Gustav Metzger: „Działaj albo giń!”
Czy wiesz, czyja sztuka zainspirowała The Who, jedną z najbardziej wpływowych grup rockowych wszechczasów do roztrzaskania na scenie gitary? To twórczość Gustava Metzgera, legendarnego artysty i aktywisty, prekursora sztuki zaangażowanej i awangardy. 27.03 otwarto jego jak dotąd największą wystawę. Projekt ten, wsparty z funduszy norweskich, to współpraca toruńskiego Muzeum Sztuki Współczesnej z galeriami Kunsthall i Stiftelsen Kunstnernes Hus z Oslo.
Dorobek artysty jest imponujący. Był on pionierem na wielu polach, zarówno artystycznym jak i społecznym i politycznym. Projekt zakłada ukazanie wszystkich aspektów jego twórczości na wystawie nie tylko w Toruniu, ale także w Stiftelsen Kunstnernes Hus i Kunsthall w Oslo.
W terminie 28-29 maja br. odbędzie się również seminarium – internetowy panel w Toruniu pt. „Destrukcja w sztuce / Wymieranie na świecie”, w którym głos zabiorą znawcy twórczości Gustava Metzgera z całego świata. Wystawie będzie towarzyszyć katalog z tekstami o dorobku artysty i jego ogromnym wpływie na sztukę współczesną.
Gustav Metzger poprzez swoje pochodzenie związany jest z Polską – urodził się w Norymberdze (1926 r.) w polsko-żydowskiej rodzinie. Większość jego bliskich zabrał Holocaust, jemu samemu uratowała życie humanitarna organizacja pomocy dla dzieci, której udało się wywieźć go do Londynu. Przez całe życie towarzyszy mu świadomość bycia pozbawionym rodziny, domu i kraju ojczystego.
Od lat 40. ub. wieku do chwili obecnej tworzy prace i inicjuje działania o charakterze uniwersalnym i uświadamiającym, skierowane przeciwko przemocy politycznej, kapitalistycznej chciwości, destrukcyjnemu potencjałowi uprzemysłowienia czy komercjalizacji sztuki. Jest artystą radykalnym, bezkompromisowym i zaangażowanym osobiście poprzez manifesty, akcje i demonstracje, znane jako ‘sztuka autodestrukcyjna’, ale także zasłynął eksperymentalnym użyciem ciekłych kryształów i pierwszych komputerów.
Wystawa „Działaj albo giń! Gustav Metzger – retrospektywa”
Toruń: Centrum Sztuki Współczesnej ‘Znaki Czasu’, 27.03 – 30.08.2015
Oslo: Kunsthall Oslo i Stiftelsen Kunstnernes Hus,
07.11.2015 – 17.01.2016
Źródło: materiały pochodzą ze strony amb-norwegia.pl
Fot: freeimages.com