Strona główna » Polsko-norweski Dialog Strategiczny

Polsko-norweski Dialog Strategiczny

dodane przez: Piotr B
polsko-norweski-dialog-strategiczny

Druga runda polsko-norweskiego Dialogu Strategicznego poświęconego problematyce bezpieczeństwa

Norwegia jest dla nas jednym z najistotniejszych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa – zaznaczył wiceminister Marek Ziółkowski.

Spotkanie poświęcone kontynuacji Dialogu Strategicznego odnoszącego się do  problematyki bezpieczeństwa odbyły się w Oslo w dniu 28.11. Ze strony polskiej udział wzięli Podsekretarz Stanu w MSZ, Marek Ziółkowski oraz Podsekretarz Stanu w MON, Tomasz Szatkowski. Stronę norweską reprezentowali Sekretarz Stanu w MSZ Marit Berger Røsland oraz  Sekretarz Stanu w MON Øystein Bø.

Rozmowy poświęcone były sytuacji bezpieczeństwa w Europie, współpracy dwustronnej i w ramach NATO, polityce bezpieczeństwa UE oraz ‎kontroli zbrojeń i nieproliferacji.

Rozmówcy podkreślili wagę, jaką obydwa kraje przywiązują do rozwijania wzajemnych stosunków. „Norwegia jest dla nas  jednym z najistotniejszych partnerów w dziedzinie bezpieczeństwa. Zbliża nas trzeźwa ocena zagrożeń ze strony Rosji, poparcie dla rozbudowy obecności wojskowej NATO na sojuszniczych flankach oraz wieloletnia współpraca bilateralna” – podkreślił wiceminister Marek Ziółkowski.

‎Wiceszef polskiej dyplomacji z satysfakcją odnotował  przyjęcie przez Norwegię Rządowej Strategii Współpracy z Polską. To trzeci tego typu dokument, obok Strategii współpracy z UE oraz z Niemcami. “Świadczy to o wadze, jaką Oslo przywiązuje do współpracy z Warszawą oraz o bliskości naszych relacji”.

Pierwsze spotkanie formatu odbyło się w kwietniu 2015 r. w podwarszawskim Helenowie.

 

Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: własność redakcji

Podobne artykuły