Strona główna » Spotkanie Marka Kuchcińskiego z norweską Polonią

Spotkanie Marka Kuchcińskiego z norweską Polonią

dodane przez: Piotr B
norweska-Polonia

Spotkanie Marszałka Sejmu RP z norweską Polonią i złożenie wieńca na mogile Polaków

Marszałek Marek Kuchciński spotkał się z przedstawicielami Polonii i złożył hołd poległym Polakom pochowanym w mogile na cmentarzu Vestre Gravlund w Oslo.

Oficjalna wizyta marszałka Sejmu w Oslo była także okazją do spotkania z przedstawicielami norweskiej Polonii. Rozmawiano m.in. o spojrzeniu na funkcjonowanie państwa z perspektywy dorobku i doświadczeń dziejów, co pozwala wyciągać wnioski na przyszłość. Marszałek Sejmu mówił o ważnych historycznych rocznicach, takich jak zeszłoroczny jubileusz 1050-lecia chrztu Polski, 100. rocznica odzyskania naszej niepodległości, którą będziemy świętować w przyszłym roku oraz stulecie pierwszego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego przypadające w 2019 r. Marszałek Kuchciński zwracał również uwagę m.in na wzmocnioną politykę państwa wobec rodaków mieszkających za granicą.

Ponadto podczas wizyty marszałek Sejmu Marek Kuchciński, przy uroczystej asyście Norweskiej Gwardii Królewskiej, oddał hołd poległym Polakom pochowanym na cmentarzu Vestre Gravlund w Oslo. Polska delegacja parlamentarna z marszałkiem Sejmu na czele uczciła pamięć 7 polskich lotników i 3 „cichociemnych” oraz spoczywających w jednej mogile 24 innych Polaków, którzy stracili życie w Norwegii w latach 1940-1945. Ich nazwiska wypisane są na pamiątkowej tablicy.

Marszałek Sejmu zwiedził też miejsce wyjątkowe dla wielu polskich fanów legendy skoków narciarskich – Adama Małysza. Mowa o położonej na przedmieściach Oslo skoczni Holmenkollen, gdzie „Orzeł z Wisły” w 1996 r. zwyciężył po raz pierwszy w Pucharze Świata, a potem stawał tam na najwyższym stopniu podium jeszcze czterokrotnie. Królewska skocznia w stolicy Norwegii została rozebrana w 2008 r., a w miejscu zabytkowego obiektu zbudowano nowy, otwarty w 2010 r.

W składzie polskiej delegacji parlamentarnej, oprócz marszałka Sejmu, byli również: przewodnicząca Polsko-Norweskiej Grupy Parlamentarnej poseł Gabriela Masłowska i wiceszef Grupy senator Robert Mamątow.

 

Źródło: Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: Sejm RP, oslo.msz.gov.pl

Podobne artykuły