REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2017/2018 Zgłoszenia na adres e-mail: szkolapolska@fredrikstad.com.pl Tytuł wiadomości „Rekrutacja2017/2018” Zapisy dzieci w przedziale wiekowym od 3 do 16 roku życia. Szkoła pracuje w roku szkolnym 2017/2018 według programu Podstawa programowa dla uczniów polskich uczących się za granicą, opracowaną w ramach projektu systemowego MEN „Włącz Polskę”. Rozpoczynając naukę u nas uczeń otrzymuje…
Kategoria: Przewodnik
Przewodnik

Wiza w Norwegii
Potrzebna Ci jest wiza lub zezwolenie na pobyt? Obywatele niektórych krajów muszą posiadać wizę, aby móc odwiedzić Norwegię na okres do 90 dni. Każdy kto przebywa w Norwegii dłużej niż 90 dni, obowiązany jest posiadać zezwolenie na pobyt. W wielu przypadkach osoby, które mają podjąć pracę w Norwegii, również obowiązane są posiadać zezwolenie na pobyt,…

Norweskie przepisy ruchu drogowego
Norweskie przepisy ruchu drogowego – warto wiedzieć Norweskie przepisy ruchu drogowego jasno określają obowiązki wszystkich kierowców. Polskie prawo jazdy szanowane jest podczas wyjazdów turystycznych do Norwegii. Świateł mijania należy używać całorocznie niezależnie od pory roku, obowiązkowe jest także zapinanie pasów zarówno na siedzeniu kierowcy jak i pasażera. Norweskie przepisy ruchu drogowego nakazują przewożenie dzieci tylko…

Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu
Projekt Predefiniowany pn. „Ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu”. Współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009- 2014. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na temat projektu oraz do regularnego odwiedzania naszej strony. Podstawa i uzasadnienie realizacji Projektu Podstawą realizacji Projektu jest Program operacyjny PL 13 ograniczanie społecznych nierówności w zdrowiu, realizowany w ramach Norweskiego…

Norgesskolen
Norgesskolen – szkoła w Norwegii Norgesskolen jest otwarta dla dzieci / młodzieży od 9 do 18 lat z całego świata. Uczniowie otrzymują instrukcję w języku norweskim, wiedza o społeczeństwie i historii. Norgesskolen działa od 15 lipca do 1 sierpnia 2017 roku w pięknej okolicy powiatu Telemark. Uczniowie mogą korzystać ze wszystkich udogodnień w szkole. Wielu…

Polska Szkoła w Porsgrunn
Uroczyste otwarcie Szkoły Społecznej i Przedszkola im. Marka Grechuty w Porsgrunn w regionie Telemark Licznie przybyli goście, w tym przedstawiciele polskich i norweskich władz, wzięli udział w otwarciu szkoły i przedszkola w dniu 5 listopada br. W trakcie uroczystości Dyrektor Biura do Spraw kontaktu z Polakami za Granicą w Kancelarii Prezydenta RP Pan Kazimierz Kuberski…

Polsko-norweska współpraca
Rozmowy o polsko-norweskiej współpracy Wicepremier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister rozwoju Paweł Chorąży spotkali się z Elisabeth Aspaker, ministrem ds. UE i EOG Norwegii. Rozmowy dotyczyły współpracy gospodarczej, wymiany handlowej, a także nowej edycji funduszy norweskich i EOG na lata 2014-21. Polska, podobnie jak w poprzednich edycjach Mechanizmów Finansowych, pozostanie największym beneficjentem środków norweskich i EOG…

Polskie szkoły w Norwegii
Polskie szkoły w Norwegii – wykaz: 1. Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w OSLO http://www.polskaszkolawoslo.pl podlega Ministerstwu Edukacji i Nauki RP, a bezpośrednio Ośrodkowi Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą z siedzibą przy ul. Rolnej 175D w Warszawie. Dyrektor KATARZYNA SŁABOWSKA – WACHOWIAK, tel. kom.: 92290808, e-mail: k.wachowiak@wp.pl Zajęcia odbywają się w: Tøyen Skole- Hagegata…

Studia w Norwegii
Studia w Norwegii – wykaz uczelni: Ansgar Teologiske Høgskole Fredrik Fransonsvei 4 NO-4635 Kristiansand Tel: +47 381 065 00 Arkitektur- og designhøgskolen i Oslo Maridalsveien 29 0175 Oslo Tel: +47 22 99 70 00 Atlantis medisinske høgskole Kongsveien 30 0193 Oslo Tel: (+47) 23 30 42 10 Barratt Due Musikkinstitutt Lyder…

Polonia w Norwegii – historia
Informacje o Polonii w Norwegii Obecność Polaków na ziemi norweskiej w przeszłości Polska i Polacy od dawna funkcjonowali w świadomości Norwegów. Polskie powstania narodowe XIX w. wzbudziły w Norwegii szerokie echo, falę sympatii, moralnego poparcia i dużej pomocy materialnej, udzielonej Polakom przez społeczeństwo norweskie. Świadectwem tego pozostały liczne polonika, rozsiane w twórczości najwybitniejszych ludzi pióra…

System opieki nad małoletnimi w Norwegii
System opieki nad małoletnimi w Norwegii, co warto wiedzieć Przygotowując się do wyjazdu wraz z rodziną do Norwegii w poszukiwaniu czy w związku z podjęciem pracy należy obok wiedzy o warunkach panujących na norweskim rynku pracy, sytuacji socjalnej i bytowej pozyskać również wiedzę o obowiązujących regulacjach dotyczących opieki nad małoletnimi. Zapoznanie się z takimi informacjami…

Cennik usług w Konsulatach Norwegii
Cennik usług w Konsulatach Cennik niektórych usług w Konsulatach (ulega zmianom w zależności od kursu NOK/PLN). Opłaty przyjmowane są tylko w gotówce. Norweski paszport: 210,- Pln Norweski „Travel Document”: 100,- Pln Paszport dla dzieci poniżej 16-go roku życia: 125,- Pln Potwierdzenie na kopii „zgodność z oryginałem”: 100,- Pln Marynarze – wydanie każdego dokumentu: po 200,- …

Permittering, czyli tymczasowe zwolnienie z pracy
Permittering, czyli tymczasowe zwolnienie z pracy w Norwegii Każdy pracodawca, który nie może przez pewien czas zapewnić pracę swojemu pracownikowi, może go zwolnić tymczasowo, czyli wysłać na tzw. permittering. Pracodawca taki zobowiązany jest do wypłaty ciągłości pensji przez pierwsze 20 dni trwania tymczasowego zwolnienia (tzw. lønnsplikt) – po tym okresie wypłatę świadczeń przejmuje norweski Urząd…

Polki mówią po angielsku lepiej niż Polacy
Kobiety mówią po angielsku lepiej niż mężczyźni Polacy znaleźli się w czołówce narodów najlepiej posługujących się językiem angielskim, jak wynika z najnowszego raportu EF EPI badającego znajomość języka angielskiego w 70 krajach. Polacy uplasowali się na dziewiątej pozycji. Językiem angielskim posługują się lepiej jedynie mieszkańcy krajów skandynawskich, Holandii, Słowenii, Estonii i Luksemburgu. – Raport…

Maluch na uczelni – Polacy na studiach
Studiujący rodzice mogą liczyć na pomoc w opiece nad dzieckiem Coraz więcej rodziców chce godzić życie naukowe z rodzinnym. Ma to zapewnić program „Maluch na uczelni”. Dzięki niemu szkoły wyższe otrzymają 9 mln zł na tworzenie oraz prowadzenie żłobków i klubików dziecięcych. W wyniku pierwszej edycji programu „Maluch na uczelni” powstanie 1436 miejsc opieki…

Licencje, certyfikaty, świadectwa w Norwegii
Licencje, certyfikaty, świadectwa W Norwegii za zgodność z normami towarów odpowiada firma, która wprowadza je na rynek. W praktyce oznacza to, że towar może wjechać do Norwegii bez koniecznych certyfikatów, a za ich uzyskanie odpowiada importer. Niejednokrotnie nie prowadzi on procedury sprawdzającej, lecz firmuje towar swoją marką. Posiadanie certyfikatu CE znacznie upraszcza procedurę uzyskania…

Lepsze warunki dla studentów z zagranicy
Lepsze warunki dla studentów z zagranicy na polskich uczelniach Ułatwienia dla studentów-cudzoziemców od nowego roku akademickiego i swoboda dla polskich uczelni w ustalaniu wysokości opłat – tymi dobrymi informacjami prof. Lena Kolarska-Bobińska podzieliła się podczas wizyty w Olsztynie. Minister nauki wzięła dziś udział w obchodach święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. – Przygotowaliśmy program umiędzynarodowienia. Chcemy przyciągać…

Leczenie w Norwegii dla turystów
Leczenie w Norwegii dla turystów – karta EKUZ Informacje dotyczące o zagrożeniach sanitarno-epidemiologicznych podaje norweski Urząd ds. Zdrowia Publicznego (www.fhi.no). Przed przyjazdem do Norwegii nie ma obowiązku szczepienia się. Leczenie w Norwegii Obywatelów z Polski objętych ubezpieczeniem z NFZ jest takie same jak obywateli Norwegii , którzy są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym EKUZ (Europejska Karta…

Czy Polakom opłacają się studia zaoczne
Studia zaoczne coraz lepiej postrzegane przez pracodawców. Doceniają oni motywację i wielozadaniowość absolwentów takich programów Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na studia zaoczne. Kiedyś trafiali na nie głównie ci, którzy nie dostali się na dzienne. Teraz młodzi doceniają jednak to, że weekendowe zajęcia dają większą szansę zdobycia doświadczenia zawodowego jeszcze w trakcie nauki….

Polskie placówki dyplomatyczne w Norwegii
Polskie placówki dyplomatyczne w Norwegii – wykaz Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Norwegii Ambasador: Stefan Czmur Norwegia, Oslo, Olav Kyrres plass 1, 0244 Tel.: +47 24 11 08 50 Tel. dyżurny: +47 913 377 57 Faks: +47 22 44 48 39 oslo.info@msz.gov.pl www.oslo.msz.gov.pl Telefon dyżurny, w sprawach alarmowych, po godzinach pracy placówki: +47…

Opieka nad dzieckiem w Norwegii
Opieka nad dzieckiem w Norwegii – zadania Barnevernet Barnevernet to instytucja publiczna, której celem jest pomoc w zapewnieniu dzieciom i młodzieży bezpiecznego dzieciństwa i rozwoju. Głównym zadaniem Barnevernet jest przyjście w odpowiednim momencie z niezbędną pomocą dzieciom, żyjącym w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla ich zdrowia lub rozwoju oraz zapewnienie im opieki. Struktura i…

Norweski fundusz naftowy
Norweski „fundusz naftowy” największy na świecie Czy wiesz, że ropa naftowa i gaz ziemny wydobywane przez nas na Norweskim Szelfie Kontynentalnym nie trafiają na ląd? Każdego dnia eksportujemy nasze węglowodory, a zyski z ich sprzedaży inwestujemy poza granicami Norwegii. Norweski Rządowy Fundusz Emerytalno – Globalny, nazywany również potocznie „funduszem naftowym” lub „funduszem emerytalnym”, jest pod…

Teleopieka dla seniorów
Teleopieka zapewnia bezpieczeństwo sopockim seniorom W Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Sopocie, odbyło się spotkanie podsumowujące sopocki system teleopieki. W spotkaniu udział wzięli realizatorzy teleopieki, pracownicy socjalni, opiekunki środowiskowe oraz seniorzy, którzy korzystają z tej formy wsparcia. W Sopocie około 27 procent mieszkańców to osoby w wieku poprodukcyjnym, stąd Miasto realizuje różne działania na…

Norweskie prawo budowlane
Norweskie prawodawstwo regulujące procesy budowlane Norweskie prawodawstwo regulujące procesy budowlane Wprowadzenie Polskie firmy o profilu budowlanym, które stawiają na działalność gospodarczą w Norwegii, powinny posiadać podstawową wiedzę o norweskim prawodawstwie regulującym procesy budowlane. Prawodawstwo to prawo budowlane oraz uzupełniające je dwa rozporządzenia z rozszerzeniami wykonawczymi (przewodniki do rozporządzeń). Prawodawstwo w Norwegii ma charakter dynamiczny –…

Zakup nieruchomości w Norwegii
NABYWANIE NIERUCHOMOŚCI W NORWEGII AGENCJE NIERUCHOMOŚCI W Norwegii agencje nieruchomości posiadają wszelkie uprawnienia potrzebna do przeprowadzania całościowej transakcji. Udział prawnika nie jest konieczny. zazwyczaj jednak, angażuje się prawnika w przypadku nabywania lokali handlowych lub większych transakcji. Każda agencja nieruchomości musi posiadać ubezpieczenie na kwotę nie mniejszą niż 10 mln NOK Umowa pomiędzy agentem nieruchomości a…

Import produktów do Norwegii
Import produktów rolno-spożywczych do Norwegii Produkty rolno-spożywcze nie są objęte umową o wolnym handlu między UE a Norwegią. W celu obrony własnych producentów import do Norwegii szeregu produktów rolno-spożywczych został obłożony stosunkowo wysokimi cłami. Ekportując produkty rolno-spożywcze do Norwegii należy mieć na uwadze, że obok kwestii cła o finalnej cenie produktu decyduje podatek VAT…

Zmiana pojęcie e-użytkownik w Norwegii (e-bruker)
Zmiana pojęcie e-użytkownik w Norwegii (e-bruker) – o co chodzi z tym e-użytkownikiem? Urząd Skarbowy (Skatteetaten) zmienił nieco pojęcie e-użytkownika (e-bruker), co wiąże się z dążeniami norweskiego urzędu do coraz większego kontaktu elektronicznego z podatnikiem. Nie trzeba już rejestrować się jako e-użytkownik (formularz zostaje wycofany), a KAŻDY kto posiada zarejestrowane kody MinID, altinn, czy BankID…

Przeprowadzka do kraju Wikingów?
Przeprowadzka do kraju Wikingów – co warto wiedzieć We współczesnym świecie ludzie coraz częściej wyjeżdżają za chlebem poza granice swojej ojczyzny. Niejednokrotnie zostawiają w kraju swoich bliskich, co może skutkować nawet całkowitym rozpadem więzów rodzinnych. Czy można jakoś temu zaradzić? Oczywiście! Najlepszym rozwiązaniem jest wyjazd z całą rodziną, jednak rozważając tę opcję, warto zdecydować się…

Zwracajmy uwagę na sumę ubezpieczenia w polisie turystycznej
Zwróć uwagę na sumę ubezpieczenia w polisie turystycznej Ubezpieczenie podróżne daje pewność, że w razie jakichkolwiek problemów, jego właściciel wybrnie z nich bez ponoszenia gigantycznych kosztów. To ważne podczas każdego wyjazdu, zwłaszcza, gdy opuszcza się Europę. Dlatego ubezpieczenie należy wybierać świadomie – po zapoznaniu się z klauzulami dodatkowymi oraz wyborze odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia…

Czy kobieta w ciąży może pić alkohol
Nie pij alkoholu w ciąży Kobieta w ciąży nie powinna pić nawet najmniejszych ilości alkoholu. W przeciwnym razie jej dziecko może urodzić się z bardzo poważnym schorzeniem – alkoholowym zespołem płodowym. Jest to choroba nieuleczalna. Dzieci nią dotknięte rodzą się ze zdeformowanymi twarzami, niesprawnie funkcjonującymi narządami wewnętrznymi (przede wszystkim mózgiem), a ich rozwój fizyczny,…

Tylko co dziesiąty Polak oszczędza na emeryturę
Tylko co dziesiąty Polak oszczędza na emeryturę, ale wszyscy chcą utrzymać obecny standard życia Tylko 8 proc. Polaków oszczędza we własnym zakresie na emeryturę, z tego ponad połowa zaczęła to robić w ostatnich pięciu latach ‒ wynika z „Barometru Nordea”. Pozostali nie robią tego, bo albo ich nie stać, albo wolą wydawać pieniądze na bieżącą…

Zasiłek chorobowy w Norwegii
Zasiłek chorobowy w Norwegii – NAV pomaga Zasiłek chorobowy stanowi rekompensatę utraty dochodu z pracy w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub obrażeniem. Za okres nieobecności w pracy spowodowanej chorobą lub obrażeniem pracownik ma prawo do zasiłku chorobowego. Aby wypracować prawo do zasiłku chorobowego dana osoba musi być zatrudniona minimum cztery tygodnie, a niezdolność…

Zasiłek rodzinny w Norwegii
Zasiłek rodzinny w Norwegii – sprawy socjalne ZASIŁEK RODZINNY ORAZ DODATEK DO ZASIŁKU RODZINNEGO (ZASIŁEK OPIEKUŃCZY) NA MAŁE DZIECKO. Kto może się starać o zasiłki rodzinne? Każdy, kto pracuje w Norwegii ma prawo do pobierania zasiłków rodzinnych na swoje, bądź adoptowane dzieci w Norwegii lub Polsce. Zasada jest prosta – za każdy pełny miesiąc legalnej…

Wniosek na pobyt czasowy – zmiana formularza
Zmiana formularza wniosku na pobyt czasowy Zgodnie z opublikowanym 30 grudnia 2015 roku Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 grudnia 2015 r. w sprawie wniosku o udzielenie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy (Dz. U. poz. 2314), zmianie uległ wzór formularza wniosku o udzielnie cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt czasowy. Wspomniane rozporządzenie, które wchodzi…

Polska Szkoła we Fredrikstad gościła Świętego Mikołaja
Podczas spotkanie dzieci odśpiewały pastorałki i kolędy Gość obdarował dzieci podarunkami i słodyczami, Uszczęśliwił również dorosłych, którzy z radością fotografowali się z Nim, powracając tym samym do swojego dzieciństwa, Nieprawdaż, że dla każdego jest niemałą gratką usiąść na kolanach Mikołaja. Podziękowania należą się wszystkim pomocnikom Mikołaja. Każdemu, który tworzy tak fantastyczną atmosferę należą się…

Nauka języka polskiego z piosenek w polskiej szkole w Norwegii
Nowy projekt w naszej szkole – nauka języka polskiego z piosenek Celem tego projektu jest , aby polska piosenka stała się inspiracją do nauki języka polskiego dla naszych dzieci. Piękne a zarazem proste teksty połączone z muzyką łatwo wpadają do ucha i uczą poprawnej ale i często skoplikowanej polszczny. Od 14.11 rozpoczęliśmy w ramach…

Polacy chętnie umawiają się na wizytę lekarską przez internet
W ten sposób najczęściej wybierają ginekologa i dermatologa Z roku na rok rośnie liczba pacjentów, którzy na prywatną wizytę u lekarza zapisują się przez internet. Rozwiązania online, które taką możliwość dają, pozwalają pacjentom także wymienić się doświadczeniami na temat danego lekarza. Opinie innych to jeden z podstawowych czynników, którymi Polacy kierują się przy wyborze…

Dzień Zaduszkowy we Fredrikstad
Zapraszamy na kolejne spotkanie w polskiej sobotniej szkole Dzień Zaduszkowy w Polsce jest tradycyjnym dniem odwiedzin grobów bliskich zmarłych. Dzieci i nauczyciele z naszej szkoły odwiedzą tego dnia Dąb Pamięci, którego historię przybliżył na ostatnim spotkaniu Przemysław Zagierski. Tam zostanie zapalona symboliczna znicz dla wszystkich, których dzieci noszą w swoich sercach, a którzy odeszli….

Norweski Urząd Skarbowy rozesłał już rozliczenia końcowe za rok 2014
Właśnie dobiega końca czwarta, a zarazem ostatnia, tura rozsyłania rozliczeń końcowych za rok 2014 w Norwegii. Urząd Skarbowy umieszcza dokument elektronicznie na panelu altinn.no oraz wysyła go pocztą do każdego podatnika, który nie zrezygnował z otrzymywania korespondencji w ten sposób. Rozliczenie końcowe w języku norweskim to Skatteoppgjør 2014, Utskrift av likningen 2014 (wersja angielska: Tax…

Jak szkoła ma przyjmować i wspierać przybyszów z innych kultur
Lepsza szkoła – wielokulturowa Imigranci z innych krajów i polskie dzieci powracające z rodzicami z emigracji zarobkowej są cennym zasobem szkoły, a nie – w związku z trudnościami językowymi i zwyczajowymi – klasowym problemem. „Jak szkoła ma przyjmować i wspierać przybyszów z innych kultur?” – na to pytanie na 3. Kongresie Polskiej Edukacji odpowie…

Polacy wybierają ubezpieczenie szkolne
Dobre ubezpieczenie szkolne Intensywne przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego to okres wielu ważnych decyzji. Istotną rolą szkoły jest zadbanie o dobrą umowę ubezpieczenia NNW dla dzieci. Warto wybrać korzystną ofertę doświadczonego ubezpieczyciela i zyskać dodatkowe korzyści, jak. np. dofinansowanie szkolnych obiadów dla dzieci. Koniec wakacji to w wielu domach czas zwiększonej gotowości. Trzeba przygotować…

Polacy na Google Online Marketing Challenge
Polacy w czołówce Google Online Marketing Challenge Zespoły Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie znalazły się wśród 30 najlepszych na świecie i jednocześnie w gronie Top15 Europy tegorocznej edycji konkursu Google Online Marketing Challenge (GOMC) – poinformował dr Wojciech Czart z Wydziału Fizyki UAM, opiekun jednej z drużyn. Oba…

Program Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego
Minister nauki podpisała Program Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego Minister nauki Lena Kolarska-Bobińska napisała na Twitterze, że podpisała „bardzo ważny dla nas Program Umiędzynarodowienia Szkolnictwa Wyższego”. Zakłada on np. tworzenie atrakcyjnej dla cudzoziemców oferty uczelni, m.in. poprzez zdobywanie międzynarodowych akredytacji. „Na świecie studia poza granicami swojego kraju odbywa już 4 mln osób. W perspektywie roku 2020…

Lato Odkrywców – obóz dla młodzieży
Wakacyjne kursy języka i kultury polskiej 2015 Szkoła Języka i Kultury Polskiej zaprasza młodzież w wieku 12-16 lat na wakacyjny kurs języka i kultury polskiej ‘Lato odkrywców' I termin: 5-18 lipca 2015 II termin: 19 lipca-1 sierpnia 2015 odkryj piękno języka i kultury polskiej, odkryj wspaniałe polskie krajobrazy, poznaj sylwetki wielkich i sławnych Polaków,…

Ochrona danych osobowych w Norwegii
Ochrona danych osobowych. Prawo do informacji przetwarzanych w systemach konsularnych. Każdej osobie przysługuje prawo do uzyskania wyczerpujących informacji na temat dotyczących jej danych osobowych, które są przetwarzane w zbiorach danych. Zgodnie z art. 32 ust. 5 ustawy o ochronie danych osobowych, prawo do informacji przysługuje osobie zainteresowanej nie częściej niż raz na 6 miesięcy….

Pomoc dla repatriantów
Pomoc w nauce języka polskiego Osobie, która otrzymała przyrzeczenie wydania wizy repatriacyjnej i członkom jej najbliższej rodziny, konsul RP może zapewnić bezpłatny udział w kursach języka polskiego jeszcze przed przyjazdem do Polski, jako pomoc w przygotowaniu się do repatriacji. Już po repatriacji (czyli przyjeździe do Polski na podstawie wizy repatriacyjnej), repatriant i jego najbliższa…

Świąteczne dekoracje z drewna
Świąteczne dekoracje z drewna w barwach Dekoral Pieczenie ciast, lepienie pierogów, domowe porządki – istnieje wiele sposobów na celebrację nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Wszystko po to, by uchwycić ich niepowtarzalny klimat. Marka Dekoral podpowiada, jak stworzyć unikalne ozdoby, które wprowadzą do naszych domów świąteczną atmosferę. Wieńce i stroiki z gałązek sosny i świerczyny są bardzo…

Rozwój polskiej gospodarki zapewnią nowe technologie
Rozwój polskiej gospodarki zapewnią nowe technologie, a nie tania siła robocza. Pomoże większe wsparcie innowacyjności Polska gospodarka znajduje się w przełomowym momencie. Jej rozwoju nie można już opierać na taniej sile roboczej, bo wynagrodzenia są coraz wyższe. Musimy postawić na jej konkurencyjność, a to wymaga radykalnego wzrostu nakładów na badania i rozwój, również w samych…

Współpraca norweskich i polskich artystek
„Kiedy najdrobniejszy gest staje się opowieścią” Jeśli chcesz zobaczyć, co wynikło ze współpracy artystycznej trzech Norweżek z Grupy InEpic: Niny Grieg, Bo Magnus i Gitte Sætre z polską artystką Anną Nawrot, odwiedź do 17 stycznia 2015 r. warszawską Galerię XX1. Wernisaż norwesko-polskiej wystawy miał miejsce 11 grudnia br. Kiedy najdrobniejszy gest staje się opowieścią In…

Teraz Polska Promocja – nagrody wręczone
Teraz Polska Promocja – nagrody wręczone: Promocja Polski okiem młodych! 8.12.2014 w Sali Senatu Uniwersytetu Warszawskiego odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie „Teraz Polska Promocja”. Już po raz ósmy nagrodzono najlepsze prace magisterskie, dotyczące promocji Polski. Tegoroczna edycja konkursu „Teraz Polska Promocja” zebrała 111 prac magisterskich. Ich tematyka dotyczyła głównie kwestii promocji turystycznej Polski,…

Rafako chce podwoić eksport
Rafako chce podwoić eksport. Pracuje nad nowoczesnymi technologiami spalania i szuka nowych rynków Rafako zamierza w ciągu najbliższych czterech lat podwoić swój eksport. Firma chce rozwijać nowoczesne technologie budowy instalacji ochrony środowiska i poszukiwać nowych rynków zbytu dla swoich usług. – Chcemy bardzo wzmocnić swoją pozycję jako wykonawcy w obszarze instalacji ochrony środowiska – mówi…

Artur Siódmiak CAMP 2014
Artur Siódmiak CAMP 2014 w Hali Torwar w Warszawie 22 listopada 2014 odbyła się kolejna, długo wyczekiwana edycja Artur Siódmiak CAMP. Po raz kolejny spotkaliśmy się z fanami piłki ręcznej w Hali Torwar w Warszawie, która konsekwentnie realizuje politykę prosportową. Sobotnia impreza była okazją do aktywności wszystkich mieszkańców Warszawy, bowiem formuła trzech paneli uwzględnia zarówno…

Szokujące nagrania z polskiej fermy świń
Fundacja Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! otrzymała szokujące nagrania z jednej z polskich ferm świń. Materiały zostały nadesłane przez anonimowego pracownika fermy. Widać na nich świnie trzymane w ciasnych metalowych boksach, konające, pozostawione na pastwę losu prosiaki i sterty martwych zwierząt leżące w korytarzach. Pracownik fermy, który nadesłał nagrania zaznaczył, że to nie odosobniony…

Polacy na podium w programowaniu zespołowym
Polacy na podium mistrzostw Europy Środkowej w programowaniu zespołowym Zespoły programistów z Uniwersytetu Warszawskiego i Wrocławskiego zajęły 2. i 3. miejsce w Mistrzostwach Europy Środkowej w Programowaniu Zespołowym (CERC). Dzięki temu awansowały do światowych mistrzostw, które odbędą się w Maroku w 2015 r. W zawodach CERC (Central Europe Regional Contest) mogły brać udział drużyny informatyków…

Dyrektywa węglowodorowa w Polsce
IMPLEMENTACJA DYREKTYWY WĘGLOWODOROWEJ Sposób realizacji celów dyrektywy węglowodorowej w Polsce po nowelizacji ustawy Prawo geologiczne i górnicze W związku z wejściem do Unii Europejskiej Polska została zobowiązana do wdrożenia do swojego porządku prawnego regulacji prawa wspólnotowego. W zakresie polityki energetycznej celami ujednolicania i harmonizacji prawa państw członkowskich miały być m.in. ściślejsza integracja, uwolnienie wewnętrznego rynku…

Alfabet Suworowa o zimnej wojnie
Gorbaczow nie zakończył zimnej wojny. On ją przegrał. „Alfabet Suworowa” w „Do Rzeczy”a Gdy czytam w zachodniej prasie peany na cześć Gorbaczowa, robi mi się niedobrze. Opowieści o tym, że obalił komunizm i zakończył zimną wojnę, to zwykłe brednie. On nie zakończył zimnej wojny. On ją przegrał – ocenia Wiktor Suworow. Znienawidzony w Rosji, bijący…

Banki konkurencją dla kantorów internetowych
Banki chcą konkurować z kantorami internetowymi Kantory internetowe zdobywają coraz większą część rynku wymiany walut. W 2013 roku Polacy wymienili za ich pośrednictwem ponad 20 mld zł. W tym może to być nawet dwa razy więcej. Na tę grupę klientów otwiera się bank Citi Handlowy, który chce oferować kompleksowe usługi walutowe. Nie tylko wymianę po…

Rekordowo niska wartość stóp
Niskie stopy procentowe – powód do zadowolenia czy obaw? Na ostatnim posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o pozostawieniu podstawowych stóp procentowych na tych samych poziomach: referencyjnej – 2% w skali rocznej, lombardowej – 3%. Rekordowo niska wartość stóp, z jaką mamy do czynienia w Polsce, nie oznacza jednak samych korzyści. Dla osób, które…

Norweski sektor IT w 2013 roku
Dobre wyniki norweskiego sektora IT w 2013 r. Norweski sektor IT kontynuował w 2013 r. wysokie tempo wzrostu z lat wcześniejszych. W rezultacie tego obroty w branży wzrosły aż o 3,3 procent w skali roku, osiągając poziom ponad 2014 mld NOK. W skali zagregowanej norweski sektor IT odnotował w 2013 r. 1,3-proc. wzrost zatrudnienia, zbliżając…

Jak uzyskać świadczenie Lønnsgaranti?
Lønnsgaranti – świadczenia z Funduszu Gwarancji Płac Wypełniamy formularz wniosku A ”Zgłoszenie roszczeń płacowych itp. do masy upadłościowej”. O mianowaniu syndyka masy upadłościowej może Cię poinformować sąd rejonowy. Syndyk pomoże wypełnić formularz. Kiedy składamy wniosek? Dotrzymujmy terminów wyznaczonych przez sąd rejonowy. Rozpatrzenie roszczenia przez Fundusz Gwarancji Płac nastąpi, gdy zgłoszone będzie do syndyka przed końcem…

BHP w Norwegii
Celem jednostki BHP są działania mające na celu ochronę pracowników przed wypadkami i chorobami, zdarzającymi się w miejscu pracy. Istnieją pewne ustawy związane z BHP, które stawiają konkretne wymagania w stosunku do pracodawcy: – Bieżące wykrywanie i rejestrowanie zagrożeń panujących w miejscu pracy; -Ocenianie ryzyka powstawania szkód zdrowotnych bądź też wypadków; – Inicjowanie środków i…

200-lecie konstytucji Norwegii
17 maja 2014 r. przypada dwusetletnia rocznica norweskiej konstytucji. Jest ona jedną z najstarszych europejskich konstytucji. Norwegia rozpoczęła obchody Jubileuszowego Roku Konstytucji dużą konferencją, organizowaną w dn. 10 stycznia br. Obchody 200-lecia Konstytucji w Norwegii Konstytucja odegrała decydującą rolę w rozwoju demokracji Norwegii. Z wyjątkiem II wojny światowej, kiedy tamtejszy system demokratyczny został tymczasowo zawieszony,…

Warunki wjazdu do Norwegii
Aby wjechać na terytorium Norwegii, należy posiadać ważny dokument podróży, w większości przypadków wymagany jest paszport. Obywatele niektórych państw muszą oprócz paszportu posiadać ważną wizę wjazdową. Od osób, które muszą posiadać wizę, wymagane jest również posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego. Obywatele państw europejskich muszą posiadać własne krajowe europejskie karty ubezpieczenia zdrowotnego. Uprawnia to do pokrycia kosztów opieki…

Ambasada Norwegii w Warszawie
Głównym zadaniem Ambasady Królestwa Norwegii w Warszawie jest promocja norweskich interesów w Polsce oraz rozwijanie dwustronnych stosunków między naszymi krajami. Ambasador J.E. Karsten Klepsvik Radca Ministra Pani Anne Grete Riise – zastępca Ambasadora Radca Pan Stein Inge Nesvåg Fundusze Norweskie dla Polski (Norway Grants/EEA Grants) 1 Sekretarz Ambasady Pani Bothild Åslaugsdotter Nordsletten Sprawy polityczne, tematyka związana…