Strona główna » Praca zdalna – jak ją skonfigurować?

Praca zdalna – jak ją skonfigurować?

dodane przez: Tadeusz A
Jak skonfigurować pracę zdalną

Praca zdalna – jak skonfigurować ją przy minimalnej utracie wydajności? Wskazówki od Jobsora.

Koronawirus stał się jednym z najczęściej omawianych wydarzeń z przeszłości i 2020 roku. Jest to nowa forma zapalenia płuc odkryta pod koniec grudnia. W związku z rozprzestrzenianiem się COVID-19 wiele firm przenosi pracowników do domu i decyduje się na rozwiązanie, jakim jest praca zdalna, ale jak pracować zdalnie, nie powodując strat w firmie? A jak ważne jest terminowe odejście od kolegów? Sugerujemy omówienie tych i innych aspektów w dzisiejszym artykule.

Czy można legalnie przenieść się na zdalną działalność?

Bez wątpienia tak! Zgodnie z treścią art. 128 § 1 KP na ogólnych zasadach kodeksowych możliwe jest poszerzenie miejsca pracy pracownika również ponad siedzibę pracodawcy, a więc – co najczęściej może mieć miejsce — o miejsce zamieszkania i w ten sposób wprowadzenie częściowo pracy zdalnej.

– Pracownicy pracują poza lokalizacją głowy;
Internet służy do wypełniania obowiązków i komunikowania się z pracodawcą.

W większości praca zdalna jest odpowiednia dla programistów, copywriterów, projektantów stron internetowych, programistów aplikacji i innych przedstawicieli pokrewnych zawodów, ale inni specjaliści mogą również przejść na pracę zdalną: prawnicy, kierownicy firm ubezpieczeniowych, projektanci. Takie podejście nie może pogorszyć wydajności pracy, ale wręcz przeciwnie, zwiększy ją o kilkadziesiąt procent.

Co to jest praca zdalna?

Obecnie coraz więcej pracodawców woli przenosić pracowników do pracy zdalnej. Ktoś uważa tę metodę za nieskuteczną, podczas gdy inni, wręcz przeciwnie, są pewni zwiększenia wydajności, ale sytuacja z koronawirusem tylko nasiliła sytuację, a teraz kwestia pracy zdalnej jest dość ostra.

W rzeczywistości zdalna praca ma wiele zalet zarówno dla pracowników, jak i pracodawcy. Niewątpliwą zaletą tego podejścia jest przede wszystkim brak konieczności regularnych wizyt w biurze. Leader również korzysta z korzyści. Na przykład nie musisz płacić za energię elektryczną i wodę (niewielkie kwoty, ale nadal). Zaoszczędzisz także na podatkach, świadczeniach socjalnych, organizacji stacjonarnych zleceń.

Co więcej, praca zdalna sprawi, że będziesz bardziej lojalnym pracodawcą w oczach pracowników. Umożliwi to pracownikom pracę nawet wtedy, gdy z powodu złego stanu zdrowia osoba nie może być obecna w biurze.

Krótko mówiąc, w określonych sytuacjach naprawdę warto pomyśleć o przeniesieniu ludzi do pracy zdalnej. Zwłaszcza jeśli chodzi o masowe epidemie. Główną zaletą jest tutaj ograniczenie do zera infekcji zespołu. W końcu koledzy nie mają już bezpośredniego kontaktu ze sobą, co oznacza, że ​prawdopodobieństwo zarażenia przez kropelki w powietrzu jest minimalne.

Jak wejść do pracy zdalnej?

Jeśli, podobnie jak wielu biznesmenów dbających o pracowników, chcesz zapobiec masowej infekcji i wprowadzić zdalne wypełnianie obowiązków, zapewne chcesz utrzymać produktywność na tym samym poziomie. Aby to zrobić, musisz przynajmniej uświadomić sobie zalety pracy zdalnej. Nalej filiżankę kawy, usiądź na swoim ulubionym krześle i pomyśl, ile korzyści przyniesie praca pracowników w domu. Po pierwsze, robienie ulubionej rzeczy w domowej atmosferze jest znacznie przyjemniejsze niż praca w biurze. Po drugie, uzyskasz takie same wyniki jak w biurze, ale bez większych problemów.

Tak więc, aby tymczasowo wprowadzić pracę na odległość, konieczne jest moralnie przygotowanie podwładnych. Od razu zauważ, że praca w domu to nie wakacje. Wskazane jest wskazanie, że odstępstwo od norm pracy będzie karane grzywnami i innymi sankcjami. Następnie pracownicy natychmiast zdają sobie sprawę z powagi tego podejścia, ale nie przesadzaj. Pamiętaj, że dobry lider nie tylko buduje podwładnych, ale także stwarza komfortowe warunki pracy. Chociaż praca zdalna to już dobry początek.

Aby utrzymać produktywność pracy, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

– zacznij od kilku pracowników;
– zatrudnić kilku freelancerów;
– wejść na część etatu;
– dostarczać rozwiązania technologiczne.

Jeśli twoja nisza jest bardzo pełna, najprawdopodobniej konkurenci wypróbowali już tę metodę. Czy widzisz efektywność w pracy podobnych firm? Nie bój się zrobić tego samego – odważnie rozpocznij pracę zdalną i ciesz się natychmiastowym wzrostem wydajności!

Zalecenia dotyczące tłumaczenia pracowników do pracy zdalnej

Zdalna praca – marzenie wielu specjalistów, stale znajdujących się w biurze. Przecież to świetna okazja, aby łączyć obowiązki zawodowe i spędzanie czasu z rodziną. Aby zdalny trud przynosił nie tylko komfort pracownikom, ale i korzyści, zachęcamy do zapoznania się z listą rekomendacji przyczyniających się do zwiększenia skuteczności:

1. Łącznik kanału. W firmowym komunikatorze może być kanał, gdzie będą pojawiać się wszystkie informacje na temat pracy zespołu: aktualizacje, nowe rozwiązania, plany, problemy i tak dalej. Wszystkie pytania, na które potrzebuje odpowiedzi kierownika, są ustawiane w tym samym czasie, a nie w prywatnych wiadomościach
2. Czas pracy. Praca z domu – to nie jest praca, kiedy tylko chcesz. Synchronizacja przy zdalnej pracy jest bardzo ważna, jednym z najważniejszych wymagań jest praca w jednym i tym samym czasie.
3. Poświęć czas komunikacji. Przy zdalnej pracy, komunikowania się i zadzwonić trzeba nieco częściej. Jeśli nie było codziennych spotkań, warto je wprowadzić. Dodaj zasady (określonym czasie każdego dnia, na przykład, każdego stosowany nie dłużej niż 3 min.), aby nie tracić na podwładnych dużo czasu.
4. Codzienne obowiązki. Każdy powinien w ciągu dnia zrobić wystarczająco dużo, aby na codziennych spotkaniach mieć informacje na temat wykonanej pracy. Jeśli jest to projekt – link do iteracji, jeśli rozwój – blokada, obsługa klienta – pytania i odpowiedzi.
5. Narzędzia. Wskazane jest, aby wybrać narzędzia, które dotyczą pracy zdalnej: Figma, Miro, Jira, Google Docs, Zoom i tak dalej. Pracownicy powinni mieć dostęp do tych instrumentów.
6. Miejsce do pracy. To już każdy wybiera dla siebie, ale w domu ważne jest, aby umówić się z rodziną o tym, że pracujesz. Trzeba mieć własne miejsce pracy, pamiętając, aby robić przerwy i na bieżąco uzupełniać pracę.

W ten sposób produktywność pracowników pozostanie na dotychczasowym poziomie. Być może, nowe doznania doda energii i pozwoli pracować ciężej, zachwycając nie tylko kierownika, ale i rodzinę nagrody, wynagrodzenia i obecnością w domu.

Podsumowując

Nie zapominaj, że w ciągu najbliższych kilku lat praca zdalna stanie się zwykłą metodą działania dla większości ludzi. Jest to nie tylko wygodne, ale także opłacalne pod względem płodności. A jeśli naprawdę zastanawiasz się nad przeniesieniem pracowników do „zdalnego”, nadszedł czas, aby zaplanować działania i wdrożyć je już teraz!

Mamy nadzieję, że ten artykuł był naprawdę przydatny, a ty podjąłeś decyzję o zdalnej pracy. Pamiętaj, że żadne działanie nie przyniesie sukcesu, jeśli uważasz inaczej. To wszystko na dzisiaj. Życzymy sukcesów w promocji, do zobaczenia wkrótce!

Źródło: jobsora.com

Fot: Raphael Nogueira | unsplash.com/@phaelnogueira

Podobne artykuły