Norweskie przepisy ruchu drogowego – warto wiedzieć
Norweskie przepisy ruchu drogowego jasno określają obowiązki wszystkich kierowców. Polskie prawo jazdy szanowane jest podczas wyjazdów turystycznych do Norwegii. Świateł mijania należy używać całorocznie niezależnie od pory roku, obowiązkowe jest także zapinanie pasów zarówno na siedzeniu kierowcy jak i pasażera. Norweskie przepisy ruchu drogowego nakazują przewożenie dzieci tylko i wyłącznie w przeznaczonych do tego fotelikach dziecięcych. W Norwegii zima rozpoczyna się bardzo wcześnie – nawet w październiku, a trwa często do maja. Dlatego też prawo wymaga od kierowców wymiany opon na zimowe, często z kolcami. Większe miasta, takie jak Oslo, wymagają opłaty specjalnego podatku w przypadku jazdy na zimowych oponach z kolcami. Kierowcy ciężarówek dodatkowo muszą posiadać również łańcuchy. W przypadku, gdy kierowca nie spełnia wyżej podanych wymogów, policja może zatrzymać pojazd do momentu, gdy braki wyposażenia zimowego zostaną uzupełnione. Na stronie vegvesen.no znaleźć można uaktualnianie informacje na ten temat.
Norweskie przepisy ruchu drogowego są bezwzględnie przestrzegane, a najmniejsze wykroczenie – takie jak na przykład niewłaściwe parkowanie samochodu, skutkować może wysoką karą. W przypadku mało groźnych wypadków drogowych policja nie spisuje żadnych protokołów, a ocenę wypadków pozostawia uczestnikom oraz firmom ubezpieczeniowym. Obowiązkiem kierowcy jest posiadanie w samochodzie protokołu powypadkowego, którym posługują się firmy ubezpieczeniowe.
W przypadku płatnych dróg i tuneli w Norwegii, płatności mogą odbywać się za pomocą dwóch sposobów. Pierwszym z nim są bramki umożliwiające zapłatę kartą lub gotówką, drugie zaś są w pełni automatyczne, działające w systemie „Autopass”. Te drugie nie wymagają zatrzymywania się na trasie, a rachunek można uregulować na stacjach benzynowych „Esso”; (www.fjellinjen.no).
Norweskie przepisy ruchu drogowego zabraniają prowadzenia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego poza granicami kraju przez osobę nie będącą jego właścicielem. Jest to dozwolone jedynie, gdy właściciel lub mieszkaniec Norwegii znajduje się w samochodzie. Na stronie Toll.no – norweskiego urzędu celnego można znaleźć szereg przydatnych informacji na ten temat.
Prawo drogowe określa również możność parkowania pojazdów. Okazuje się, że parkingi w Norwegi służą tylko i wyłącznie do tymczasowego zatrzymania pojazdu, a dłuższy pobyt w tym miejscu jest kategorycznie zakazany. Dłuższe postoje odnotowywane są przez policję.
Należy pamiętać, by nie nocować w samochodzie przy bardzo niskich temperaturach oraz po spożyciu alkoholu, gdyż może to powodować do wielu chorób, a nawet do śmierci spowodowanej zamarznięciem.
Na podstawie materiałów: Polak za granicą – poradnik (polakzagranica.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji