Strona główna » Norwegia występuje w tym roku jako kraj wiodący na MSPO Kielce 2015

Norwegia występuje w tym roku jako kraj wiodący na MSPO Kielce 2015

dodane przez: Marta L
Norwegia-wystepuje-w-tym-roku-jako-kraj-wiodacy-na-MSPO-Kielce-2015

MSPO 2015 – Norwegia wiodącym krajem na wystawie przemysłu obronnego w Polsce

 

Norwegia występuje w tym roku jako kraj wiodący na MSPO Kielce 2015 – Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, który właśnie się rozpoczął. Uczestnicząca w ceremonii otwarcia Minister Obrony Pani Ine Eriksen Søreide podkreśliła dobrą polsko-norweską współpracę polityczną, wojskową i w zakresie przemysłu obronnego oraz zainteresowanie obu naszych krajów przyszłym rozwojem NATO.

Norweskie Ministerstwo Obrony oraz kilkanaście norweskich firm przemysłu obronnego przedstawi swe eksponaty w norweskim pawilonie. Jednym z głównych wydarzeń z perspektywy norweskiej będzie bogate w zakres tematyczny norwesko-polskie seminarium przemysłu obronnego, któremu towarzyszyć będą prezentacje w wykonaniu m. in. Ministrów Obrony Polski i Norwegii.

– Polska zyskuje coraz bardziej centralną pozycję w NATO i jest ważnym partnerem dla nas i naszego przemysłu obronnego. Stosunki w zakresie polityki obronnej między Polską a Norwegią zarówno dwustronne, jak i w ramach współpracy wielostronnej, są bardzo dobre i obejmują szeroki zakres – powiedziała Minister Søreide.

Zarówno Polska, jak i Norwegia są zainteresowane przyszłym rozwojem NATO oraz pragną, aby Sojusz utrzymał swą istotną rolę oraz był w stanie sprostać przyszłym wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem. Nasze dwa kraje – oba położone w północnej części obszarów zainteresowania NATO – mają również wspólne interesy dotyczące bezpieczeństwa i wyzwań z nim związanych.

– Polska i Norwegia dokonały znaczącego wkładu w operacje sił sprzymierzonych w postaci oddziałów wojskowych. Polskie i norweskie wojska przechodzą razem ćwiczenia i manewry taktyczno-bojowe, ostatnio w czerwcu tego roku na ćwiczeniach ‘Noble Jump’ (Szlachetny Skok) w Żaganiu. Wszystko to jest doskonałą podstawą do zwiększania współpracy dwustronnej – stwierdziła norweska Minister.

Oba nasze kraje rozwinęły bliską współpracę w zakresie broni i osprzętu oraz prowadzą ciągły dialog na temat możliwości jeszcze ściślejszej współpracy.

Źródło: amb-norwegia.pl
Fot: amb-norwegia.pl

Podobne artykuły