Strona główna » Wjazd do Norwegii – COVID

Wjazd do Norwegii – COVID

dodane przez: Tadeusz A
Wjazd do Norwegii - COVID obostrzenia

Wjazd do Norwegii – COVID obostrzenia

W czasie pandemii zasady dla podróżujących szybko się zmieniają. COVID w Norwegii jak i w każdym innym kraju wymusił uruchomienie specjalnych dodatkowych procedur. W związku z tym, jaki jest zatem aktualny warunek wjazdu do Norwegii?
 
Osoby powyżej 16 roku życia, które nie są zaszczepione muszą zarejestrować 72h wcześniej i najlepiej elektronicznie wjazd. Dlatego jeśli nie jest to możliwe, wjazd do Norwegii może się odbyć po rejestracji w formie papierowej.

Rejestracja elektroniczna dostępna jest pod adresem: reg.entrynorway.no

Formularz do wypełnienia w języku

  • polskim: 
    regjeringen.no/contentassets/493acaa2bb94492db3887a62c9f84e98/avkrysningsskjema_innreise_22-12_2_polsk.pdf
  • dla osób posługujących się językiem angielskim: 
    regjeringen.no/en/topics/koronavirus-covid-19/self-declaration-form-for-persons-who-are-to-undergo-entry-quarantine/id2791503/ 
  • oraz w języku norweskim: 
    regjeringen.no/contentassets/493acaa2bb94492db3887a62c9f84e98/avkrysningsskjema_karantenehotell.pdf

Przyjazd do Norwegii z dzieckiem poniżej 16 roku życia wiąże się z koniecznością wpisania go w formularz rodzica, z którym przyjedzie. Unijny certyfikat COVID w Norwegii dotyczący zaszczepienia zwalnia z obowiązku deklarowania miejsca kwarantanny podczas rejestracji.

Konieczność wykonania testu przed wjazdem

Na 24h przed przyjazdem do kraju osoby, które nie są zaszczepione muszą wykonać test PCR lub antygenowy i okazać jego negatywny wynik na granicy. Dlatego należy pamiętać, że wynik w języku polskim wraz ze sporządzonym tłumaczeniem na język norweski nie jest honorowany. Wynik musi być sformułowany w języku norweskim, szwedzki, duńskim, angielskim, niemieckim lub francuskim. Wyniku testu nie muszą okazać osoby, które nie ukończyły 18 roku życia oraz osoby posiadające unijny certyfikat COVID. Warto zauważyć że, certyfikat może posiadać zarówno osoba zaszczepiona jak i taka, która przeszła zakażenie COVID w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Konieczność wykonania testu na przejściu granicznym

Na przejściu granicznym test na COVID w Norwegii obowiązuje osoby, które nie poddały się szczepieniu. Podczas oczekiwania na wynik nie można opuszczać miejsca, w którym znajduje się punkt testowania. Osoby w pełni zaszczepione lub te, które przeszły zakażenie COVID w ciągu ostatnich 6 miesięcy są zwolnione z tego obowiązku. Ważnym aspektem jest, że testowani na granicach nie są kierowcy zawodowi oraz dzieci do 12 roku życia o ile jest to szczególnie utrudnione.

Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl
Fot: Matthew Henry | unsplash.com/@matthewhenry

Podobne artykuły