Strona główna » Sektor kosmiczny w Norwegii i Polsce

Sektor kosmiczny w Norwegii i Polsce

dodane przez: Piotr B
sektor-kosmiczny-w-norwegii

Delegacja polskiego sektora kosmicznego z wizytą w Norwegii

Przedstawiciele polskich firm, ośrodków naukowych i instytucji publicznych związanych z sektorem kosmicznym wzięli udział w spotkaniach z norweskimi partnerami, w dniach 18-19 października.

W delegacji polskiej, obok reprezentantów firm, wzięli  udział także przedstawiciele Polskiej Agencji Kosmicznej, Polskiej  Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Centrum Badań Kosmicznych PAN, Politechniki Wrocławskiej, a także Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W pierwszym dniu wizyty odbyło się seminarium i rozmowy biznesowe w Norweskim Centrum Kosmicznym, z udziałem członków Norweskiego Forum Przemysłu na rzecz Aktywności w Przestrzeni Kosmicznej (NIFRO).

Tematem równoległego spotkania w Ministerstwie Spraw Zagranicznych były doświadczenia dyplomacji ekonomicznej Norwegii, która jest realizowana wspólnie przez norweski MSZ i Innovation Norway.

Podczas spotkania w Norweskiej Radzie ds. Badań drugiego dnia wizyty, uczestnicy zapoznali się z norweskim modelem finansowania badań naukowych oraz Polsko-Norweskim Programem Badawczym, w tym wykorzystującymi technologie satelitarne w projektach z zakresu badań polarnych. Delegacja odbyła również wizytę studyjną w zakładach spółki Kongsberg Norspace, gdzie miała możliwość obejrzeć laboratoria, w których produkowane są elementy oprzyrządowania do satelitów.

Prowadzone rozmowy wykazały duże zainteresowanie rozwijaniem już istniejącej współpracy, zwłaszcza środowisk naukowych oraz chęć poszukiwania nowych obszarów współpracy biznesowej.

 

Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

Podobne artykuły