Bezpieczeństwo w Norwegii – policja norweska jest dobrze przygotowana Według lokalnej policji określanej jako Służby Bezpieczeństwa Policji (PST) obecne zagrożenie terrorystyczne w Norwegii jest „prawdopodobne”. Obecny poziom związany ze zwiększonymi środkami bezpieczeństwa w miejscach, które policja w Norwegii uważa za możliwie zagrożone w danym okresie. Możesz spodziewać się większej liczby patroli, intensywniejszych kontroli na przejściach granicznych, lotniskach, w portach oraz częstszych i bardziej szczegółowych kontroli drogowych. Policja norweska wszystkie wykroczenia drogowe i zakłócenia porządku publicznego traktuje bardzo surowo. Przepisy w Norwegii…
Kategoria: Prawo
Prawo

Kwarantanna w Norwegii
Kwarantanna w Norwegii – COVID Osoby niezaszczepione podlegają kwarantannie w Norwegii. Z kwarantanny po wjeździe do Norwegii ze strefy czerwonej zwolnione są osoby do 18 roku życia oraz podróżni posiadający certyfikat COVID w Norwegii, w którym jest informacja, że są w pełni zaszczepieni lub przechorowali COVID w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jednak zachęca się osoby do 18 roku życia, aby się przetestowały w ciągu pierwszych trzech…

Wiza w Norwegii
Wiza w Norwegii: potrzebna Ci jest wiza lub zezwolenie na pobyt? Obywatele niektórych krajów muszą posiadać wizę, aby móc odwiedzić Norwegię na okres do 90 dni. Każdy kto przebywa w Norwegii dłużej niż 90 dni, obowiązany jest posiadać zezwolenie na pobyt. W wielu przypadkach osoby, które mają podjąć pracę w Norwegii, również obowiązane są posiadać…

Instytucje pomagające migrantom
Porady prawne lub poradnictwo: IOM Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji www.iom.pl ul. Mariensztat 8, 00-302 Warszawa tel. 22 538 91 03 e-mail: iomwarsaw@iom.int Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR) www.unhcr.pl al. Szucha 13/15 lok. 17, 00-580 Warszawa tel. 22 628 69 30 fax 22 625 61 24 e-mail: polwa@unhcr.org Caritas Polska Centrum…

System opieki nad małoletnimi w Norwegii
System opieki nad małoletnimi w Norwegii, co warto wiedzieć Przygotowując się do wyjazdu wraz z rodziną do Norwegii w poszukiwaniu czy w związku z podjęciem pracy należy obok wiedzy o warunkach panujących na norweskim rynku pracy, sytuacji socjalnej i bytowej pozyskać również wiedzę o obowiązujących regulacjach dotyczących opieki nad małoletnimi. Zapoznanie się z takimi informacjami…

Licencje, certyfikaty, świadectwa w Norwegii
Licencje, certyfikaty, świadectwa W Norwegii za zgodność z normami towarów odpowiada firma, która wprowadza je na rynek. W praktyce oznacza to, że towar może wjechać do Norwegii bez koniecznych certyfikatów, a za ich uzyskanie odpowiada importer. Niejednokrotnie nie prowadzi on procedury sprawdzającej, lecz firmuje towar swoją marką. Posiadanie certyfikatu CE znacznie upraszcza procedurę uzyskania…

Polacy równi i równiejsi
Państwo równych i równiejszych Polska konstytucja gwarantuje równość wszystkich wobec prawa. Bardzo ładnie wygląda to na papierze, ale wiadomo, że w rzeczywistości obywatele dzielą się na równych oraz równiejszych i są traktowani niejednakowo. Jedną z przyczyn tej sytuacji jest to, że osoby na ważnych stanowiskach państwowych stają często w obliczu konfliktu interesów. „Jeżeli ktoś…

Zaświadczenie o niekaralności w Norwegii
Zaświadczenie o niekaralności Zgodnie z art. 7 ustawy z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz.U. nr 50 poz. 580) każdemu przysługuje prawo do uzyskania informacji, czy jego dane osobowe zgromadzone są w rejestrze. Zaświadczenie o niekaralności można uzyskać: a.) osobiście lub przez pełnomocnika – w Punktach Informacyjnych Krajowego Rejestru Karnego działających…

Apostille – poświadczanie dokumentów w Norwegii
Apostille – poświadczanie dokumentów w Norwegii (legalizacja) Wydział Konsularny Ambasady RP w Oslo uprzejmie informuje, że od dnia 14 sierpnia 2005 roku w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej obowiązuje Konwencja znosząca wymóg legalizacji zagranicznych dokumentów urzędowych sporządzona w Hadze, dnia 5 października 1961 roku. Stronami Konwencji jest 86 państw, w tym Królestwo Norwegii. Konwencja nakłada na…

Cudzoziemiec prowadzący działalność gospodarczą – legalność
Kontrola legalności działalności gospodarczej Straż Graniczna może przeprowadzać kontrolę legalności prowadzonej w Polsce przez cudzoziemców działalności gospodarczej. Kontrolowany przedsiębiorca na żądanie funkcjonariuszy SG musi przedstawić dokumenty dotyczące legalności prowadzonej działalności gospodarczej w terminie nie dłuższym niż 7 dni. Takimi dokumentami może być, na przykład, wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (co…

Opieka nad dzieckiem w Norwegii
Opieka nad dzieckiem w Norwegii – zadania Barnevernet Barnevernet to instytucja publiczna, której celem jest pomoc w zapewnieniu dzieciom i młodzieży bezpiecznego dzieciństwa i rozwoju. Głównym zadaniem Barnevernet jest przyjście w odpowiednim momencie z niezbędną pomocą dzieciom, żyjącym w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla ich zdrowia lub rozwoju oraz zapewnienie im opieki. Struktura i…

Zmiana pojęcie e-użytkownik w Norwegii (e-bruker)
Zmiana pojęcie e-użytkownik w Norwegii (e-bruker) – o co chodzi z tym e-użytkownikiem? Urząd Skarbowy (Skatteetaten) zmienił nieco pojęcie e-użytkownika (e-bruker), co wiąże się z dążeniami norweskiego urzędu do coraz większego kontaktu elektronicznego z podatnikiem. Nie trzeba już rejestrować się jako e-użytkownik (formularz zostaje wycofany), a KAŻDY kto posiada zarejestrowane kody MinID, altinn, czy BankID…

Zasiłek rodzinny w Norwegii
Zasiłek rodzinny w Norwegii – sprawy socjalne ZASIŁEK RODZINNY ORAZ DODATEK DO ZASIŁKU RODZINNEGO (ZASIŁEK OPIEKUŃCZY) NA MAŁE DZIECKO. Kto może się starać o zasiłki rodzinne? Każdy, kto pracuje w Norwegii ma prawo do pobierania zasiłków rodzinnych na swoje, bądź adoptowane dzieci w Norwegii lub Polsce. Zasada jest prosta – za każdy pełny miesiąc legalnej…

Wniosek na pobyt czasowy – zmiana formularza
Zmiana formularza wniosku na pobyt czasowy Zgodnie z opublikowanym 30 grudnia 2015 roku Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (Dz. U. poz. 2314), zmianie uległ wzór formularza wniosku o udzielnie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy. Wspomniane rozporządzenie, które wchodzi…

Polacy i blokada alkoholowa montowana w autach
Blokada alkoholowa powstrzyma pijanych kierowców? Kierowca, który stracił prawo jazdy z powodu prowadzenia auta pod wpływem alkoholu, może odzyskać uprawnienia. Jest jeden warunek – w jego samochodzie musi zostać zainstalowana blokada alkoholowa. Czy to rozwiązanie okaże się skuteczne? Blokady montowane w autach mają uniemożliwiać uruchomienie silnika, jeśli zawartość alkoholu w powietrzu wydychanym przez kierowcę…

Jak walczyć z pijanymi Polakami za kółkiem
Wideorejestrator samochodowy nie tylko na wypadek – komentarz W maju wejdą w życie zmiany w prawie drogowym podpisane w kwietniu przez Prezydenta RP. Zaostrzone zostaną kary wobec osób jeżdżących pod wpływem alkoholu, a za przekroczenie prędkości o min. 50km/h na terenie zabudowanym prowadzący straci prawo jazdy na 3 miesiące. O 25% wzrośnie również liczba…

Rozliczenie podatku w Trondheim
Rozliczenie podatku w Trondheim w Skatt Midt-Norge Trondheim Urząd Podatkowy organizuje bezpłatne spotkania informacyjne o rozliczeniu i zwrocie podatku w Norwegii. Spotkanie w języku polskim w 2015 r. odbędzie się w: Trondheim – 14 kwietnia, godz. 17:00 – Skatt Midt-Norge Trondheim, Kongensgate 87 (wideokonferencja) Czas trwania spotkania – 2 godz. 30 min. (czas trwania…

Pomoc dla repatriantów
Pomoc w nauce języka polskiego Osobie, która otrzymała przyrzeczenie wydania wizy repatriacyjnej i członkom jej najbliższej rodziny, konsul RP może zapewnić bezpłatny udział w kursach języka polskiego jeszcze przed przyjazdem do Polski, jako pomoc w przygotowaniu się do repatriacji. Już po repatriacji (czyli przyjeździe do Polski na podstawie wizy repatriacyjnej), repatriant i jego najbliższa…

Wynagrodzenie za usprawiedliwioną nieobecność w pracy
Czy za usprawiedliwioną nieobecność w pracy przysługuje wynagrodzenie? Jeśli pracownik np. z powodu trudnych warunków atmosferycznych lub opóźnień autobusów czy pociągów nie dotarł do pracy, nie należy mu się zapłata. Są jednak pewne sytuacje, w których nieobecność w pracy nie jest przeszkodą w otrzymaniu wynagrodzenia. „Kodeks pracy przewiduje, że oprócz szczególnych przypadków wynagrodzenie przysługuje…

Zamówienia publiczne w Norwegii
Zamówienia publiczne Wszystkie przetargi, w których oczekiwana wartość kontraktu przekracza 500 000 NOK muszą być publikowane na www.doffin.no. Jednocześnie, jeśli wartość kontaktu przekracza 1 650 000 NOK na dostawę towaru lub usług lub 41 000 000 NOK na prace budowlane, oferty przetargowe muszą być publikowane na www.simap.eu. Przetargi, o wartości kontraktu, poniżej tych progów…

Eksport towarów do Polski
Eksport towarów do Polski – nowelizacja ustawy Dzięki ostatniej nowelizacji polskiej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej przedsiębiorcy z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE + Norwegia, Islandia i Lichtenstein) wprowadzający na terytorium Polski towary do obrotu nie będą już zobowiązani do umieszczania na jego opakowaniu adresu dystrybutora z siedzibą w Polsce. Nowe przepisy weszły w…

Współpraca sądowa pomiędzy Norwegią a Polską
Polska jest największym beneficjentem funduszy norweskich, a jednym z obszarów priorytetowych jest sektor sprawiedliwości. „Nie ma wątpliwości, że szeroka współpraca sądowa pomiędzy Norwegią a Polską w ramach tych dotacji stanowi unikalną platformę dialogu politycznego. Polska jest kluczowym graczem w UE, a ten dobry dialog dwustronny jest bardzo cenny dla Norwegii „, powiedział w Warszawie…

Norweski Szelf Kontynentalny i PGNiG
Instytut Sobieskiego: zakup przez PGNiG udziałów w złożach norweskich może zwiększyć wartość spółki Kupno za blisko 1 mld zł przez PGNiG udziałów w czterech złożach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym zwiększy – zdaniem eksperta Instytutu Sobieskiego – bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ponadto rzeczywista cena inwestycji wyniesie niecałe 550 mln zł, ponieważ spółka zaliczy na poczet transakcji zyski…

Jak uzyskać świadczenie Lønnsgaranti?
Lønnsgaranti – świadczenia z Funduszu Gwarancji Płac Wypełniamy formularz wniosku A ”Zgłoszenie roszczeń płacowych itp. do masy upadłościowej”. O mianowaniu syndyka masy upadłościowej może Cię poinformować sąd rejonowy. Syndyk pomoże wypełnić formularz. Kiedy składamy wniosek? Dotrzymujmy terminów wyznaczonych przez sąd rejonowy. Rozpatrzenie roszczenia przez Fundusz Gwarancji Płac nastąpi, gdy zgłoszone będzie do syndyka przed końcem…

Dyżury konsularne w Norwegii (Stavanger, Bergen i Trondheim)
Ambasada RP w Oslo uprzejmie informuje o dyżurach konsularnych, które odbędą się w Stavanger, Bergen i Trondheim w następujących terminach: STAVANGER – 17 października, czwartek, w godzinach od 16:00 do 19:00. Miejsce spotkania: siedziba Towarzystwa Polsko-Norweskiego w Stavanger; Kvernevik Bydelshus; Kvernevikveien 32; 4049 Hafrsfjord. BERGEN – 24 października , czwartek, w godzinach od 16:00 do…