w roku 2014. Większość wyjeżdżających zdecyduje się na wypoczynek w kraju. Ci, którzy wybiorą się za granicę, najczęściej odwiedzą Grecję, Chorwację, Hiszpanię i Włochy. Wielu z nas na czas wyjazdu zamierza wykupić ubezpieczenie. Od…

Program Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego
Minister nauki podpisała Program Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska napisała na Twitterze, że podpisała „bardzo ważny dla nas Program Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego”. Zakłada on np. tworzenie atrakcyjnej dla cudzoziemców oferty uczelni, m.in. poprzez zdobywanie międzynarodowych akredytacji. „Na świecie studia poza granicami swojego kraju odbywa już 4 mln osób. W perspektywie roku 2020…

Płaca minimalna dla kierowców w Norwegii
Ambasada RP w Oslo informuje W dniu 11 maja br. norweski Komitet ds. Upowszechnionych Umów Zbiorowych (Tariffnemnda) uchwalił wprowadzenie płacy minimalnej dla zawodowych kierowców w wysokości 158,32 NOK/godzinę. Nowe przepisy zostały ogłoszone 28 maja br. i wejdą w życie 1 lipca 2015 r. Płaca minimalna będzie obowiązywała zarówno kierowców norweskich, jak i zagranicznych, kierujących…

Jak Polacy definiują rozwój osobisty i zawodowy
Polacy a rozwój. Raport o podejściu do rozwoju osobistego i zawodowego różnych pokoleń Polaków Jak Polacy definiują rozwój osobisty i zawodowy? Jakie działania podejmują dla rozwoju? Benefit Systems przygotował raport poświęcony rozwojowi osobistemu i zawodowemu Polaków. Zarobki, chociaż już nie wystarczające, nadal są najważniejsze Choć pojawia się na rynku coraz więcej badań dotyczących oczekiwań pracowników…

Co Polacy organizują na dzień dziecka
Jaką niespodziankę zorganizować dziecku w dniu jego święta? Dzień Dziecka to święto, na które pociechy czekają z niecierpliwością. Rodzice starają się, aby ich dzieci tego dnia czuły się wyjątkowo i na długo zapamiętały ten dzień w pamięci. Jak co roku stają przed dylematem jak zorganizować dziecku dzień pełen niespodzianek, aby sprawić mu radość i…

Młodzi Polacy i ich smartfony
Korzystanie ze smartfonów poza domem wciąż domeną osób młodych Osoby młode (15-29 lat) stanowią główną grupę korzystającą ze swoich smartfonów na dworze oraz w trakcie podróżowania. Najpopularniejszą aktywnością outdoorową, wybieraną przez młodych jest korzystanie z mediów społecznościowych, granie i oglądanie materiałów wideo – wynika z badania Ericsson Consumer Lab. Własciciele smartfonow powyżej 30-stki korzystają…

Lato Odkrywców – obóz dla młodzieży
Wakacyjne kursy języka i kultury polskiej 2015 Szkoła Języka i Kultury Polskiej zaprasza młodzież w wieku 12-16 lat na wakacyjny kurs języka i kultury polskiej ‘Lato odkrywców’ I termin: 5-18 lipca 2015 II termin: 19 lipca-1 sierpnia 2015 odkryj piękno języka i kultury polskiej, odkryj wspaniałe polskie krajobrazy, poznaj sylwetki wielkich i sławnych Polaków,…

Niepełnosprawni Polacy i ulgi dla przewodników
Ulga na przewodnika, również tego na czterech łapach Niepełnosprawni, którzy na co dzień poruszają się dzięki przewodnikom, mają prawo odliczyć od swoich dochodów wydatki związane z opłaceniem tych osób. Inna ulga obejmuje koszty utrzymania psa asystującego. „Podatnik korzystający z pomocy przewodnika może odliczyć maksymalnie 2280 zł. Musi być w stanie wykazać, że dany wydatek…

Jak walczyć z pijanymi Polakami za kółkiem
Wideorejestrator samochodowy nie tylko na wypadek – komentarz W maju wejdą w życie zmiany w prawie drogowym podpisane w kwietniu przez Prezydenta RP. Zaostrzone zostaną kary wobec osób jeżdżących pod wpływem alkoholu, a za przekroczenie prędkości o min. 50km/h na terenie zabudowanym prowadzący straci prawo jazdy na 3 miesiące. O 25% wzrośnie również liczba…

Polacy i ich drukarka 3D – Zortrax M200
Polska drukarka 3D, Zortrax M200, najlepsza na świecie Urządzenie olsztyńskiej firmy Zortrax zostało najwyżej ocenione przez największą na świecie społeczność skupioną wokół druku 3D. Warszawa, 1 kwietnia 2015 r. – Firma Zortrax, lider w dziedzinie druku 3D w Polsce, poinformowała, że jej drukarka 3D Zortrax M200, została uznana za najlepsze urządzenie desktopowe w prestiżowym…

Polacy częściej idą do ołtarza
Polacy częściej idą do ołtarza. Liczba rozwodów bez zmian Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2014 r. zawarto ok. 188 tys. nowych związków małżeńskich, czyli więcej o ponad 7 tys. niż rok wcześniej. Ok. 66. tys. par małżeńskich – podobnie jak w 2013 r. – rozwiodło się. Rok 2014 jest pierwszym, w którym odnotowano…

System Charge & Drive został wdrożony w Norwegii
Fortum rozwija system Charge & Drive we współpracy z McDonald’s Rośnie popularność samochodów elektrycznych oraz zapotrzebowanie na stacje ładowania tego rodzaju pojazdów. Dostrzegając ten zwyżkowy trend, Fortum rozpoczęło współpracę z siecią restauracji McDonald’s, która zakłada rozwój systemu Charge & Drive poprzez instalację stacji ładowania samochodów elektrycznych na terenach należących do restauracji. McDonald’s to kolejna znana…

Happy Evolution – szczęście Polaków
Kto wspiera szczęście Polaków? Możemy zatonąć w lekturze kolejnych amerykańskich poradników o tym jak być szczęśliwym lub… przyłączyć się do wyjątkowego polskiego projektu Happy Evolution i mieć swój wkład w szerzenie sposobów na szczęście. Na platformie WspólnyProjekt.pl ruszyła właśnie zbiórka funduszy na rzecz ruchu Happy Evolution, który nie tylko edukuje w zakresie zdrowia, ale…

Norweskie reality show pokazujące wyzysk pracowników w Kambodży
Macademian Girl: Norweskie reality show to świetny pomysł na nagłośnienie problemu wyzysku. Szkoda, że zrobiła się z tego nagonka na blogerów Macademian Girl chwali norweskie reality show pokazujące wyzysk pracowników w Kambodży. Jej zdaniem dzięki udziałowi blogerów przekaz programu trafi do młodych ludzi, i to nie tylko w Norwegii. Polska blogerka nie zgadza się…

Nowe ubezpieczenie turystyczne
Poznaj ubezpieczenie podróży UNIQA Nowe elastyczne ubezpieczenie podróży „Radość odkrywania” Specjalny pakiet narciarski Ubezpieczenie w sprzedaży on-line na www.uniqa24.pl, również w wersji na urządzenia mobilne Od lutego 2015 r. w UNIQA kupić można nowe ubezpieczenie turystyczne, używając tabletu, smartfona lub wchodząc na stronę www.uniqa24.pl. Zakres polisy „Radości odkrywania” można wybrać samemu. Oferta obejmuje wiele usług…

Polka udoskonaliła produkcję perowskitów
Brakujące ogniwo (słoneczne): Polka udoskonaliła produkcję perowskitów Perowskity mają dużą szansę, by zastąpić krzem w ogniwach słonecznych. Dzięki nim elastyczne i cienkie ogniwa można będzie nanosić na ubrania czy plastik – uważa Olga Malinkiewicz, która opracowała prosty i tani sposób produkcji tego niezwykłego materiału. Perowskity to grupa nieorganicznych związków chemicznych, które znane są już od…

Eksporter – promocja eksportu
REJESTRACJA OFERT EKSPORTOWYCH WYSZUKIWANIE ZAPYTAŃ FIRM ZAGRANICZNYCH Jeśli chcecie znaleźć odbiorców dla swoich towarów gorąco rekomendujemy odwiedzenie portalu WWW.EKSPORTER.GOV.PL, na którym będziecie mogli zarejestrować swoją ofertę sprzedaży towarów za granicę, jak również znaleźć zapytania firm zagranicznych, poszukujących dostawców towarów z Polski. Portal należy do Ministerstwa Gospodarki i jest prowadzony przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji…

Promocyjne ceny w liniach lotniczych Emirates
Emirates witają rok 2015 promocyjnymi cenami Warszawa, 2 stycznia 2015 r. – Nadszedł nowy rok, a wraz z nim – nowe podróże. Linie Emirates rozpoczęły z tej okazji atrakcyjną promocję dla globtroterów na przeloty klasą biznes i ekonomiczną z Polski do ponad 30 kierunków ze swojej siatki połączeń. Bilety na przeloty pomiędzy 12 stycznia a…

Święta w Polsce i na emigracji
Święta w Polsce i na emigracji – jak to wygląda z polakami Serwis Poloniusz.pl zapytał Polaków o sposoby spędzania świąt Bożego Narodzenia. Jak wynika z analizy ponad 700 wypowiedzi respondentów mieszkających w Polsce i poza nią, Boże Narodzenie to wciąż dla nas święta, które w miarę możliwości spędza się w rodzinnym gronie w domu, a…

Świąteczne dekoracje z drewna
Świąteczne dekoracje z drewna w barwach Dekoral Pieczenie ciast, lepienie pierogów, domowe porządki – istnieje wiele sposobów na celebrację nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Wszystko po to, by uchwycić ich niepowtarzalny klimat. Marka Dekoral podpowiada, jak stworzyć unikalne ozdoby, które wprowadzą do naszych domów świąteczną atmosferę. Wieńce i stroiki z gałązek sosny i świerczyny są…

Święta w Norwegii
Boże Narodzenie w Norwegii to czas poświęcony rodzinie i przyjaciołom, a także wspólnemu wypoczynkowi. Tradycyjnie rodzice razem z dziećmi pieką ciasteczka i robią choinkowe ozdoby – łańcuchy i koszyczki – do których wkładają słodycze, orzechy lub owoce. Adwent Przedsmak świąt daje adwent. Rodziny i przyjaciele zbierają się razem w każdą z czterech kolejnych niedziel,…

Drogi w Norwegii – inwestycje budowlane
Kwota przeznaczona na inwestycje w infrastrukturę drogową norweskich samorządów stanowi 67,3% ogółu środków przeznaczanych na wydatki majątkowe. Budowa tuneli to 21,7%, a konstrukcja mostów 11,0%. Zapowiedziane przedsięwzięcia w okresie 2015-2017 to 54,9% wszystkich znanych planów inwestycyjnych zarejestrowanych w bazie „Byggfakta”. Geografia Wykres no 2. obrazuje geograficzne różnice w poziomie wielkości inwestycji według wskaźnika PKB…

Malala Yousafzai oraz Kailash Satyarthi otrzymali Nobla
Malala Yousafzai oraz Kailash Satyarthi otrzymali Nobla za 2014 rok Norweski Komitet Noblowski ogłosił 10 października laureatów Pokojowej Nagrody Nobla za rok 2014. Zostali nimi Pakistanka Malala Yousafzai oraz Hindus Kailash Satyarthi. Zostali oni uhonorowani za walkę z ciemiężeniem dzieci i młodych ludzi oraz o prawo wszystkich dzieci do nauki. Malala Yousafzai to nastoletnia…

Życie w pojedynkę w Norwegii
Najdrożej jest mieszkać samemu Wkrótce w Norwegii aż 1/5 populacji może mieszkać samotnie. W samym Oslo jest 300 tysięcy mieszkańców, którzy żyją w pojedynkę. Ten wybór ma nie tylko koszty emocjonalne, ale i finansowe. Na całym kontynencie europejskim coraz więcej osób mieszka samotnie. Ta tendencja rośnie od 1975 roku, jednak obecnie statystyki pokazują zmianę,…

Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na wakacje
Polacy częściej jeżdżą na wakacje. Dominuje Grecja, ale coraz większą popularnością cieszą się też egzotyczne kierunki Polacy coraz chętniej wyjeżdżają na wakacje. W lecie sprzedano ponad 28 proc. wycieczek więcej niż w analogicznym okresie w 2013 roku. Hitem tegorocznych wakacji jest Grecja. Wyjechało tam blisko 25 proc. turystów. Wciąż duży zainteresowaniem cieszą się też…

Wyprawa Wikingów – gra miejska
Zapraszamy do udziału w grze miejskiej! Jeżeli chcesz dowiedzieć się, dlaczego Wikingowie przybyli na ziemię Słowian, a przy tym doskonale się bawić i zdobyć nagrody, koniecznie zbierz znajomych i dołącz do Svena – syna Bjørna! Wikingowie chcą pomóc, ale w oczywisty sposób potrzebują też pomocy mieszkańców Polski. Wylądować na brzegu stolicy jest łatwo, trudniej…

Spożycie mięsa drobiowego w Polsce
Polacy jedzą coraz więcej drobiu. Rośnie też jego eksport Od kilku lat spożycie mięsa drobiowego w Polsce rośnie o pół kilograma rocznie. Statystyczny Polak zjada ok. 27 kg białego mięsa. Coraz większe ilości mięsa trafiają też na zagraniczne rynki. Mimo że Rosja nie jest głównym odbiorcą polskiego drobiu, to embargo może mieć jednak negatywny…

Nauka języków obcych w Polsce
Rośnie zainteresowanie nauką języków obcych. Polacy coraz częściej decydują się na kursy chińskiego i norweskiego Polacy coraz lepiej posługują się językami obcymi, choć na tle Europy nie wypadają najlepiej. Wiele osób wykorzystuje wakacje, by podciągnąć swoje umiejętności w tym zakresie. Wciąż dużym zainteresowaniem cieszą się języki angielski i niemiecki, ostatnio Polacy decydują się też na…

Polak u psychologa
Polacy przyznają się znajomym do wizyt u psychologa. Wstydzą się natomiast leczenia u psychiatry Pójście do psychologa nie musi oznaczać, że ktoś ma problem i nie potrafi się z nim samodzielnie uporać. Polacy coraz chętniej korzystają z porad specjalistów, co wiąże się z ogólnym trendem do podnoszenia jakości życia, a także poznawania samego siebie. Również…

Kobiety poszukujące pracy
Kobiety bardziej niż mężczyźni są skłonne do przeprowadzki w poszukiwaniu lepszej pracy lub wyższego standardu życia Kobiety znacznie chętniej niż mężczyźni zmieniają miejsce zamieszkania. Motywacją do przeprowadzki jest zazwyczaj poszukiwanie ciekawszej pracy lub lepszych warunków życia. Celem większości migrujących Polaków, niezależnie od płci, jest województwo mazowieckie, postrzegane jako centrum akademickie, biznesowe i kulturalne. Z danych…

InPost w Norwegii
InPost rozszerza ofertę paczkomatów w Polsce i za granicą. Nawet miliard euro na rozwój Nawet miliard euro planuje przeznaczyć Grupa Integer, właściciel spółek InPost oraz InPost Paczkomaty, na rozwój sieci paczkomatów. Do końca tego roku ich liczba w Polsce wzrośnie z obecnych 700 do 1,1 tys., ale cel spółki to ekspansja zagraniczna. Na razie w…

Norweski śledź na polskim stole
Norweski śledź inaczej Zaskocz rodzinę ciekawym i świeżym smakiem! Dziś szybki przepis na niebanalnego norweskiego śledzia. Pikantna pasta śledziowa z warzywami podawana z gotowanym jajkiem. Składniki : 3 filety ze śledzia norweskiego 100 ml białego wytrawnego wina 2 marchewki 1 por 1 cebula czerwona 1 papryka czerwona 2 łyżki koncentratu pomidorowego 2 łyżki pikantnego ketchupu…

„Wybitny Polak” – Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego
Teraz Polska” organizuje Konkurs „Wybitny Polak” Już po raz piąty Fundacja Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska” organizuje Konkurs „Wybitny Polak”. Od 2011 nagradzani są również Wybitni Polacy za granicą. W tegorocznej edycji wyjątkowi rodacy poszukiwani są w Francji, Holandii, Norwegii, Szkocji i USA. Celem Konkursu jest wykreowanie pozytywnego wizerunku Polaków, pokazanie ich dokonań oraz wyróżnienie…

200-lecie konstytucji Norwegii
17 maja 2014 r. przypada dwusetletnia rocznica norweskiej konstytucji. Jest ona jedną z najstarszych europejskich konstytucji. Norwegia rozpoczęła obchody Jubileuszowego Roku Konstytucji dużą konferencją, organizowaną w dn. 10 stycznia br. Obchody 200-lecia Konstytucji w Norwegii Konstytucja odegrała decydującą rolę w rozwoju demokracji Norwegii. Z wyjątkiem II wojny światowej, kiedy tamtejszy system demokratyczny został tymczasowo zawieszony,…