Strona główna » Zbigniew Tyszko odznaczony

Zbigniew Tyszko odznaczony

dodane przez: Piotr B
zbigniew-tyszko-odznaczony

Odznaczenie Krzyżem Wolności i Solidarności

Uroczyste wręczenie Krzyża Wolności i Solidarności Panu Zbigniewowi Tyszko odbyło się w Ambasadzie RP.

Pan Zbigniew Tyszko otrzymał odznaczenie za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Został w ten sposób uhonorowany za swoją działalności opozycyjną i niezłomną postawę w obronie wolności, praw człowieka i obywatela.

Pan Tyszko podkreślił, że czuje satysfakcję, że działalność opozycyjna i trudne doświadczenia osób takich jak on zaowocowały utworzeniem wolnej Polski. Konsul RP Sławomir Kowalski zwrócił uwagę zebranych na godną szacunku kontynuację działalności Pana Zbigniewa Tyszko już na rzecz polskiej społeczności w Norwegii,  jego zaangażowanie w tworzenie gazety i szkoły polskiej.

Odznaczenie zostało wręczone przez chargé d’affaires Mariana Siemakowicza.

Krzyż Wolności i Solidarności jest nagrodą ustanowioną w 2010 r. dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy:

1. byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, lub
2. prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowania praw człowieka w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

http://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/ordery-i-odznaczenia/odznaczenia/krzyz-wolnosci-i-solidarnosci/

 

Źródło: Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: oslo.msz.gov.pl

Podobne artykuły