Strona główna » Szczyt NATO w Warszawie

Szczyt NATO w Warszawie

dodane przez: Marta L
Szczyt-NATO-w-Warszawie

W stolicy Polski rozpoczął się szczyt NATO

Szefowie krajów NATO, którzy spotykają się w piątek w Warszawie, mają ostatecznie zaakceptować plany sojuszu dotyczące wzmocnienia jego wschodniej flanki.

Największy w historii sojuszu szczyt NATO został oficjalnie otwarty w piątek o godzinie 14.:30. 18 prezydentów, w tym Barack Obama, 21 premierów wraz z 39 ministrami obrony i 41 ministrami spraw zagranicznych będzie uczestniczyć w dwudniowym wydarzeniu, na które zjechały delegacje z 54 krajów. Swój udział potwierdziło również kilkanaście organizacji międzynarodowych.

Oczekiwane jest, że podjęte zostaną decyzje o kontynuacji strategii przyjętej na szczycie NATO w walijskim Newport w roku 2014 w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu i wynikające z niej zagrożenie dla bezpieczeństwa międzynarodowego, pogłębione przez wybuch sterowanego przez Kreml konfliktu na wschodniej Ukrainie.

“Decyzja o wzmocnieniu wysuniętej obecności Sojuszu przez cztery wielonarodowe bataliony, jednego w Polsce i po jednym w państwach bałtyckich, to bardzo jasny sygnał, że NATO jest gotowe bronić każdej części swojego terytorium” – powiedział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg po czwartkowym spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Bataliony NATO, z których każdy będzie się składał z 800 do 1000 oddziałów, będą stacjonowały na wschodniej flance rotacyjnie przez okres od 6 do 9 miesięcy, a następnie będą natychmiast zastępowane przez kolejne. Każdy z batalionów będzie dowodzony przez tzw. „framework nation”, który będzie również dostarczać większość oddziałów. USA, Wielka Brytania, Niemcy i Kanada potwierdziły już swoją gotowość do pełnienia tej roli.

Przywódcy NATO podejmą również decyzje dotyczące południowej flanki sojuszu i sąsiadującego regionu, z uwzględnieniem zagrożeń ze strony islamskiego terroryzmu i konieczności podjęcia wspólnego wysiłku w ramach międzynarodowej koalicji antyterrorystycznej, mającej na celu walkę z tzw. Państwem Islamskim na Bliskich Wschodzie.

Oczekuje się, że na Szczycie w Warszawie zostanie podjęta decyzja o utrzymaniu wsparcia finansowego dla afgańskich sił zbrojnych i policji do roku 2020.

Zebrani przywódcy 28 państw prawdopodobnie przyjmą również deklarację dot. możliwego członkostwa Gruzji w sojuszu oraz określą zakres wsparcia dla Ukrainy.

 

Źródło: thenews.pl, Ambasada RP w Oslo (oslo.msz.gov.pl)
Fot: A. HRECHORIOWICZ/KPRP (oslo.msz.gov.pl)

Podobne artykuły