Strona główna » Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Tunezyjski Kwartet

Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Tunezyjski Kwartet

dodane przez: Marta L
Pokojowa-Nagrode-Nobla-otrzymuje-Tunezyjski-Kwartet

Pokojowa Nagroda Nobla 2015 przyznana!

 

Norweski Komitet Noblowski zdecydował, że tegoroczną Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego za wkład w budowanie pluralizmu demokratycznego w Tunezji. Nagroda, warta 972 tys. dolarów, została uroczyście wręczona 10 grudnia w Oslo, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.

10 grudnia w Oslo przedstawiciele Kwartetu Tunezyjskiego odebrali Pokojową Nagrodę Nobla, przyznaną im za wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po jaśminowej rewolucji z 2011 roku.

Tegoroczny Laureat to forum czterech organizacji tunezyjskich, które otrzymały to zaszczytne wyróżnienie za, jak ogłosił Komitet Noblowski, ‘wkład w budowanie pluralistycznej demokracji w Tunezji po rewolucji jaśminowej z 2011 roku’. Zdaniem Komitetu to właśnie Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego odegrał kluczową rolę w dokonaniu się przemian politycznych w Tunezji po wybuchu arabskiej rewolucji, a szczególnie przyczynił się do rozwoju trwałego dialogu między obywatelami, partiami politycznymi a władzami tego kraju, pomimo istniejących różnic politycznych. Komitet zwrócił również uwagę na fakt, że Kwartet Tunezyjski pokazał, iż możliwa jest pokojowa współpraca mimo różnic religijnych środowisk islamskich i świeckich, i że mogą one wspólnie dążyć do jednego celu.

Zdaniem wielu ekspertów, przemiany demokratyczne w Tunezji przebiegły najlepiej spośród wszystkich krajów Afryki północnej.

Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego powstał w 2013 roku. W jego skład wchodzą cztery organizacje, których działania skupiają się na wspieraniu rozwoju demokracji i społeczeństwa obywatelskiego w Tunezji. Są to: centrala związkowa Powszechnej Tunezyjskiej Unii Pracy, Tunezyjska Konfederacja Przemysłu, Handlu i Rzemiosła, Tunezyjska Liga Praw Człowieka i Tunezyjska Rada Adwokacka.

Do Pokojowej Nagrody Nobla 2015 zgłoszono 273 kandydatury: 205 osób oraz 68 organizacji.

Źródło: amb-norwegia.pl
Fot: freeimages.com

Podobne artykuły