Dawna fabryka cementu w norweskim Slemmestad i zabytkowa toruńska starówka rozbłysną niezwykłymi iluminacjami przygotowanymi przez artystów światła. Wszystko za sprawą międzynarodowego projektu kulturalnego Toruńskiej Agendy Kulturalnej, który otrzymał dofinansowanie w wysokości 456 tysięcy złotych w ramach Funduszy Norweskich „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”.
Świetlny most Toruń–Slemmestad to polsko-norweski projekt oparty na współpracy międzynarodowych twórców, wykorzystujących w swoich pracach materię światła, tworzących instalacje i projekcje multimedialne na fasadach budynków. Projekt będzie realizowany od 3 lutego 2014 r. do 2 lutego 2015 r.
Toruńska Agenda Kulturalna znalazła się w gronie dwunastu najbardziej prestiżowych instytucji kultury w Polsce, które otrzymały dofinansowanie z Funduszy Norweskich. Dofinansowane projekty zostały zaakceptowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Operatorem programu jest Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego — wyjaśnia Krystian Kubjaczyk, Dyrektor Toruńskiej Agendy Kulturalnej.
Pierwszym etapem artystycznych działań będzie przygotowanie przez polsko-norweski zespół artystów dwóch projekcji w technice mappingu 3D. Jedna z nich zostanie zaprezentowana na stuletnich silosach dawnej fabryki cementu w Slemmestad, drugą będzie można zobaczyć w Toruniu podczas Bella Skyway Festival. W ramach projektu, polscy i norwescy twórcy przeprowadzą warsztaty dla studentów Buskerud University College w Drammen, efekty ich warsztatowych prac będzie można zobaczyć podczas toruńskiego festiwalu światła.
Prace artystów, zarówno tych uznanych, jak i debiutantów zostaną sfotografowane przez polskich i norweskich mistrzów obiektywu a wykonane przez nich zdjęcia będzie można zobaczyć na wystawie, prezentowanej w Norwegii i Polsce — dodaje Agnieszka Marecka, Kierownik Działu Projektów i Współpracy z Zagranicą TAK.
Partnerami projektu „Świetlny most Toruń–Slemmestad” są Sekkefabriken Slemmestad, Gmina Røyken realizująca długoterminowy plan rewitalizacji Slemmestad i Buskerud University College w Drammen, kształcący młodych specjalistów w dziedzinie projekcji świetlnych. Projekt otrzymał wsparcie finansowe w ramach Programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego” Funduszy Norweskich.
Artykuł pochodzi z Toruńskiej Agendy Kulturalnej
Fot: własność redakcji
Źródło: materiały pochodzą ze strony Ambasady Norwegii w Warszawie (amb-norwegia.pl)