Strona główna » Przepisy prawne w Norwegii

Przepisy prawne w Norwegii

dodane przez: redakcja
Przepisy prawne w Norwegii. Zdarzały się konfiskaty pieniędzy

Przepisy prawne w Norwegii – informacje o służbie celnej, runku pracy, policji 

Policja w Norwegii i służby celne w Norwegii mają większe uprawnienia w stosunku do cudzoziemców niż służby w Polsce. Kontrolują pojazdy i osoby nie tylko na przejściach granicznych, ale na terenie całego kraju i w każdej sytuacji. Nielegalna praca w Norwegii, handel, przemyt produktów alkoholowych i narkotyków są traktowane bardzo surowo. Przepisy prawne w Norwegii i wykaz praw aresztowanego znajduje się na stronie: politiet.no/rad/rettigheter-og-plikter/rettigheter-og-plikter-som-innbrakt-eller-pagrepet/

Zdarzały się przypadki konfiskaty pieniędzy i mienia, jeśli podejrzewano, że jest to spowodowane nielegalną pracą lub działalnością handlową. Jeśli przepisy celne w Norwegii i przepisy ruchu drogowego nie są przez Ciebie przestrzegane, może Ci grozić areszt.

Noszenie noża lub innego narzędzia z ostrzem większym niż 7 cm w miejscach publicznych jest równoznaczne z posiadaniem broni. Na ich posiadanie potrzebujesz pozwolenia od władz lokalnych. Przed przywiezieniem do kraju gazu łzawiącego lub innych przedmiotów uważanych za niebezpieczne, powinieneś skontaktować się z policją. Jeśli złamiesz prawo i zostaniesz zatrzymany przez policję, pamiętaj o swoich podstawowych prawach jako cudzoziemiec, czyli prawa do tłumacza, adwokata i kontaktu z konsulatem.

System opieki nad osobami nieletnimi

Rodzice podróżujący do Norwegii z dziećmi powinni zapoznać się z norweskim systemem opieki nad nieletnimi. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ambasady RP w Oslo. 

Podsumowując, przepisy prawne w Norwegii są przestrzegane bardzo rygorystycznie i należy stosować się do wytycznych. W razie niestosowania się możemy zostać nawet deportowani z Norwegii.

Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl 
Fot: Dariusz Sankowski | unsplash.com/@dariuszsankowski

Podobne artykuły