Strona główna » Fundusze norweskie na zmniejszanie różnic w Europie

Fundusze norweskie na zmniejszanie różnic w Europie

dodane przez: Piotr B
zmniejszanie-roznic-w-europie

2,8 mld EUR na zmniejszanie różnic w Europie Środkowej i Południowej

15 krajów Europy Środkowej i Południowej skorzysta ze środków w wys. ok. 2,8 mld EUR, które zostały udostępnione w ramach funduszy norweskich na zmniejszanie różnic społecznych i gospodarczych w tych regionach. Negocjacje dotyczące sposobu wykorzystania tego finansowania przez poszczególne kraje już się rozpoczęły.

Umowa o nowej perspektywie finansowej funduszy norweskich podpisana została w dn. 3 maja br. Na jej podstawie, do 2021 roku Norwegia przeznaczy 2,8 mld EUR na projekty w 15 krajach-beneficjentach w Europie Środkowej i Południowej.

Negocjacje z krajami beneficjentami nakreślające programy priorytetowe będą kontynuowane w 2017 roku. Pierwsze programy będą mogły być uruchomione pod koniec przyszłego roku.

“Jest dla nas ważną sprawą, aby środki te wychodziły naprzeciw wspólnym europejskim wyzwaniom, takim jak wzrost gospodarczy, innowacje i migracje,” powiedziała Minister ds. UE i EOG Elisabeth Vik Aspaker.

“Będziemy zachęcać do współpracy transgranicznej. W tym celu powstaną dwa nowe fundusze: jeden dedykowany zwiększeniu zatrudnienia wśród osób młodych – około 65,5 mln EUR , a drugi na rzecz współpracy regionalnej – około 34,5 mln EUR,” dodała Pani Aspaker.

Fundusze norweskie mają na celu zmniejszanie różnic społecznych i gospodarczych w Europie i wzmacnianie stosunków dwustronnych między Norwegią a krajami-beneficjentami. W kończącym się obecnie okresie finansowania (2009-2014), dwadzieścia norweskich instytucji sektora publicznego, agencji rządowych i firm wzięło udział w realizacji łącznie 77 programów.

 

Źródło: Ambasada Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)
Fot: amb-norwegia.pl

Podobne artykuły