Obostrzenia w Norwegii – COVID: maseczki, testy PCR, Pandemia w Norwegii sprawiła, że od 15 grudnia 2021r. obowiązują nowe zaostrzone zasady życia społecznego. Wprowadzone przez rząd pod wpływem pogarszającej się sytuacji epidemiologicznej. Najważniejsze zalecenia to: dystans minimum 1m; maseczka w Norwegii jako główna ochrona przed zakażeniem – noszenie jej wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości…
Kategoria: Zdrowie
Zdrowie

Dzieci w Norwegii podczas COVID
Dzieci w Norwegii podczas COVID starannie przestrzegają wszelkich wymogów Test PCR w Norwegii nie należy wykonywać na 24h przed wjazdem do kraju tylko i wyłącznie przez osoby, które nie osiągnęły jeszcze 18 roku życia. Dzieci powyżej 16 roku życia zobowiązuje się do rejestracji podróży na stronie reg.entrynorway.no/?lang=pl. Młodsze dzieci muszą przez swoich rodziców się zarejestrować….

Osoba zaszczepiona w Norwegii
Osoba zaszczepiona w Norwegii – testy, kwarantanna, szczepionki Certyfikat COVID w Norwegii jest niezbędny, aby uznać daną osobę za zaszczepioną w pełni. Dokument musi zawierać kod QR. Kraj uznaje również certyfikaty wydane przez kraje spoza UE/EOG. Osoba zaszczepiona w Norwegii to taka, która przyjęła którąś z wymienionych szczepionek: Comimaty (BioNTech/Pfizer), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (Astra Zeneca),…

Praca zdalna – jak ją skonfigurować?
Praca zdalna – jak skonfigurować ją przy minimalnej utracie wydajności? Wskazówki od Jobsora. Koronawirus stał się jednym z najczęściej omawianych wydarzeń z przeszłości i 2020 roku. Jest to nowa forma zapalenia płuc odkryta pod koniec grudnia. W związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 wiele firm przenosi pracowników do domu i decyduje się na rozwiązanie, jakim jest…

Aż 86% Polaków ceni sobie wspólne posiłki z bliskimi
Aż 86% Polaków ceni sobie wspólne posiłki z bliskimi Niestety, tylko 25% jada z nimi codziennie. Powód? Różny plan dnia członków rodziny oraz zbyt duża ilość pracy uniemożliwiają nam częste spotkania przy stole. Według badania „Polacy przy stole” ograniczony czas nie pozwala nam na długie delektowanie się atmosferą wspólnego posiłku. Zazwyczaj (u 83% badanych) trwa…

Zaginął Artur Jarmoszko
W Reykjaviku zaginął Artur Jarmoszko Komunikat dotyczący osoby zaginionej poszukiwanej przez Fundację ITAKA. 1 marca 2017r. w miejscowości Reykjavik (Islandia) zaginął Artur Jarmoszko. Ma 186 cm wzrostu i zielone oczy. W dniu zaginięcia miał 25 lat. Ubiór w dniu zaginięcia: czarna kurtka, niebieskie dżinsy, białe sportowe buty. Ktokolwiek widział zaginionego lub ma jakiekolwiek informacje o jego…

Dynamika tożsamości u dzieci emigrantów
„Każdy człowiek potrzebuje korzeni – edukacja kulturowa dzieci i młodzieży polonijnej.” W dniu 19 marca br. nauczycielki naszej szkoły, pani Ewa Kasprzyk i pani Anna Madoń, wzięły udział w warsztatach dydaktycznych zorganizowanych przez Polską Szkołę w Oslo. Uczestników spotkania powitała dyrektor placówki, pani Hanna Sand. W warsztatach wziął również udział Konsul RP w Oslo, pan…

Zaginął Dariusz Paszul
W miejscowości Hamm zaginął Dariusz Paszul Komunikat dotyczący osoby zaginionej poszukiwanej przez Fundację ITAKA 5 listopada 2016 r. w miejscowości Hamm (Niemcy) zaginął Dariusz Paszul. Ma 179 cm wzrostu i brązowe oczy. W dniu zaginięcia miał 37 lat. Zaginiony może przebywać w Dortmundzie. Ktokolwiek widział zaginionego lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie, proszony jest…

Co przyczyniło się do wydłużenia życia Polaków
Eksperci: wzrost spożycia tłuszczów roślinnych wydłużył życie Polaków Zwiększenie spożycia tłuszczów roślinnych w znacznym stopniu przyczyniło się do wydłużenia życia Polaków, szczególnie w ostatnich 25 latach – wykazały opublikowane po raz pierwszy w piątek w Warszawie wyniki badań prowadzonych przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻiŻ). Raport przedstawiono podczas konferencji „Tłuszcze w żywieniu człowieka – w…

McMaster International Review Course in Internal Medicine
III edycja konferencji McMaster International Review Course in Internal Medicine w Krakowie W dniach 11–13 maja br. odbędzie się w Krakowie kolejna edycja międzynarodowego kursu organizowanego pod auspicjami International Society of Internal Medicine (ISIM) i European Federation of Internal Medicine (EFIM). Ponad 30 wybitnych ekspertów z Ameryki Północnej i Europy przedstawi aktualne zasady postępowania w…

Instytucje pomagające migrantom
Porady prawne lub poradnictwo: IOM Międzynarodowa Organizacja do Spraw Migracji www.iom.pl ul. Mariensztat 8, 00-302 Warszawa tel. 22 538 91 03 e-mail: iomwarsaw@iom.int Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do Spraw Uchodźców (UNHCR) www.unhcr.pl al. Szucha 13/15 lok. 17, 00-580 Warszawa tel. 22 628 69 30 fax 22 625 61 24 e-mail: polwa@unhcr.org Caritas Polska Centrum…

Morsy z Polski w Tromso
Dzień czwarty Tromso Po dłuższej rozmowie z fiordami dostaliśmy zapewnienie, że już nie będę dotykały naszego internetu ale musimy je systematycznie głaskać (trudne zadanie bo wszyscy wiecie jaki one są wielkie). Plan na dzisiejszy dzień zrealizowaliśmy w 100% – po porannej kąpieli część grupy wybrała się na przejażdżkę zaprzęgiem reniferów, pozostali odbyli kilkugodzinny spacer po…

Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu
Projekt Predefiniowany pn. „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu”. Współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009- 2014. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat projektu oraz do regularnego odwiedzania naszej strony. Podstawa i uzasadnienie realizacji Projektu Podstawą realizacji Projektu jest Program operacyjny PL 13 ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu, realizowany w ramach Norweskiego…

Jaki ma wpływ na nasze zdrowie cola
Co dzieje się w Twoim ciele przez 60 minut po wypiciu coli? Czarowi coli ulegamy od czasu do czasu wszyscy. Smakuje wybornie zwłaszcza w upalny dzień, wielu pobudzi do działania, a niektórym osobom przyniesie ulgę, kiedy przeholują z jedzeniem ( bez problemu osiągnie się efekt ”odbicia”, czy mniej elegancko brzmiącego beknięcia ). Cola króluje więc…

Polscy gimnazjaliści żyją zdrowo
Polscy gimnazjaliści uczą się jak „żyć smacznie i zdrowo” Trwa kolejna edycja programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”. Do tej pory, aż 40% gimnazjów z całej Polski zgłosiło swój udział w programie. Na szczęście, pozostałe szkoły nadal mają szansę na zmianę nawyków żywieniowych młodzieży, wystarczy zamówić bezpłatny zestaw edukacyjny! Edukujemy młodych! „Żyj smacznie i zdrowo”…

WOŚP 2017 w Norwegii
WOŚP 2017 w Norwegii – Stavanger

Czy Polki w ciąży powinny obawiać się grypy
Grypa niebezpieczna dla kobiet w ciąży Temat szczepienia się kobiet w ciąży przeciw grypie ciągle wzbudza wiele emocji. Okazuje się jednak, że kobiety w ciąży i te, które starają się o dziecko mogą szczepić się przeciw grypie i jest to bezpieczne zarówno dla ciężarnej jak i płodu. Kobiety w ciąży chorują na grypę z podobną…

Fundusz Naturalnej Energii – wyniki
Wyniki konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii Laureatami VII edycji konkursu grantowego Fundusz Naturalnej Energii zostali: Z województwa mazowieckiego: 1. Park Przyjazny Owadom – Przedszkole Miejskie nr 9 w Legionowie 2. Laboratorium Przyrody – Lasy Miejskie – Warszawa 3. Organic Gardens – Niepubliczne Gimnazjum Warsaw Montessori Middle School z Warszawy 4. Weź oddech na Mazowszu –…

Mobilne życie, niemobilne przestrzenie – projekt
„Mobilne życie, niemobilne przestrzenie”. Projekt badawczy Szanowni Państwo, W sobotę 26 listopada naszą szkołę odwiedziła Pani Izabela Czerniejewska. W ramach Centrum Badań Migracyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza Pani Izabela Czerniejewska realizuje projekt na temat migracji kobiet (Polek) do Norwegii. Szczególnie interesuje ją kwestia edukacji polskich dzieci – zarówno w szkołach norweskich, jak i w polskiej…

Wielu Polaków nadal boi się oddać własny szpik
Oddawanie szpiku wciąż budzi wiele obaw. Czy słusznie? Dla osób chorych na białaczkę przeszczep szpiku często jest jedyną szansą na uratowanie życia. Pomóc chcielibyśmy wszyscy. Jednak wiele osób nadal boi się oddać własny szpik. Niepotrzebnie – zabieg pobrania jest całkowicie bezpieczny i niemal bezbolesny. „Ludzie na całym świecie obawiają się dawstwa szpiku z dwóch powodów….

Polacy coraz częściej sięgają po kawę
Polacy wypijają coraz więcej kawy poza domem. Najlepsze sieciowe kawiarnie notują 20-proc. wzrosty sprzedaży W ciągu dekady spożycie kawy wzrosło o blisko 80 proc. Choć większość z nas po filiżankę czarnego napoju sięga w domu, to coraz więcej osób odwiedza kawiarnie. Sieciowe kawiarnie notują nawet 20-proc. wzrosty. W tym roku wydatki w lokalach mogą wynieść…

Warsztaty Metodyczne dla Dzieci Polonii norweskiej
Warsztaty Metodyczne dla Nauczycieli, Rodziców oraz Dzieci Polonii norweskiej „Chcesz dowiedzieć się jak działa mózg dziecka dwujęzycznego? Przyjdź na warsztaty dr Małgorzaty Chojak” Gdzie?: Szkoła Polska we Fredrikstad, Skolegata 2. Kiedy?: 07-09.10.2016 – szczegóły poniżej Kto?: Dr Małgorzata Chojak wraz ze studentami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Co?: Trzydniowe seminarium połączone z praktycznymi zabawami…

W Londynie zaginęła Sylwia Rybak
27 lipca 2016 r. w Londynie (Wielka Brytania) zaginęła Sylwia Rybak. Zaginiona ma 25 lat, 164 cm wzrostu i brązowe oczy. Ktokolwiek widział Sylwię Rybak lub ma jakiekolwiek informacje o jej losie, proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod numerem +48 22 654 70 70. Można również napisać w tej sprawie…

Pożegnaj cienkie i osłabione włosy
Nie każda kobieta może pochwalić się z natury gęstymi i mocnymi włosami. Przeważnie jest tak, że sprawiają nam one, mniejsze lub większe, kłopoty. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, ale na szczęście istnieje równie wiele sposób na poradzenie sobie z kłopotami. Trzeba tylko poznać wroga i zaopatrzyć się w skuteczną broń do walki. Dlaczego włosy…

Zaginął Andrzej Karaś
Zaginął Andrzej Sebastian Karaś 1 lipca 2015 r. w Szwajcarii zaginął Andrzej Sebastian Karaś. Zaginiony ma 25 lat, 180 cm wzrostu i zielone oczy. Zaginiony może obecnie przebywać na terenie Niemiec. Ktokolwiek widział Andrzeja Sebastiana Karasia lub ma jakiekolwiek informacje o jego losie proszony jest o kontakt z ITAKĄ – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych pod…

Polacy niepotrzebnie płacą za badania laboratoryjne
Polacy płacą za badania laboratoryjne, mimo że są one refundowane przez NFZ. Część lekarzy niechętnie wypisuje skierowania Lekarze rodzinni mają coraz większe możliwości w zakresie kierowania na badania diagnostyczne. Zwiększanie ich uprawnień ma na celu nie tylko zmniejszenie kolejek do specjalistów, lecz także przyspieszenie procesu diagnostyki i wdrażania skutecznej terapii. Część lekarzy niechętnie korzysta…

Ciąża a nadgodziny w pracy
Ciąża a nadgodziny, delegacje i praca w porze nocnej Jesteś w ciąży, a szef, wymaga od ciebie pozostawanie w pracy po godzinach lub udanie się w podróż służbową? Czy takie działanie pracodawcy jest dopuszczalne w świetle przepisów prawa pracy, oraz czy zgoda przyszłej mamy na pracę w nadgodzinach lub poza miejscem pracy ma wpływ na…

Zostań Siłaczem Społecznym z funduszami norweskimi
Zostań Siłaczem Społecznym Ministerstwo Rozwoju rozpoczęło kampanię „Wyrównujemy szanse” i akcję „Zostań Siłaczem Społecznym”. Za pośrednictwem specjalnego serwisu www.silaczespoleczni.org, resort zachęca Polaków do zgłaszania instytucji opiekujących się osobami potrzebującymi pomocy, zagrożonymi nierównością i wykluczeniem społecznym. Kampania „Wyrównujemy szanse” promuje fundusze norweskie i EOG, których celem jest m.in. zmniejszanie różnic ekonomicznych i społecznych między krajami i…

Polacy coraz bardziej dbają o zdrowy styl życia
Co zmieni nowelizacja Ustawy o rolnictwie ekologicznym? Polacy coraz bardziej dbają o zdrowy styl życia i chętnie kupują żywność ekologiczną. Niestety, gospodarstwa produkujące towary „bio” stanowią zaledwie 5% powierzchni rolnych. Zmienić to ma nowelizacja Ustawy o rolnictwie ekologicznym. Właściciele gospodarstw ekologicznych nie muszą już raportować o wprowadzanych zmianach, które są nieistotne dla produkcji. Nowelizacja…

Polacy są również narażeni na chorobę legionistów
I ty jesteś narażony na chorobę legionistów W czasie upałów lubimy chłodzić się klimatyzacją. Niestety, często zapominamy o utrzymywaniu odpowiedniej różnicy temperatur pomiędzy powietrzem w pokoju a tym na zewnątrz. Powinna ona wynosić 6–10°C. Skutkiem jej niezachowania może być szok termiczny, który osłabi nasz organizm. To jednak niejedyne zagrożenie związane z używaniem klimatyzacji. Osoby…

Polacy i ich aktywność fizyczna na urlopie
Aktywności fizycznej urlop nie dotyczy Wielu z nas wydaje się, że podczas urlopu „wreszcie możemy odpocząć” i nie robić prawie nic. Z aktywności fizycznej nie należy jednak rezygnować. Zamiast leżeć do góry brzuchem, warto spędzić wolne dni aktywnie. Sport powinno się uprawiać przez cały rok. Poprawia to samopoczucie, efektywność, a przede wszystkim przynosi korzyści zdrowiu….

Polacy muszą pamiętać o ubezpieczeniu na wakacyjny wyjazd
Nie zapomnij o ubezpieczeniu na wakacyjny wyjazd Do wakacji pozostało już zaledwie kilka dni. Wielu rodziców przygotowuje się więc do urlopu i planuje, gdzie w tym roku pojechać z dziećmi. Expander podpowiada, aby w wakacyjnym bagażu nie zabrakło odpowiedniego ubezpieczenia. W niektórych krajach zwykły ból zęba może nas bowiem kosztować nawet kilka tysięcy złotych….

Norweg zjada 46 kg śledzi rocznie
Polacy jedzą coraz mniej śledzi. Prawie cztery razy mniej niż Norwegowie Michel Moran, juror polskiej edycji programu „MasterChef”, jest miłośnikiem śledzi i zachęca Polaków do ich jedzenia. W kraju ryba ta jest coraz rzadziej spożywana. W 2015 r. statystyczny Polak zjadał 1,94 kg śledzia, gdy tymczasem 13 lat temu 3,5 kg – wynika z danych…

Arctic Frontiers w Tromsø – konferencja
Jubileuszowa konferencja Arctic Frontiers Ponad 1 500 uczestników zgłosiło się do uczestnictwa w dziesiątej już, jubileuszowej konferencji arktycznej w Tromsø (24-29 stycznia). Konferencja jest ważnym forum dla dyskusji kwestii związanych z Arktyką. Tematami przewodnimi są przemysł i środowisko – powrót do tematyki pierwszej konferencji z cyklu Arctic Frontiers. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat Arktyka stała…

Polki muszą uważać na zakrzepicę
Cichy zabójca kobiet. Jak uchronić się przed zakrzepicą? Wystąpienie zakrzepicy u kobiet w trzech na sto przypadków kończy się śmiercią. Skrzepliny krwi wypełniają naczynia żylne, blokując przepływ krwi, co może skończyć się nagłym zgonem. Jedynym badaniem profilaktycznym, które umożliwia oszacowanie ryzyka wystąpienia zakrzepicy jest test genetyczny, określający nieprawidłowe mutacje genów. Mutacja czynnika V Leiden,…

Polacy kończą prace nad innowacyjnym wózkiem inwalidzkim
Innowacyjny wózek inwalidzki z Politechniki Warszawskiej ma szansę podbić światowe rynki Politechnika Warszawska wraz z firmą GTM Mobil kończy prace nad innowacyjnym wózkiem inwalidzkim. Będzie on bezpieczniejszy i łatwiejszy w obsłudze dla osób, które mają mniej sprawne ręce. Twórcy pomysłu liczą, że pojazd zainteresuje klientów nie tylko w Polsce, lecz także poza granicami kraju….

Polacy chętnie umawiają się na wizytę lekarską przez internet
W ten sposób najczęściej wybierają ginekologa i dermatologa Z roku na rok rośnie liczba pacjentów, którzy na prywatną wizytę u lekarza zapisują się przez internet. Rozwiązania online, które taką możliwość dają, pozwalają pacjentom także wymienić się doświadczeniami na temat danego lekarza. Opinie innych to jeden z podstawowych czynników, którymi Polacy kierują się przy wyborze…

Polacy chorzy na nowotwory krwi czekają na refundację przełomowych terapii
Nowotwory krwi można leczyć skuteczniej. Przełomowe terapie niedostępne dla polskich pacjentów Polacy chorzy na nowotwory krwi czekają na refundację przełomowych terapii, które są dla nich szansą na poprawę stanu zdrowia. Minister Zdrowia i eksperci są zgodni – najbardziej potrzebne, efektywne i bezpieczne terapie powinni zostać udostępnione polskim pacjentom. Pojęcie terapii przełomowych w hematoonkologii zostało…

Zdrowie w Norwegii – seminarium
Nabór wniosków aplikacyjnych na kilkudniowe seminarium w obszarze zdrowia w Norwegii Seminarium zostanie zorganizowane w ramach Funduszu Współpracy Dwustronnej (FWD) na poziomie programów „Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do tendencji demograficzno-epidemiologicznych” i „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu”. Kilkudniowy pobyt w Norwegii będzie okazją do nawiązania kontaktów, wymiany poglądów, wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk oraz…

Polacy i ich bóle głowy latem oraz depresja zimą
Ból głowy latem, depresja zimą – zegar biologiczny wpływa na nasze samopoczucie i zdrowie Wiosną rośnie płodność, latem często boli nas głowa, a zimą dokucza depresja; za cykliczność tych zjawisk odpowiada nasz zegar biologiczny – wyjaśnia prof. Jolanta B. Zawilska, kierownik Zakładu Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Badaniem rytmów biologicznych, czyli cyklicznych zjawisk zachodzących…

Sposób na ból głowy
Co zamiast leków na ból głowy Autorem artykułu jest Agencja_PyRy Reklamy przedstawiają niesterydowe leki przeciwzapalne jako najlepszy sposób na ból, jednak nie informują o skutkach ubocznych ich działania. A popularne leki przeciwbólowe mogą być przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego, krwionośnego czy skóry, mogą także wywoływać odczyny alergiczne. Alternatywą w leczeniu bólu głowy, np. migreny,…

Norweski śledź na polskim stole
Norweski śledź inaczej Zaskocz rodzinę ciekawym i świeżym smakiem! Dziś szybki przepis na niebanalnego norweskiego śledzia. Pikantna pasta śledziowa z warzywami podawana z gotowanym jajkiem. Składniki : 3 filety ze śledzia norweskiego 100 ml białego wytrawnego wina 2 marchewki 1 por 1 cebula czerwona 1 papryka czerwona 2 łyżki koncentratu pomidorowego 2 łyżki pikantnego ketchupu…

Nadciąga skandynawska aura (VIDEO)
Powyrywane drzewa, zerwane linie energetyczne i dachy, to tylko kilka skutków, których należy się spodziewać przy prędkości wiatru przekraczającej 100 km/h. Orkan Ksawery sieje zamęt nad Skandynawią, wieczorem dotrze na Pomorze. Niemieccy metrolodzy oceniają, że zjawisko może być najsilniejsze od 1962 roku. Synoptycy zaś ostrzegają przez prędkością wiatru, która może osiągnąć nawet 140 km/h. Naukowcy…

POLEKO 2013 w Poznaniu
Podczas Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2013 w Poznaniu odbyła się międzynarodowa konferencja Razem dla środowiska – fundusze EOG i norweskie w Polsce. Uczestników konferencji uroczyście powitał Stanisław Gawłowski – sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska. Wśród gości honorowych obecni byli Karsten Klepsvik – Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce, a także przedstawiciele Norweskiej Agencji ds. Środowiska…