Przepisy celne w Norwegii – garść przydatnych informacji
Turystyka w Norwegii jest na wysokim poziomie. Przepisy celne w Norwegii są jednak nieco inne niż na terytorium UE. Kraj nie jest w pełni objęty unią celną. Osoby podróżujące do tego kraju mogą wwieźć ograniczoną liczbę produktów, które muszą być przeznaczone na osobiste potrzeby. Towarów nie można sprzedawać, ponieważ jest to naruszenie prawa, za które grozi kara oraz konfiskata. Gdy naruszenie prawa jest większe, władze mogą skonfiskować również pojazd osób przewożących określone artykuły. Cło w Norwegii nie obejmuje towarów o wartości do 6.000 NOK przy wjeździe do 24 godzin oraz do 3.00 NOK przy krótszym wjeździe. W takich przypadkach również akcyza w Norwegii jest zniesiona.
Wwóz do Norwegii towarów, których nie obejmuje cło ani inne podatki nie może przekraczać określonych limitów, ani konkretnej ilości. Alkohol w Norwegii może być przywożony przez osoby, które ukończyły 18 rok życia w przypadku słabszych trunków oraz 20 rok życia przy przewożeniu alkoholu powyżej 22 %.
Alkohol – limity bez cła
Napoje spirytusowe z zawartością alkoholu wahającą się pomiędzy 22 do 60% włącznie mogą być przewożone bez cła w ilości do 1 litra. Wino z zawartością alkoholu od 2,5 do 22% włącznie może być wwiezione do Norwegii w ilości do 1,5 litra. Piwo, gotowe drinki lub cydr, w których zawartość alkoholu sięga od 2,5 do 4,7%, obejmuje limit 2 litrów. Jest to podstawowy, obowiązujący limit na napoje alkoholowe. Jeśli jednak nie jesteśmy koneserami danego trunku, możemy jego ilość zastąpić innym napojem alkoholowym. Może się tak stać tylko w przypadku gdy chcemy wymienić mocniejszy napój na słabszy, ale nigdy nie odwrotnie.
Limit obowiązujący na napoje spirytusowe możemy wymienić na 1,5 litra wina, piwa, drinków lub cydru. Limit obowiązujący na wino może zostać z kolei wymieniony na wino, piwo, drinki lub cydr. W takiej sytuacji obowiązuje jednak reguła litr za litr.
Limity przewożenia produktów z cłem
Oprócz towarów, których nie obowiązuje cło ani inna opłata możemy zgłosić do oclenia w Norwegii między innymi nie więcej niż 27 litrów piwa lub wina, cztery litry wódki, 400 sztuk papierosów oraz 500 gramów wyrobów tytoniowych lub snusa.
Przepisy celne w Norwegii: Wyroby tytoniowe – limity bez cła
W przypadku papierosów i innych wyrobów tytoniowych, bez cła przewieźć można jedynie 200 sztuk papierosów, lub 250 g tytoniu. Limit obejmujący bibułki papierosowe wynosi 200 sztuk. Limit nałożony na wyroby tytoniowe może być wymieniony na 1,5 litra wina, piwa, drinków lub cydru.
Bez względu na to czy z cłem, czy bez oclenia, papierosy w Norwegii mogą być przewożone wyłącznie przez osoby, które ukończyły 18 rok życia.
Limity na żywność
Do kraju można przywieźć produkty mięsne, nabiał, karmę dla zwierząt itd. w maksymalnej ilości 10 kilogramów. Produktów spożywczych nie można przywozić spoza terenów UE i EOG. Limit nie dotyczy dzieci, ponieważ nie mogą one przewozić jedzenia z wyjątkiem tego, które jest im potrzebne na czas podróży.
Produkty, na które wymagane jest zezwolenie
Podróżując do Norwegii, powinieneś znać listę produktów, których wwożenie do kraju bez specjalnego pozwolenia jest zabronione. Znajdują się na niej między innymi narkotyki, trucizny, wyroby alkoholowe mocniejsze niż 60%, broń i amunicja. Oraz fajerwerki, ziemniaki, produkty mięsne i mleczne. Również saki, ptaki czy zwierzęta egzotyczne oraz rośliny wymagają specjalnego pozwolenia na przywóz.
Produkty rolne
Podczas wjazdu do Norwegii obowiązuje ograniczenie do 10 kg owoców i warzyw, 25 sztuk kwiatów ciętych, 3 kilogramów cebulek i sadzonek kwiatowych, 5 sztuk roślin doniczkowych oraz 50 paczek nasion porcjowanych.
Wwóz paliwa
Wjeżdżając do kraju samochodem, można wwieźć dodatkowe 10 litrów paliwa w kanistrze oprócz tego, które znajduje się w baku. Posiadana gotówka może wynosić maksymalnie 25.000 NOK. Wyższą kwotę należy zadeklarować służbom celnym.
Na podstawie materiałów: Ministerstwo Spraw Zagranicznych – gov.pl
Fot: Adam Wilson | unsplash.com/@fourcolourblack