Strona główna » 79. rocznica Powstania Warszawskiego

79. rocznica Powstania Warszawskiego

dodane przez: Monika K
rocznica Powstania Warszawskiego

79. rocznica Powstania Warszawskiego – obchody na cmentarzu Vestre Gravlund w Oslo

1 sierpnia 1944 r. rozpoczęło się powstanie – zryw polskich patriotów przeciwko niemieckiemu okupantowi. Powstanie Warszawskie było przepełnione heroiczną walką osamotnionych, którzy stanęli naprzeciw niemieckiej armii. Do walki w stolicy przystąpiło około 50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

W czasie walk w Warszawie zginęło około 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły około 120-150 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, około 500 tys. osób, wypędzono z miasta, które po powstaniu Niemcy zaczęli systematycznie burzyć.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – 1 sierpnia o godzinie 17:00 – cała Warszawa – i wraz z nią cała Polska – oddaje hołd Powstańcom. Ta godzina jest określana jako “Godzina W” – symboliczne “W” oznaczające Wolność. W tym ważnym momencie niezależnie od tego, co robimy i gdzie się znajdujemy, stajemy i w milczeniu upamiętniamy bohaterów walki o Polskę. To także okazja do edukacji i propagowania pamięci historycznej również poza granicami Polski.

1 sierpnia 2023 r. w uroczystości złożenia wiązanki i zapalenia znicza na mogile polskich Lotników i Cichociemnych na cmentarzu Vestre Gravlund wzięli udział przedstawiciele Ambasady RP w Oslo: Konsul RP Anna Śmiałek–Grzyb, attaché obrony płk Waldemar Torbicki i wicekonsul Andrzej Jach.

Źródło: Polska w Norwegii | gov.pl

Podobne artykuły